Яку допомогу переселенцям надають в ГО “Плурітон” в Сумах
Сотні людей, які виїжджають із прикордоння Сумщини, звертаються до транзитного центру допомоги “Плурітон”, де їх забезпечують їжею, речами першої потреби та допомагають оформити грошову допомогу. Усі послуги “Плурітону” безплатні. Крім психологічної, юридичної та гуманітарної, тут можна отримати допомогу в пошуку соціального житла та необхідні довідки, повідомляє Суспільне.
86-річна жителька Краснопілля Ганна Придатко каже, приїхала до центру, аби оформити допомогу. “Ми ж зовсім близько коло кордону. Якби оце не війна, нащо воно нам потрібне. Нам вистачало грошей і того, що на городі виростимо і все. Бачите, яке горе, хоч хай трохи держава нам допоможе. Тоді брезенти дали, позакривали ми, вікна позабивали, а тепер Бог святий знає, що там робиться”, — ділиться жінка.
Будинок пані Віри, яка 56 років мешкає у Краснопіллі, теж пошкоджений. “Ми поруч з цією сусідкою живемо. Як бахнуло, у нас через дві хати три хати поспіль все розбило. І моя наступна, цілком не розбило. Вікна повибивало, покрівлю побило, сарай то не рахується, а в хаті оце таке”, — розповідає жінка.
Ніна Акименко з села Мезенівка, говорить, ніхто не хоче їхати з рідних місць, але коли щоденно обстрілюють і гинуть люди, то вибору немає: “Ми там від кордону кілометрів три десь так. Ну поруч. Кожен день обстріли, стріляють із всього, чого тільки можна. Одного разу прилетіло на город, пошкодило будинок. Дуже страшно і важко. Свистить, буквально 2-3 секунди, ну, встигнеш сховатися, добре, а ні, то хтозна-куди летить. І останнім часом дуже багато дрони оці літають. Кажуть, мабуть, горобців у селі менше, ніж їх. Страшно дуже і прямо за людьми ганяються. Один раз мені довелося тікати, якби не дерево, не знаю, що й було б”.
Надія Волощенко каже, її будинок у селі Покровка Краснопільської громади вщент зруйнований, де буде жити далі поки не знає. Наразі винаймає житло у Сумах. До центру прийшла за гуманітарною допомогою.
Евакуйовані з прикордоння люди вимушені починати життя наново, додає Юрій Городничий.
“Мене також біда привела. У нас часті обстріли, кожен день ми від кордону 5-6 кілометрів. Кожен день стріляють. Не хотілось, але довелось на старості евакуюватися. Мені 80 років”, — ділиться переселенець Василь Ященко.
“Мріємо повернутися знову додому, хоча б до весни на присадибні ділянки, але, як доведеться”, — говорить Ольга Свинаренко.
На Сумщині громадська організація “Плурітон”, згадує її очільниця Катерина Арісой, розпочала свою роботу з початку повномасштабної війни, а на Сумщині діє з березня 2023 року: “Саме з моменту, коли працював гуманітарний коридор. Коли люди повертались з тимчасово окупованих територій. Ми працювали безпосередньо на кордоні. Після того, як коридор вже перестав працювати, ми зосередилися на допомозі безпосередньо евакуйованому населенню з прикордоння Сумщини”.
Волонтерка говорить, через повномасштабну війну і сама змушена була покинути місто Бахмут, звідки вона родом. Відтоді щодня працює з переселенцями.
“Приймаємо саме евакуйованих або тих людей, які були евакуйовані централізовано. Тут з ними працюють, як державні структури, тобто департамент соцзахисту, представники громад, так і представники гуманітарного сектору — це наша організація і партнери. Людям надається психологічна допомога, консультації юристів, соціальних працівників, гуманітарну допомогу вони отримують. І найголовніше — допомога в пошуку соціального житла в безпечних локаціях — це гуртожитки, приватні будинки”, — розповідає Катерина.
За словами Катерини Арісой, кількість людей, що виїжджають з прикордоння Сумщини, збільшилась: “Через нас пройшли люди, які саме з тимчасово окупованих територій повертались у кількості 24 тисяч людей. Деякі з них залишились на Сумщині. Якщо ми говоримо про людей, саме жителів Сумського регіону, то їх вже близько 8 тисяч. Це люди, яким була надана допомога в центрі. Крім того, в нас були виїзні заходи — це реєстрація на грошову допомогу і видача гуманітарної допомоги. Таких людей понад 10 тисяч”.
Транзитний центр допомоги працює без вихідних. До нього щоденно звертається близько сотні людей, говорить Катерина Арісой: “Я впевнена, що кожен на своєму місті має максимально робити те, що йому вдається найкраще, для того, щоб наближати перемогу. Для того, щоб підтримувати тих, хто страждає від війни. Це завдання зараз кожного свідомого українця”.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ