Забруднення Сейму вийшло за межі Конотопського району: ситуація динамічно погіршується
Нагадаємо, забруднення води в р. Сейм було вперше виявлено 14 серпня на відстані 8,2 км від кордону з рф по руслу річки поблизу населеного пункту Манухівка. Був зафіксований масовий мор риби вниз по течії річки від кордону.
Починаючи з першого дня фіксації забруднення і до стабілізації ситуації, питання знаходиться на постійному посиленому контролі керівництва області, району і всіх відповідних служб. 15, 17, 19 та 22 серпня були проведені позачергові та виїзні засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС за участі фахівців обласних та районних природоохоронних та санітарних служб і представників контролюючих органів.
Відповідно до наказу МНС України від 6.08.2018 № 658 «Про затвердження класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій» дана подія не має ознак надзвичайної ситуації, однак районна комісія ТЕБ та НС визнала її надзвичайною.
Постійно проводиться відбір проб та дослідження води за гідрохімічними, радіологічними та мікробіологічними показниками. Для недопущення інфекційних захворювань серед людей та забруднення річки продуктами розпаду водних біологічних організмів активно проводяться заходи зі збору та захоронення загиблої риби із залученням ДСНС, територіальних громад та комунальних підприємств.
30 серпня планується позачергове засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС, де буде обговорена динаміка наслідків забруднення та окреслений подальший план дій.
За результатами досліджень проб води, кисень практично відсутній у всіх досліджуваних створах і становить менше одиниці, при нормі 6. У деяких місцях несистемне перевищення вмісту пестицидів у пробах води коливається від 1,5 до 7 разів.
У пробах води виявлено перевищення гранично-допустимої концентрації марганцю від 3 до 23 разів. Підвищений рівень марганцю та ЛКП у воді є характерним наслідком гниття та розкладу мертвої риби. При цьому збудників інфекційних хвороб не виявлено.
Рівень марганцю у пробах води, відібраних у шахтних колодязях, які знаходяться на відстані 100 м від річки, не перевищує гранично допустиму норму. Лише у пробі води з одного шахтного колодязя в с. Хижки виявлено перевищення по 1 показнику (колі форма). Бочечківська громада вживає заходи щодо інформування про заборону вживання води з шахтного колодязя та проведення дезінфекції та очистки.
Забруднення Сейму вже вийшло за межі Конотопського району і перемістилося далі вниз по течії до населених пунктів Чернігівської області. Дана ситуація динамічно погіршується.
Над встановленням джерела забруднення працюють Сили оборони України.
“Ворог дуже підступний, нехтує всіма правилами ведення війни, тому не виключаємо, що агресор міг навмисне зробити скиди, щоби спричинити екологічне лихо. Я вже нічому не дивуюся, адже ми маємо такі моторошні теракти, як підрив Каховської ГЕС у червні 2023 року, зруйновані дитячі лікарні, що шокували усіх не лише в Україні, але і в цивілізованому світі”, – зазначив начальник Конотопської РВА Павло Дудко.
Щодо шляхів відновлення річкової екосистеми, то з цього приводу думка екологів однозначна – сама річка Сейм – дуже унікальна система, і, як будь-яка екосистема, вона самовідновлюється. Як приклад, наразі у Манухівці спостерігається позитивна динаміка: колір води у р.Сейм ближче до берега стає прозорим і вже має не такий різкий запах.
Одразу, як стабілізуються нормальні показники аналізів, Конотопська РВА буде ініціювати питання відновлення екосистеми річки Сейм та її зариблення.
Конотопський райвідділ поліції ГУ Нацполіції в Сумській області відкрив кримінальне провадження. Під наглядом Конотопської окружної прокуратури тривають слідчі дії, всі факти забруднення поверхневих вод р. Сейм на території Конотопського району документуються, проводяться відповідні дослідження та підраховуються збитки.
Продовжується моніторинг ситуації разом із відповідними службами, про що буде повідомлятися додатково, – зазначили в Конотопській РВА.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ