Протягом дня на Сумщині зафіксовано 121 вибух
У Сумах нетверезий водій проїхав на заборонний сигнал світлофора
Кубок України з армспорту: шосткинець виборов «срібло»
Мощі Миколая Чудотворця оселилися на СумщиніФОТО
Сумчани виграли Кубок Незламності
У Сумах збили жінку на пішохідному переходіФОТО
У Сумах відкрилася польська виставкаФОТО
Сумські фігуристи здобули медалі на всеукраїнських змаганнях
Основні цифри бюджету Сумщини-2025
У Сумах тривають ветеранські турніри з футзалу
Музей війни сторили на прикордонні СумщиниВІДЕО
Нардеп Максим Гузенко відзначив енергетиків РоменщиниФОТО
Діти Тростянецької громади отримали статус дітей війни
“Укрпошта” випустила марку, присвячену 75-річчю конотопського трамваю
Як сумська художниця здобула успіх в Україні та Польщі
Рідні Владислава Карпця із Сумщини просять надати загиблому звання Героя УкраїниФОТО
“Не знаєш, коли прилетить”: енергетики Сумщини про свою роботу в умовах війниФОТО
У Сумах пройшов Різдвяний хокейний турнір
Президент відзначив сумських рятувальників
За добу на Сумщині знищили 5 вибухонебезпечних предметівФОТО
Зросла кількість пошкоджених будинків у Роменській громаді внаслідок ворожого ударуФОТО
На Сумщині двічі ліквідовували пожежі, спричинені ворожими обстріламиФОТОВІДЕО
У Ромнах усувають наслідки нічного удару окупантів
Сум’янка стала чемпіонкою України з боксу
Волонтери опублікували фото наслідків ворожого влучання по Роменській громадіФОТО
Сумські письменники провели «Різдвяні зустрічі»
На Сумщині нагородили переможців Гімназіади
Сумська студія «Art’elь moda» показала виставку до свого ювілеюФОТО
Шосткинська громада отримала мобільну клінікуФОТО
Сьогодні у небі над Сумщиною збито 12 ворожих БпЛА

Як пам’ятник мамонту став символом для горілки

Я розпочала туристичний маршрут Недригайлівським районом, розповідаючи про місця, що варто відвідати людям, які хочуть побачити щось і цікаве, і з мінімальними втратами для гаманця. Відвідавши сам районний центр Недригайлів, я попрямувала до Кулішівки – невеликого села, розташованого над річкою Хусь, яка через 2 км впадає в Сулу.

Оскільки мій батько історик, то я з дитинства знала, що в цьому селі вперше в Україні були знайдені рештки кісток степового мамонта, хоча до цього такі скелети знаходили в основному в Сибірі. І на цьому місці в 1841 році завдяки старанням місцевого графа Юрія ГОЛОВКІНА, якому і належало це село, був установлений пам’ятник – перший у світі.

Чоловік був знатного роду, освічений і розумів, що для країни – це велике археологічне відкриття, про яке  таким чином треба розповісти своїм нащадкам.  Отож, згадуючи свою першу поїздку до пам’ятника (мабуть, у 6 класі), я була розчарована. Адже, коли тато сказав, що днями на велосипедах поїдемо із його гуртківцями до пам’ятника мамонтові, я розраховувала побачити там справжнього, можливо, бронзового і вилитого у весь ріст мамонта, а насправді – там виявилася проста чотиригранна стела на кам’яному постаменті, на гранях якої вказаний рік «1841» і зовсім маленький барельєф мамонта…

Але цього разу я вже дивилася на нього з боку історії, особливості і важливості, а не з боку «першого враження» від архітектури пам’ятника. Адже, копнувши глибше, я була вражена, що, крім історії, пам’ятник має ще й містичне значення – місцеві говорять, що якщо його тричі обійти за годинниковою стрілкою і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. А щодо історії знахідки, то вона, як і в більшості випадків, пов’язаних із археологією, теж обросла цікавими деталями

. Уявно переносимося в 1839 рік – період, коли науковці тільки-но розпочинають вивчати доісторичних істот, а для звичайних селян це взагалі практично містика: граф ГОЛОВКІН на цьому місці розпочинає будівництво гуральні, себто спиртово-горілчаного заводу. Його робітники, копаючи фундамент, знаходять величезні кістки: не з коня і не з корови. Чоловіки відразу ж розповіли графу, порадивши припинити будівництво, адже, мовляв, це поганий знак…

Розмов про знайдені кістки «чудовиська» (до речі, з польської – «mamona» і означає «чудовисько»), звісно, було на всю округу! Але граф смикнув, що це справжня археологічна знахідка і відразу ж повідомив свого друга професора медицини Харківського університету Івана КАЛИНИЧЕНКА, який особисто прибув із експедицією до Кулішівки. За десять днів археологічних розкопок ученим удалося зібрати два повних скелети мамонтів, а могло бути й більше – на заваді розкопкам стали грунтові води. Величезні кістяки (дорослий самець цього виду сягав 4,5 м заввишки і до 18 тонн вагою, а бивні мав до 5 м) із Кулішівки вивозили підводами. Є свідчення, що вони були доставлені в зоологічний кабінет Харківського університету, а нині зберігаються в історичному музеї .

Крім скелетів мамонтів, учені знайшли ще й кістки ссавців льодовикового періоду: шерстистого носорога, великорогого оленя та диких коней. Пояснюючи таку велику кількість кісток в одному місці, вчені говорять, що тут, імовірно, була стоянка первісних людей доби пізнього палеоліту. З цього приводу жителі Кулішівки жартують, що наші предки м’ясо «знямали», а кістки лишили нам – для історії.

Неабиякий інтерес викликає один із написів на пам’ятнику, адже він є ще й свідченням того, що саме тут проходив кордон між Московським царством і Польсько-Литовською Річчю Посполитою. Адже, як говориться: «Село Кулешовка. Место сие было границею между Польшей и россією». І так-так, це не друкарська помилка:  слово «Росія» дійсно написане з малої літери. Кажуть, що невипадково: граф Головкін не міг помилитися в граматиці – скоріше за все, це було свідомим рішенням, як свідчення складних відносин Польщі та Росії, а оскільки він виходець польського роду, можливо, вирішив показати свою перевагу, характер, амбіції щодо сусідів за межею…

«У роки Великої Вітчизняної війни західна плита пам’ятника була пробита кулею із німецького кулемета… У 1950 році реставрований (споруджено новий фундамент)», – йдеться у книзі Скрипченка І.В., Абаровського І.К. «Недригайлівщина: у дзеркалі історії».

Тривалий час цей пам’ятник був єдиним у світі, встановленим на честь вимерлої тварини. Решта – встановлені в кількох містах російського Сибіру: Якутську, Салехарді та в Ханти-Мансійську. У 2007 році Пам’ятник мамонту (разом із Софроніївським монастирем та Круглим двором) увійшов до трійки «чудес» від Сумщини у «топ-100» найдивовижніших об’єктів держави. З цього ж року він став однією з пам’яток Державного історико-культурного заповідника «Посулля», а з 2013 року – входить до маршруту, який пропонує туристичний кластер «Посулля».

Хоч будівництво спиртового заводу припинилося,  та все ж таки це кулішівське місце в 1996 році стало «горілчаним» символом: зображення Пам’ятника мамонту використали на етикетці горілки «Недригайлівська». А до цього кольорове фото було на сторінках популярного журналу «Огонек», на поштових конвертах, значках і найголовніше – стало частиною герба Недригайлівської землі.

На завершення скажу, що й цього разу своєю «родзинкою» мене підкорив не сам монумент, а його, так би мовити, ініціатор – останній представник польського дворянського роду ГОЛОВКІНИХ – граф Юрій. Бо, у той час, коли археологія ще тільки-тільки починала про себе заявляти, він по достоїнству оцінив знахідку і не пошкодував своїх коштів, щоб її увічнити не тільки в історичних книгах, а й наочно – у пам’ятнику. Саме за меценатство, стійку громадянську та соціальну позицію, романтизм та патріотизм, легку й освічену натуру і шанували графа селяни – на той час таких людей, як він, були одиниці…

Джерело: http://www.novpoglyad.com.ua/

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника