Вчора
На Сумщині протягом дня зафіксовано 127 вибухів
Ворожий “Шахед” пошкодив 25 будинків приватного сектору у СумахФОТО
Жителі Лебединщини розповіли про падіння ракети: “Як бахнуло, я отак і впала”ФОТО
У Сумах після удару “Шахедів” виявили пошкодження в 48 будівлях
У Сумській МВА перевірять фінансову та бюджетну звітність
Графік відключень на 23 листопада
Син збирає гроші на прилад нічного бачення для свого батька, який воює на фронті
Патронатних вихователів стало більше в Сумській області
Ада Роговцева закликала донатити за Глухів, Суми та інші міста
Завтра у Сумах проведуть зустріч із власниками пошкодженого “Шахедами” майна
89-річна сумчанка в’яже шкарпетки для ЗСУ
Завтра в Сумах – День жалоби
Рятувальники ліквідували загоряння гаража
Поліція Сумщини викрила голову ВЛК на хабаріФОТО
“Шахеди” зі шрапнеллю у Сумах: в чому небезпекаФОТО
На Чернігівщині спіймали браконьєра з Сумщини, який ловив рибу сітками
Працюючи в Армії відновлення, сумчани заробили 115 млн
У Сумах попрощались із захисниками Олександром Ігнатенком та Сергієм Мілановічем
У Сумах 17-річного хлопця ошукали на продажі ноутбука
У Сумах за підозрілі маневри патрульні затримали водія, що ледь стояв на ногахВІДЕО
У Конотопі відзначили кращих студентів
У Шостці провели в останню путь військовослужбовця Валентина Лифиренка
У понад 13 млн грн Держекоінспекція оцінила шкоду довкіллю від ракетного удару по Сумах 17 листопада
Сумський лісівник інспектував закарпатських колег
У Сумах внаслідок удару безпілотників пошкоджено 13 багатоквартирних і 19 приватних будинків
Керівнику КНП «Клінічна лікарня № 5» присвоєне почесне державне звання
В Охтирці відбулись міські змагання з футзалу
Юні музиканти із Сум відзначилися на конкурсах мистецтв
У Сумах зросла кількість поранених внаслідок удару “Шахедів”
У Конотопі тривають безкоштовні заняття з англійської для дітей

Життя після наркотиків: реальні історії конотопчан

Історії наркозалежних із Конотопа, які за допомогою замісної підтримувальної терапії змогли почати нове повноцінне життя.

Наші співрозмовники в минулому вживали вуличні ін’єкційні наркотики. Зараз вони — учасники замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Їх лікують за допомогою спеціальних препаратів, які фактично є тими ж наркотиками, але не викликають «кайфу». Ці таблетки не містять шкідливих домішок і приймаються виключно перорально, що виключає можливість зараження ВІЛ-інфекцією, гепатитом С та іншими небезпечними захворюваннями. Доступ до терапії знімає необхідність йти на кримінал в пошуках дози і фактично дає шанс на нормальне, спокійне життя.

Історія Івана і Олени

«Реально, якщо б не було цієї програми… Я тобі серйозно кажу: мене б уже в живих давно не було. Ось з 98-го року ці останні два роки життя… Я можу з упевненістю сказати — це два кращих роки в моєму житті, які я пам’ятаю свідомо. Поруч зі мною людина, яку я люблю. Вона взагалі ніколи нічого не вживала. Вона навіть пиво не п’є…»

Перший раз Іван уколовся, коли йому було 14 років. До першої дози він добре вчився, вступив до одного з престижних навчальних закладів Харкова. А потім почалися наркотики і, як він сам каже, все «моментально пішло».

З тих пір Іван встиг 6 разів відсидіти у в’язниці, заробити хронічний гепатит С, пройти кілька курсів лікування від наркоманії і полежати в психіатричній лікарні.

Дружина Олена, з якою він живе разом вже 8 років, спочатку боролася з недугом чоловіка, проте нічого не допомагало.

Дівчина каже, що, після великої кількості спроб вилікуватися, Іван тримався без наркотиків максимум тиждень. Так тривало багато років, поки вона не витримала і не поїхала від нього.

Буквально через місяць вони почали телефонувати один одному. Іван розповідав дружині, що змінився, просив повернутися до нього. Олена в черговий раз повірила.

Чоловік став учасником програми замісної підтримувальної терапії. Олена не була проти.

За два роки сімейне життя налагодилося: зробили ремонт, купили побутову техніку. Іван помирився з родичами, подружився з сусідами.

Єдине, з чим зараз дійсно важко, так це з роботою. Іван каже, що згоден навіть робити прибирання в під’їздах, аби не було криміналу.

Історія Артема

Артем живе в Конотопі майже два роки: через початок бойових дій він був змушений виїхати з Донбасу. Колотися почав в 98-му році, приймати замісні препарати — в 2010. Загалом історія Артема нічим не відрізняється від розповіді Івана: в усьому винна вулиця і погані компанії.

Артем каже, замісна терапія допомагає краще реабілітаційних центрів, де наркозалежні сидять і розуміють, що як тільки вийдуть — відразу підуть колотися. Єдиним мінусом програми вважає прив’язаність до місця проживання.

Вся справа в тому, що при переводі до Конотопа з Артемом трапився курйоз: по телефону йому обіцяли тримати місце, але по приїзду з’ясувалося, що він не потрапляє в програму. Артем уже готувався до найгіршого сценарію, але в останній момент місце знайшлося.

«Коли приймаєш метадон, кайфу немає. Але насправді він є. Кайф від того, що ти тверезий, що ти нормально себе почуваєш. Трава зелена, немає депресії. Я не можу сказати, що під метадоном ти ходиш в рожевих окулярах, але ти реально оцінюєш ситуацію. Ти ходиш тверезий. На тебе люди дивляться і бачать, що ти твереза, адекватна людина. Ось це дійсно кайф».

Артем каже, що всі учасники терапії тримаються за програму. У його рідне місто на лікування переїхала сім’я з Москви. Заради програми, якої немає в Росії, люди продали квартиру. Тільки купили будинок на новому місці — почалася війна.

Коли Росія окупувала Крим, каже чоловік, протягом перших місяців там покінчили життя самогубством близько 30 наркозалежних.

Замісна терапія в Конотопі

Першими учасниками терапії у 2009 році стали 10 наркозалежних, розповідає Федір Семенюк, завідувач наркологічним диспансером.

Станом на 2016 рік у програмі було зареєстровано 60 чоловік, 30 з яких — офіційно працевлаштовані. Майже у кожного є сім’я.

Головне, що потрібно розуміти, наркоман — не злочинець, а хвора людина. Якщо діабетикові необхідний щоденний прийом інсуліну, то учаснику замісної терапії не обійтися без метадону. Принцип той же.

Факт, що люди беруть участь в замісній терапії, не розголошується. Пільг пацієнти не мають. Працюють, як звичайні люди.

Спеціаліст констатує: люди, які йдуть на ЗПТ, проходять соціальну адаптацію, а в місті зменшується криміногенна ситуація. Тим, хто вживає наркотики, потрібно на це мінімум 300-500 гривень на добу. Щоб знайти такі гроші, люди часто йдуть на злочини. Варто відзначити, що добова доза одного учасника терапії в рази дешевше, ніж, наприклад, потрібно на утримання злочинця в місцях позбавлення волі.

В першу чергу програма створювалася для зменшення шкоди від ВІЛ-інфекції, гепатиту С та туберкульозу. За статистикою диспансеру, на 2016 рік в Конотопі на першому місці по зараженню ВІЛ йдуть статеві контакти, хоча 5 років тому на першому місці була саме наркоманія.

Програму замісної терапії в Україні до 2017 року фінансує Глобальний Фонд по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією. По закінченню терміну кошти доведеться виділяти з держбюджету.

Перед тим, як видати препарат, його подрібнюють в ступці, а потім в прозорому стаканчику розбавляють теплою водою. Наркозалежний випиває вміст при медсестрі та йде, продемонструвавши порожню тару.

Не все так райдужно

Старший уповноважений 6-го територіального відділення департаменту протидії наркозлочинності Олександр Головашкін підтримує програму ЗПТ, але до самих наркозалежним ставиться скептично. Каже, що з її впровадженням злочинів менше не стало, а в наркопритонах, які він накриває за службовим обов’язком, часто виявляє учасників терапії.

Правоохоронець зазначає, що, при належному контролі за наркозалежними, терапія дійсно допомагає боротися з гепатитом і ВІЛ-інфекцією. Однак, за його словами, можливе переведення учасників ЗПТ на рецептурну форму видачі препарату може виявитися катастрофою. Поліція просто не зможе контролювати, скільки таблеток пацієнт вжив, а скільки продав.

Колишніх наркоманів не буває

Іван і Артем впевнені, що колишніх наркоманів не буває. Вони в один голос стверджують: пройде місяць, два, півроку і ті, хто начебто зав’язав, знову починають вживати наркотики. Справа у психологічній залежності. Кажуть, має пройти 24 роки, щоб у людини стерлися спогади наркотичної ейфорії.

Солоний огірок ніколи не стане свіжим. Залежність не лікується, а люди, які перестали вживати наркотики, день за днем вчаться жити з її проявами. Замісну терапію в цьому контексті доречно порівняти з милицями, що потрібні людям, які намагаються навчитися ходити заново.

Джерело: topkonotop.com

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника