У Сумах водій легковика врізався у позашляховик і залишив місце ДТП
Поліція розшукує свідків смертельної ДТП, що сталася в Боромлі
На Сумщині за тиждень сапери знешкодили 34 вибухонебезпечних предмети
На Сумщині вибухотехніки поліції провели навчання для представників сил оборони
На Сумщині за тиждень зареєстровано 76 небезпечних подій
278 атак здійснили військові РФ на Сумський район протягом тижня
Сумські фігуристи відзначилися на різдвяному турнірі
Для дітей Охтирської громади організували святкові заходи
У Сумах для молоді проведуть новорічні майстер-класи
Сумщина: підсумки біатлонних вихідних
Сумські поліцейські розшукують безвісти зниклого неповнолітнього
У Сумах видали книгу про історію села на Лебединщині
Есманьську громаду обстріляли із міномета
Над Сумщиною збили 12 “Шахедів”
Вчора
Протягом дня на Сумщині зафіксовано 121 вибух
У Сумах нетверезий водій проїхав на заборонний сигнал світлофора
Кубок України з армспорту: шосткинець виборов «срібло»
Мощі Миколая Чудотворця оселилися на СумщиніФОТО
Сумчани виграли Кубок Незламності
У Сумах збили жінку на пішохідному переходіФОТО
У Сумах відкрилася польська виставкаФОТО
Сумські фігуристи здобули медалі на всеукраїнських змаганнях
Основні цифри бюджету Сумщини-2025
У Сумах тривають ветеранські турніри з футзалу
Музей війни сторили на прикордонні СумщиниВІДЕО
Нардеп Максим Гузенко відзначив енергетиків РоменщиниФОТО
Діти Тростянецької громади отримали статус дітей війни
“Укрпошта” випустила марку, присвячену 75-річчю конотопського трамваю
Як сумська художниця здобула успіх в Україні та Польщі
Рідні Владислава Карпця із Сумщини просять надати загиблому звання Героя УкраїниФОТО

Як школи Сумщини переходять на здорове харчування

Минулий тиждень ознаменувався шквалом критики з боку батьків щодо харчування за системою Євгена Клопотенка у дитсадках і школах. Вони обурюються, що за фактом меню залишилося старим, а ціни суттєво зросли. Деякі мами навіть викладали у Фейсбук фото хлібобулочних виробів, приготованих за новими стандартами, які діти відмовилися їсти. Журналісти ШосткаNews.City особисто побували в їдальні одного з навчальних закладів Шостки, де ознайомилися з оновленим раціоном харчування та поцікавилися, чи до вподоби воно школярам.

Курячий биток, гречана каша, салат з капусти, хліб і чай – такий сніданок у понеділок 17-го січня куштували учні спеціалізованої школи імені Івана Кожедуба №1. Вже другий тиждень навчальний заклад, як і країна загалом, живе за системою здорового харчування, ініційованою Оленою Зеленською. Окрім цільнозернових булочок, суттєвих змін у меню діти поки що не відчули, але зізнаються, що їжа у школі їм подобається. «Булочка хороша, але деяким дітям взагалі не подобається. Просто вона стала як хліб, але мені подобається», – говорить шестикласник Тимофій. «Булочки з нового борошна мені більше до смаку. Вважаю, що харчування зараз покращилося», – підкреслює школярка Дар’я. А ось Софія особливих змін у харчуванні не помітила: «Страви такі ж смачні, як і раніше. Найбільше мені подобаються булочка з маком, картопля і суп».

Поки що різниці між старим меню і новим немає, тому що впроваждуються зміни поступово, говорить кухар-бригадир навчального закладу Віра Руцька.

Безпосередньо займається розробкою нового меню та контролює його складові технолог комбінату шкільного харчування Ірина Дмитриченко. Розповідає – відтепер у стравах зменшили кількість солі і цукру, а хлібобулочні вироби випікають виключно із цільнозернового борошна. Страви за рецептами Євгена Клопотенка використовують вибірково. «Старі пиріжки і булочки були солодкими. Наразі вони містять 5 грам цукру на 100 грам готового продукту і виготовлені з цільнозернового борошна, тому мають не білий, а коричневий колір», – говорить вона.

Перед тим, як діти приступають до трапези, їжу дегустує медична сестра Валерія Шарпан. Системою харчування за Клопотенком не задоволена – вважає, що зміни треба було впроваджувати ще раніше, аби у школярів був час звикнути до нових страв. «Можливо нові страви трохи і стали кориснішими, але діти їх не їдять. Раніше меню було кращим», – зазначає медпрацівниця.

За словами заступниці начальниці управління освіти Любові Волошко, основні зміни передусім відбулися у нормах споживання продуктів. «Була збільшена кількість споживання овочів, фруктів, м’яса птиці. Також ми додаємо яловичину та свинину. Наприклад, у закладах дошкільної освіти кожен прийом їжі повинен включати овочеву страву – тобто, 15 порцій на тиждень. В той же час значно зменшена кількість вживання хлібу – він буде тільки цільнозерновим», – пояснює вона.

Також зменшується вживання картоплі, насичених жирів, чаю, соків, какао, цукру та солі
Враховуватимуться і потреби дітей з особливими дієтичними потребами – з цукровим діабетом, харчовою алергією і непереносимістю лактози. «Забезпечення таким харчуванням здійснюється за наявності медичної довідки, виданої сімейним лікарем, де зазначені особливості дієтичної потреби здобувача освіти зі встановленим діагнозом», – зауважує керівниця.

Серед новацій дитячого харчування – введення до весняного меню дитсадків свинини нежирної без кістки, сметани і соків. Загалом у закладах освіти передбачаються як традиційні українські страви, так і сучасні інтернаціональні. «Це чахохбілі з курятини, курка по-італійські, нагетси курячі, рибні, гратен «Зебра» та багато інших страв», – наголошує пані Волошко.

Вартість харчування у дитсадках залишилася незмінною, а ось для учнів шкіл міста зросла з 20,9 грн. до 28-ми гривень, 14 з яких сплачують батьки.

«Для здобувачів освіти сіл встановлена вартість харчування до 28-ми гривень, де до 14-ти гривень йде оплата з бюджету і до 14-ти гривень – батьків. Пільгові категорії дітей харчуються у школах на 28 грн., відповідно до рішення виконкому – тут для них нічого не змінилося», – підкреслює керівниця.

Плата за харчування збільшилася передусім через здорожчання продуктів, а також у зв’язку з оновленням меню. Враховувалася і думка батьків, зауважує пані Волошко. «Управління освіти проводило анкетування де запропонувало визначити, яке з двох меню зі стравами за рецептами Євгена Клопотенка, вони вибирають. Врахували думку більшості і визначились із меню», – зазначила вона.

Попри це у шкільному меню вже вводили страви за рецептами Клопотенка. Згодом раціон харчування буде доповнений та змінений – аби він відповідав Постанові Кабміну. Батьки теж матимуть право вносити корективи у нове меню – для цього для них планують організувати круглий стіл, підкреслює Любов Волошко. «Ми запросимо фахівців Держпродспоживслужби, лабораторного центру, адміністрацію закладів освіти, учнів, батьків. І за результатами цього круглого столу будемо вносити зміни до меню», – наголошує вона.

Для кухарів навчальних закладів Шосткинської громади Центр професійної освіти проведе розширений семінар з приготування страв за рецептами Євгена Клопотенка
За словами пані Волошко, при бажанні батьки можуть перевірити якість їжі, яка готуватиметься у навчальному закладі – але за певних умов. «Це може бути один із батьків, який повинен обов’язково мати зелений сертифікат та медичну книжку – оскільки він буде заходити до харчоблоку. Комісійно будемо пускати батьків до харчоблоку тільки в разі зняття карантинних обмежень», – говорить керівниця.

До речі, тепер меню є не двотижневим, як раніше, а чотиритижневим. В дитсадках воно буде однаковим, в сільській місцевості кожна школа погоджуватиме меню окремо. «Це пов’язане з тим, що кожен заклад сільської місцевості має своє технологічне обладнання, відповідно до якого він може готувати ту чи іншу страву», – пояснює Любов Волошко.

Окрім цього у п’яти селах Шосткинської громади овочі, які використовуються у шкільному харчуванні, вирощують прямо на присадибних ділянках навчальних закладів, що значно урізноманітнює страви, і здешевлює вартість харчування. У школах міста розробкою меню займається комбінат шкільного харчування. Він же погоджує меню з органами Держпродспоживслужби.

shostkanews.city

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника