Зруйновано об’єкти цивільної інфраструктури: ситуація в Сумській області на ранок 6 липня
Вчора
Ситуація на лінії фронту на Сумському напрямку 5 липня
Сумчани допомогли зупинити водія ВАЗ, який сів за кермо п’яним і без прав
Лебединська громада започатковує індустріальний парк
Сумські спортсмени з медалями кадетського чемпіонату України зі стрільби з лука
Качура жорстко взявся за мародерів на фортифікаціях Сумщини: Відкрито кримінальну справу – час розплати для “місцевих князьків”
Став відомий календар сумської «Вікторії» в першій лізі
У Сумах попрощались із захисником Миколою Касʼяненком
На Сумщині за тиждень “Проліска” евакуювала чотири родини
Сумчанка вперше в історії увійшла до топ-10 світового рейтингу
Житель Охтирщини незаконно засіяв землю в Кириківці — присудили штраф
Кікбоксери з Сум відзначилися на чемпіонаті України
Військові на Сумщині знищили ворожий розрахунок пілотів БПЛАВІДЕО
Чотирилапі терапевти: прикордонники Сумщини долучилися до каністерапіїФОТО
Історія Надії Нестули з Сумщини, яка в’яже для захисників
У Шостці викликали поліцію через феєрверк під час тривоги
Чоловік із Сумщини зазнав поранення, коли розвозив пошту на Чернігівщині
Сумщина на другому місці за кількістю повітряних тривог по Україні
Із полону повернувся житель Охтирського району Сергій Наріжний
Російські війська атакують Сумщину: захоплено Новомиколаївку?
Роменські кінологи із службовими собаками працювали на місці ворожого удару в КиєвіФОТО
Росія хоче залучити Лаос до розмінування Курської області — ГУР
Озеро Галенківське у Шостці безпечне для відпочинку
На Сумщині поліцейські евакуювали родину, яка вдруге покидає дім через війнуВІДЕО
ОК “Північ” повідомило подробиці обстрілів Сумщини за минулу добу
На Сумщині бійці 5 прикордонного загону знищили три шахеда
13-річний Іван лікується після ракетного удару в СумахФОТО
Відновлено автобусний маршрут Ромни – Дніпро
У Сумах маршрутка на переході збила дівчинуФОТО
На Сумському напрямку українські захисники відбили 17 атак росіян

Життя після наркотиків: реальні історії конотопчан

Історії наркозалежних із Конотопа, які за допомогою замісної підтримувальної терапії змогли почати нове повноцінне життя.

Наші співрозмовники в минулому вживали вуличні ін’єкційні наркотики. Зараз вони — учасники замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Їх лікують за допомогою спеціальних препаратів, які фактично є тими ж наркотиками, але не викликають «кайфу». Ці таблетки не містять шкідливих домішок і приймаються виключно перорально, що виключає можливість зараження ВІЛ-інфекцією, гепатитом С та іншими небезпечними захворюваннями. Доступ до терапії знімає необхідність йти на кримінал в пошуках дози і фактично дає шанс на нормальне, спокійне життя.

Історія Івана і Олени

«Реально, якщо б не було цієї програми… Я тобі серйозно кажу: мене б уже в живих давно не було. Ось з 98-го року ці останні два роки життя… Я можу з упевненістю сказати — це два кращих роки в моєму житті, які я пам’ятаю свідомо. Поруч зі мною людина, яку я люблю. Вона взагалі ніколи нічого не вживала. Вона навіть пиво не п’є…»

Перший раз Іван уколовся, коли йому було 14 років. До першої дози він добре вчився, вступив до одного з престижних навчальних закладів Харкова. А потім почалися наркотики і, як він сам каже, все «моментально пішло».

З тих пір Іван встиг 6 разів відсидіти у в’язниці, заробити хронічний гепатит С, пройти кілька курсів лікування від наркоманії і полежати в психіатричній лікарні.

Дружина Олена, з якою він живе разом вже 8 років, спочатку боролася з недугом чоловіка, проте нічого не допомагало.

Дівчина каже, що, після великої кількості спроб вилікуватися, Іван тримався без наркотиків максимум тиждень. Так тривало багато років, поки вона не витримала і не поїхала від нього.

Буквально через місяць вони почали телефонувати один одному. Іван розповідав дружині, що змінився, просив повернутися до нього. Олена в черговий раз повірила.

Чоловік став учасником програми замісної підтримувальної терапії. Олена не була проти.

За два роки сімейне життя налагодилося: зробили ремонт, купили побутову техніку. Іван помирився з родичами, подружився з сусідами.

Єдине, з чим зараз дійсно важко, так це з роботою. Іван каже, що згоден навіть робити прибирання в під’їздах, аби не було криміналу.

Історія Артема

Артем живе в Конотопі майже два роки: через початок бойових дій він був змушений виїхати з Донбасу. Колотися почав в 98-му році, приймати замісні препарати — в 2010. Загалом історія Артема нічим не відрізняється від розповіді Івана: в усьому винна вулиця і погані компанії.

Артем каже, замісна терапія допомагає краще реабілітаційних центрів, де наркозалежні сидять і розуміють, що як тільки вийдуть — відразу підуть колотися. Єдиним мінусом програми вважає прив’язаність до місця проживання.

Вся справа в тому, що при переводі до Конотопа з Артемом трапився курйоз: по телефону йому обіцяли тримати місце, але по приїзду з’ясувалося, що він не потрапляє в програму. Артем уже готувався до найгіршого сценарію, але в останній момент місце знайшлося.

«Коли приймаєш метадон, кайфу немає. Але насправді він є. Кайф від того, що ти тверезий, що ти нормально себе почуваєш. Трава зелена, немає депресії. Я не можу сказати, що під метадоном ти ходиш в рожевих окулярах, але ти реально оцінюєш ситуацію. Ти ходиш тверезий. На тебе люди дивляться і бачать, що ти твереза, адекватна людина. Ось це дійсно кайф».

Артем каже, що всі учасники терапії тримаються за програму. У його рідне місто на лікування переїхала сім’я з Москви. Заради програми, якої немає в Росії, люди продали квартиру. Тільки купили будинок на новому місці — почалася війна.

Коли Росія окупувала Крим, каже чоловік, протягом перших місяців там покінчили життя самогубством близько 30 наркозалежних.

Замісна терапія в Конотопі

Першими учасниками терапії у 2009 році стали 10 наркозалежних, розповідає Федір Семенюк, завідувач наркологічним диспансером.

Станом на 2016 рік у програмі було зареєстровано 60 чоловік, 30 з яких — офіційно працевлаштовані. Майже у кожного є сім’я.

Головне, що потрібно розуміти, наркоман — не злочинець, а хвора людина. Якщо діабетикові необхідний щоденний прийом інсуліну, то учаснику замісної терапії не обійтися без метадону. Принцип той же.

Факт, що люди беруть участь в замісній терапії, не розголошується. Пільг пацієнти не мають. Працюють, як звичайні люди.

Спеціаліст констатує: люди, які йдуть на ЗПТ, проходять соціальну адаптацію, а в місті зменшується криміногенна ситуація. Тим, хто вживає наркотики, потрібно на це мінімум 300-500 гривень на добу. Щоб знайти такі гроші, люди часто йдуть на злочини. Варто відзначити, що добова доза одного учасника терапії в рази дешевше, ніж, наприклад, потрібно на утримання злочинця в місцях позбавлення волі.

В першу чергу програма створювалася для зменшення шкоди від ВІЛ-інфекції, гепатиту С та туберкульозу. За статистикою диспансеру, на 2016 рік в Конотопі на першому місці по зараженню ВІЛ йдуть статеві контакти, хоча 5 років тому на першому місці була саме наркоманія.

Програму замісної терапії в Україні до 2017 року фінансує Глобальний Фонд по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією. По закінченню терміну кошти доведеться виділяти з держбюджету.

Перед тим, як видати препарат, його подрібнюють в ступці, а потім в прозорому стаканчику розбавляють теплою водою. Наркозалежний випиває вміст при медсестрі та йде, продемонструвавши порожню тару.

Не все так райдужно

Старший уповноважений 6-го територіального відділення департаменту протидії наркозлочинності Олександр Головашкін підтримує програму ЗПТ, але до самих наркозалежним ставиться скептично. Каже, що з її впровадженням злочинів менше не стало, а в наркопритонах, які він накриває за службовим обов’язком, часто виявляє учасників терапії.

Правоохоронець зазначає, що, при належному контролі за наркозалежними, терапія дійсно допомагає боротися з гепатитом і ВІЛ-інфекцією. Однак, за його словами, можливе переведення учасників ЗПТ на рецептурну форму видачі препарату може виявитися катастрофою. Поліція просто не зможе контролювати, скільки таблеток пацієнт вжив, а скільки продав.

Колишніх наркоманів не буває

Іван і Артем впевнені, що колишніх наркоманів не буває. Вони в один голос стверджують: пройде місяць, два, півроку і ті, хто начебто зав’язав, знову починають вживати наркотики. Справа у психологічній залежності. Кажуть, має пройти 24 роки, щоб у людини стерлися спогади наркотичної ейфорії.

Солоний огірок ніколи не стане свіжим. Залежність не лікується, а люди, які перестали вживати наркотики, день за днем вчаться жити з її проявами. Замісну терапію в цьому контексті доречно порівняти з милицями, що потрібні людям, які намагаються навчитися ходити заново.

Джерело: topkonotop.com

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу