Жителям Сумщини пояснили наслідки недійсного одруження
Чи історія кожної пари отримує продовження у вигляді щасливого подружнього життя? Звісно ні. Тим паче, коли свідомо або з необізнаності, люди укладають союз, який суперечить нормам сімейного законодавства.
Наприклад, реєстрація шлюбу між близькими родичами або з особою, яка офіційно визнана недієздатною, прямо заборонена. У подібних випадках такий шлюб не має юридичної сили і, відповідно, він буде визнаний недійсним.
Які правові наслідки такої ситуації? Відповіли у Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції України.
Суттєвим є те, що подружні права та обов’язки не виникають між особами, чий шлюб визнано недійсним – як автоматично, так і через рішення суду, і він не породжує правових наслідків, притаманних повноцінному одруженню.
Водночас, варто виокремити наступне:
Якщо протягом недійсного шлюбу особи набули майно, воно вважається таким, що належить їм на праві спільної часткової власності. Примітно, що розмір часток кожного з них визначається відповідно до їхньої участі у придбанні цього майна своєю працею та коштами.
Якщо особа одержувала аліменти від того, з ким була в недійсному шлюбі, сума сплачених аліментів буде вважатися одержаною без достатньої правової підстави. До того ж, вона підлягає поверненню, але не більш як за останні три роки.
Якщо особа поселилася у житлове приміщення того, з ким перебувала в недійсному шлюбі, то вона не набула права на проживання у ньому і може бути виселена.
Особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією недійсного шлюбу, вважається такою, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.
Слід зауважити, що вищевказані наслідки застосовуються до особи , яка знала про перешкоди до реєстрації шлюбу і приховувала їх від другої сторони або органу ДРАЦС.
Разом з тим, якщо особа не знала і не могла знати про такі перешкоди, вона має право:
на поділ майна, набутого у недійсному шлюбі, як спільної сумісної власності подружжя;
на проживання у житловому приміщення, в яке поселилася у зв’язку з недійсним шлюбом;
на аліменти, відповідно до Сімейного Кодексу України;
на прізвище, обране при реєстрації шлюбу.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ