З суботи – без порушень: у Сумах запрацювали усі магазини, кафе та спортзали
Починаючи з суботи 8 травня, коли Сумщина увійшла у жовту зону карантину, поліціянти не склали жодного протоколу за порушення вимог карантину в закладах харчування, культури та спортзалах. Саме з того дня почали працювати: заклади харчування, торгові центри, спортзали, кінотеатри та магазини непродовольчих товарів.
Розпочали роботу й продавці непродовольчих товарів Центрального ринку. Лариса – підприємиця другої групи. На центральному ринку продає взуття. Жінка не працювала з 23-го березня. За цей період кілька разів брала участь у мітингах підприємців, писала листи в Кабмін та Офіс Президента.
“Настільки болісно. Це таке знищення. По-перше, ми не працювали, але ніхто нам не скасував жодного податку. Ми заплатили за березень, квітень, і зараз підійшов час мені платити через 2-3 дні за травень. Всі ці податки я заплатила повністю. Ми свідомі підприємці, ми не хочемо, бо це вдаряє по нас. Тому з першого дня ми дотримувалися всіх заходів. Ми приходимо на роботу і проводимо повну дезінфекцію. У нас є спеціальні розчини, ми обробляємо всі поверхні, на робочому місці ми завжди в масках, екрани у багатьох одягаються”, – розповідає підприємиця Лариса Гончарова.
Підприємці Центрального ринку, що продають непродовольчі товари, до роботи повернулися в суботу. Ті, з якими поспілкувалися кореспонденти Суспільного, говорять, що покупців стало менше в порівнянні з часом до карантину.
“Працювали в онлайн-режимі. Це треба було, щоб конкретно людина до тебе прийшла, ти йому виніс. Одним словом, це складно. Допомоги нам ніякої не надали, держава нічим не допомогла, постійні перевірки. Повинні бути антисептики. Тільки-но познімали клейонки, екрани. У нас все було, і з цим ми могли працювати спочатку карантину, от у чому справа”, – говорить підприємиця Вікторія Гордієнко.
Ще одна підприємиця Наталія Чудеса теж каже, що допомоги від держави не отримала.
“Дуже важко було. Ми сиділи на карантині, в локдауні, понад місяць. Якби нам була допомога від міської ради, щоб хоч якось підтримати підприємців. Працювали тільки на замовлення, за дзвінком. Коли нам дзвонили, ми виходили, відпускали товар, покупця не заводили, а додому доставку робили”, – розповідає жінка.
Покупці ж кажуть, що без ринку було не просто.
“Ринок нам потрібен, звичайно. Важко без ринку було. Нового практично не купували. Сьогодні шукаю щось типу куртки на теплу погоду”, – каже покупчиня Ніна Попович.
“Мені треба капелюха купити на рибалку, бейсболку, от і зайшов. Завжди в масці, постійно ношу її, бережуся. Менше, звичайно, по базарам треба ходити”, – говорить інший покупець Павло Міщенко.
Від суботи гостей почали приймати й заклади харчування міста. “Жовта зона” дає їм можливість працювати з сьомої години ранку до опівночі. Ресторан, у якому побувало Суспільне, в період карантинних обмежень працював на доставку та самовивіз. Зараз в залу повернулися відвідувачі. Працює також і літній майданчик.
“Ми не могли повністю працювати та пускати людей в залу, тому що існують певні обмеження. Це заважало нам працювати. Персонал не весь виходив на роботу, не в повному обсязі ми могли здійснювати свою діяльність. Чекали дуже на гостей, зараз знову розкачуємось, набираємо попередній ритм. Все те, що прописано Кабінетом міністрів – розмежування за дистанцією між гостями, ми намагаємося розділити столики, не саджати великі банкети, антисептики, рукавички, засоби захисту – без цього нам просто не дали б відчинитися”, – говорить адміністраторка закладу Олена Новак.
За словами речника Нацполіції Сумщини Володимира Крупецьких, за період з суботи протоколів за порушення карантинних вимог вони не складали – не було причин.