Як жителька Сум відкрила власну справу за грант
На майстеркласи з гончарства Катерини Баєвої записуються за місяць. Відкрити власну студію кераміки майстриня із Сум змогла завдяки урядовому гранту. Кореспонденти Суспільного побували у майстерні Катерини.
“Ми тут створюємо таку інтимну атмосферу, тут запалюються свічки і тут світло тепле, і люди можуть поспілкуватися, зробити вироби, разом провести час. Наприклад, в мене пару днів тому була пара на майстеркласі, яка зробила собі парну тарілочку”, — ділиться власниця студії кераміки Катерина Баєва.
Романтичні майстеркласи стали популярними одразу після відкриття студії, каже майстриня: “Люди відразу почали запитувати, чи можна прийти удвох тільки, чи є в мене свічки або якісь атрибути для романтичної атмосфери”.
На майстеркласах люди вигадують та власноруч виготовляють вироби з глини. Заняття індивідуальні та групові, розписані до середини лютого, багато хто приходить повторно, розповідає Катерина: “Майже всі, хто виходить з майстеркласів, говорять про те, що вони за ці дві з половиною години просто відімкнулися взагалі від зовнішнього світу, вони взагалі не думали ні про що, що в них є якісь проблеми, новини, ще щось. Просто ти сидиш і зосереджений на одній-єдиній справі – як ти ліпиш з глини свою чашечку”.
Собака Ватсон допомагає майстрині проводити заняття. Катерина говорить, що завдяки йому на майстеркласах панує особливий настрій: “Він на майстеркласах створює атмосферу добра і тепла. Він до людей дуже дружній і на майстеркласах дуже часто обирає людину якусь, залазить на руки і сидить так дві з половиною години. Всі до нього приходять і кажуть, що це додаткова перевага майстеркласів студії, тому що можна ще погратися з Ватсоном”.
Катерина Баєва відкрила для себе кераміку, коли на початку повномасштабного вторгнення виїжджала до Львова. Відвідавши майстер-клас з гончарства, захопилася і почала вивчати цю справу. Продавала свої вироби в онлайн-магазині. Коли дізналася про державну грантову програму “Власна справа”, вирішила відкрити свою студію. За консультацією звернулася до центру зайнятості, який приймає рішення про надання грантів.
“Одна з основних вимог для отримання гранту – це найм людей, створення робочих місць.Тому я й пішла в центр зайнятості, тому що хто, як не вони, мають знати, як заповнювати цю заявку і що далі з цим робити”, — пояснила Катерина.
В центрі зайнятості, каже Катерина, допомогли зробити всі розрахунки і скласти бізнес-план, який і виграв у конкурсі. На відкриття справи дівчина отримала 250 тисяч гривень.
“Найбільше грошей пішло на техніку: це пічка і гончарне коло, меблі, додаткове обладнання, інструменти для роботи, матеріали: глина, глазурі, фарбники. Перші пів року по грантовій програмі дається на те, щоб витратити всі ці гроші і найняти двох людей, виконати умови гранту. І до серпня я цим і займалася, робила в цьому приміщення косметичний ремонт, фарбувала стіни, клала лінолеум, все зробила своїми руками, але не за грантові кошти, тому що грант не можна використовувати на ремонтні роботи”, — згадує майстриня.
Майстеркласи почали проводити у жовтні 2024 року, попит на них був від самого початку, за перший місяць провели 22 заняття, розповідає Катерина. На стелажах у майстерні – вироби учасників, залишені для остаточної обробки: “Тут деякі вироби, які буквально вчора зроблені і вони ще вологі. І вони тут досихають до стану, коли вони абсолютно тверді, але на цьому етапі вироби дуже крихкі, легко відламати якийсь шматочок, детальку, тому використовувати такий виріб не бажано, тому що його можна легко пошкодити. Потім виріб проходить два випали, один без глазурі, другий з глазур’ю, і потім вже люди приходять забирають”.
В окремій технічній кімнаті – піч для випалу готових виробів. “Тут я глазурую вироби, обробляю їх після того, як вони пройшли перший випал. Наприклад, оцей виріб – він вже дзвенить, це вже кераміка, і він готується до глазурування. Виріб покривається такою білою порошковою текстурою, відправляється у пічку і там він перетворюється на прозору, глянцеву глазур”, — пояснює Катерина.
Виробів самої Катерини у студії декілька, майстриня каже, що часу на їх виготовлення майже немає.
Зараз дівчина шукає майстра для проведення занять, а сама планує повернутися до творчості. Катерина продовжує навчатися тонкощам гончарства, а ще мріє розширити справу і працювати також і з деревом.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ