“Боюсь, щоб не вбило”: з Білопілля евакуюють місцевих жителів
З Білопілля на Сумщині евакуйовують місцевих жителів. За інформацією міського голови Юрія Зарка, роблять це через погіршення безпекової ситуації в останні кілька днів. Як відбувається евакуація – рощповідає Суспільне.
Вранці 6 травня жителі Білопілля збираються біля одного з визначених місць для евакуації. Серед таких — Любов Ганаза. З собою, каже, взяла лише найнеобхідніші речі і домашнього улюбленця – Шаріка.
“Песика з собою забрала, продукти забрала, одежу якусь взяла, їду до дочки, евакуююсь. А там буде видно, як воно… Найдорожче з собою взяла. Котів позабирали до дочки, а собаку… жалко залишати. Дочка каже: нехай у нас на балконі буде, а там, говорить, будемо виводити, коли погуляти”, – пояснює жінка.
Розповідає, рішення виїжджати ухвалила після посилення обстрілів міста останніми днями.
“Невозможно, КАБи летять, “шахеди” летять, вікно вчора вибило, п’ять листів сайдингу відпало, боюсь, щоб не вбило в хаті, того й тікаю”, – пояснює місцева жителька.
В цей час під’їжджає один з евакуаційних автобусів. Представники ДСНС допомагають людям з речами. У Суми до рідних зібралася виїжджати пані Людмила.
“Не хотіла їхати. Уговорили, мало не змусили мене, рідня”, – говорить жінка.

З Білопілля, розповідає пані Людмила, виїжджала минулого року, але потім повернулась до рідної домівки. Каже, нині з собою взяла тільки одяг.
“Перевдягтися, може ж таки літо буде, щоб було що вдягти. І все. Що ж іще можна з собою взяти? Це ж усе треба тягнути”, – пояснює жінка.
Також на місці працюють волонтери Сумської обласної організації Червоного Хреста України. Вони вивозять маломобільних людей, розповідає командир загону швидкого реагування Володимир Москаленко.
“Маємо на цей час два “амбуланса”, які забиратимуть маломобільних людей за адресами. Зараз чекаємо онуку одного з них, вона в супроводі поїде, загрузимо і вона відразу на Суми поїде з маломобільними. Та машина, яка більш прохідна буде їздити там, де дуже погана дорога, погані під’їзди, будемо теж забирати. Маломобільних відразу відправляємо на Суми. В інші транспортні засоби будуть завантажувати в автобуси ДСНС, забирати тих людей похилого віку, які самі не можуть добратися до точки збору і відправляти теж з автобусами ДСНС на Суми”, – пояснює Володимир Москаленко.

Дочекавшись родичку 92-річного Костянтина Хацька, представники Товариства Червоного Хреста їдуть за вказаною адресою.
– Привіт дєд… це я прийшла, Наташа.
– Наташа?
– Да. Зараз поїдемо з тобою.
– Куди?
– Куди вчора домовлялись. В лікарню домовлялись.

Дідуся одягають і транспортують в автомобіль. Разом із ним евакуюють і матір Івана Акапарова, у якої перелом шийки стегна. Чоловік каже, забирає її з Білопілля вдруге.

“Вона у мене була в Сумах, потім знову ото як тихо стало повернулась додому, ну знаєте, старі люди вони завжди…(додому хочуть – прим. ред.). Я її вже вмовляв. вмовляв. Знаєте, оце після вчорашнього, то вже ж приїхав із Сум, щоб забрати її… куди ж вже. До себе заберу”, – каже чоловік.

За інформацією Білопільського міського голови Юрія Зарка, людей закликали евакуюватись напередодні через погіршення безпекової ситуації в останні кілька днів.

“Навіть ті, хто не хотіли раніше виїжджати, або частково є люди виїхали, а потім повернулись, яким є куди повернутись, вони бачать, що ситуація погіршується – вони знову таки виїхали. Основна маса, у яких є транспорт – виїхали власним транспортом. А кому немає чим виїжджати, тому що ми розуміємо особливо зараз, мости зруйновані, транспорт не ходить, людям взагалі нічим виїжджати, то люди просто орієнтуються на поточну ситуацію. Оскільки поточна ситуація погіршується, то люди ухвалюють рішення, щоб бути далі, в безпеці”, – Юрій Зарко.
За даними ОВА, у Сумах працює шелтер. Там допомагають з житлом, реєстрацією на грошові виплати, гуманітарною допомогою, продуктовими і гігієнічними наборами.
- Оперативний черговий штабу евакуації Сумського району: +380 (50) 650 70 83
- Евакуаційний штаб м. Ворожба: +380 (93) 533 45 00
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ