“УАЗ взяв на себе удар і врятував будинок”: життя під обстрілами у Великій Писарівці
Без банкоматів, лікарні, з однією аптекою, що працює та під постійними обстрілами живуть мешканці Великої Писарівки, які залишаються у селищі. На сьогодні у громаді, говорить голова Людмила Бірюкова, залишається близько 40% від тих, хто мешкав тут до повномасштабної війни. Суспыльне розповідає історії тих, хто залишається жити вдома.
“Працювала ствольна артилерія, десь близько 6-7 прильотів прийшлось по вулиці Коцюбинського, де знаходиться моя будівля, розбило сарай, за хатою стояв УАЗ, він взяв на себе основний удар і будем так говорить, врятував трохи хату, тильна сторона — пошкоджені вікна дах”, — розповідає Юрій Савченко про обстріл села 31 серпня.
Чоловік розповідає, що не дивлячись на те, що обстріл тривав, люди продовжували гасити пожежу, пізніше на місце прибули місцеві рятувальники:
“Сусідню хату, теж розбили сарай, і два прямих влучання прямо в будівлю, не дало можливості погасити, але ми від генератора, люди позбиралися, при тому, що орки продовжували обстріл, й уже туди далі ближче до школи були чути вибухи, але таки збили полум’я в палаючій хаті, локалізували пожежу“.
Мешканець Великої Писарівки Роберт розповів, що він етнічний вірменин, навчався в Харкові, потім одружився й живе у Великій Писарівці. Чоловік теж допомагав гасити пожежу. Розповідає, в той день снаряд влучив і в його домогосподарство. А напередодні обстрілу біля лікарні, яка розташована поряд, літали російські дрони:
“Днів три тому кожного ранку 3-4 дрони летіли, кожного ранку. А потім вже пообідні почало бомбувати цю ділянку. Чого вони тут бомбували не зрозуміло, нікого немає, нічого немає, біля лікарні впало багато. Минулого року тут впало, і у мене впало, у сусідів там упало, і біля дороги впало, тут впало”.
Початкова школа у великій Писарівці згоріла внаслідок обстрілу в ніч на 1 вересня, розповіла начальниця Великописарівського відділу освіти Зоя Драгун:
“Наша школа згоріла. Саме початкова школа, будівля, де була початкова школа, яка щороку навчала більше ніж 200 учнів. На жаль, все це ми втратили. Може не все, дещо намагалися врятувати, вивезти, директор веде облік, але те, що там залишилось сьогодні, це цегляні стіни, все майже вигоріло”.
Голова Великописарівської громади Людмила Бірюкова говорить, що у зв’язку з щоденними обстрілами кількість пожеж у селищі збільшилась: “Пожежі гасяться силами місцевого населення. Можуть горіти також і ліси, під час обстрілів, ми прийняли рішення про створення нашого пожежного підрозділу у КП “Благоустрій”.
Приміщення місцевої лікарні обстріляли військові РФ 31 серпня. До повномасштабної війни, говорить Людмила Бірюкова, у селищі працювали два медичні заклади: лікарня та Центр надання первинної медико-санітарної допомоги:
“Приміщення первинки зруйновано вщент, воно не підлягає відновленню, приміщення вторинної ланки медичної галузі серйозно пошкоджено, частину ми змогли відремонтувати і закрити вікна ОСБ-плити“.
Як розповіла Суспільному голова Великописарівської громади Людмила Бірюкова, нині у селищі працює одна аптека: “Із наявних чотирьох аптек залишилася лише одна. Вона також була серйозно пошкоджена, ми надали приміщення у нашій комунальній установі, для того, щоб фармацевт розмістився з їхнім товаром“.
За словами голови громади, указом президента від 21 серпня створено Великописарівську військову адміністрацію, призначено начальника: “Які він функції буде виконувати, він мені не відповів, коли він перейме функції на себе, він також не озвучив. Єдине, що він потребує на сьогодні, це було озвучено, це доступ до бюджету громади та доступ до службового транспорту”.
Новопризначений начальник військової адміністрації Сергій Безпалько від коментарів Суспільному відмовився.
Як розповіла Людмила Бірюкова, до повномасштабного вторгнення у Великописарівський громаді проживало близько 10 тисяч людей, після початку повномасштабної війни кількість людей зменшилась на 2 тисячі, а події 2024 року призвели до евакуації ще близько 4 тисяч людей.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ