“Зараз – аномальний температурний режим”: що слід робити жителям Сумщини
Європейська служба відстеження зміни клімату на своєму сайті повідомила, що червень 2024 року встановив температурний рекорд. Глобальна температура Землі, тобто температура, виміряна в різних її точках впродовж доби, виявилась вищою, ніж у будь-якому шостому місяці року за всю історію спостережень.
8-15 липня територією України шириться тропічне повітря з півночі Африки, що спричиняє сильну спеку, говорить начальник Сумського обласного центру з гідрометеорології Олександр Пономарьов: “Середньодобова температура повітря складала 21-27 градусів, що на 3,7 градуса більше за норму. Тобто можна говорити про те, що зараз – аномальний температурний режим”.
На одному із пляжів обласного центру в парку ім. Кожедуба о 10 ранку кількадесят відпочивальників, більшість із дітьми. Пані Наталія, розповідає, з онуком Мішею приходять до води щодня.
“Ми зранку йдемо на річку, а потім вже ховаємося як можемо у хаті. Жарко, сонце пече. Шкідливо таке сонце”, — говорить жінка.
“Річка, ванна холодної води, холодні напої з додаванням цитрусів, м’яти – мохіто, більше нічого і не придумали. Кондиціонери нині не рятують, тому що з електроенергією в державі перебої. Краще за все – природа, річка”, — ділиться Сергій Барикін.
Сонцезахисний крем, капелюх і достатня кількість рідини – обов’язкові умови для тих, хто хоче пережити спеку з найменшими ризиками, говорить медична директорка центру первинної меддопомоги Анна Пилипенко, та нагадує: влітку можна отримати як сонячний, так і тепловий удар.
Варто пам’ятати і про перебої електропостачання та їх вплив на роботу холодильників. На період спеки краще підкоригувати раціон в бік страв, що краще зберігаються, і пам’ятати: температура в холодильнику має бути не вище за 4 градуси, – говорить лікар із загальної гігієни Ігор Литвиновський: “Час з 11:00 до 16 – пік сонячної активності. В цей період треба вирішити, для чого виходити і як виходити. Якщо треба на роботу – треба світлий вільний одяг, щоб тіло дихало. Люди займаються спортом- біг і т.д. Треба вирішити: може, знизити навантаження. Якщо стало погано – прийти в затінок, випити води, постояти, далі зайнятися”.
Собаки переносять спеку гірше за людей, говорить волонтерка Сумського товариства захисту тварин Ярослава Шаповал.
Тут, у притулку, в спекотний період вводять особливі правила, наприклад, 4 рази на день змінюють воду, дбають про створення затінку.
“У них шерсть, через це вони важче переносять, ми взуваємо взуття, а у них тільки подушечки, чутливі до подразників. Якщо це вольєрні собаки, ми в притулку робимо таку сітку, щоб був затінок. Не раджу гуляти після 10:30 і до 18:00- накаляється асфальт, у неї тріскатимуться лапи. Дуже велике прохання, залишайте воду тваринам на вулиці, без води їм важко”, — говорить волонтерка.
Найближчі п’ять днів спекотна погода на Сумщині збережеться – її визначатиме південно-східна периферія антициклону, — розповів Олександр Пономарьов.
Зберігатиметься, за словами Олександра Пономарьова, і надзвичайна пожежна небезпека. Погода сприятиме виникненню і поширенню лісових пожеж – це треба враховувати людям, що відпочиватимуть в лісі чи парках.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ