Секретний запис із Ірану вказує, що літак МАУ могли збити не випадково
Канадський уряд та органи безпеки вивчають аудіозапис, на якому людина, котру джерела впізнають як міністра закордонних справ Ірану, обговорює можливість того, що знищення рейсу PS752 було навмисним актом.
Джерело: CBC News
Деталі: На записі чути, як людина, розпізнана джерелами як міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф, говорить мовою фарсі, що існує “тисяча можливостей” пояснити збиття літака, включаючи навмисний напад за участю двох або трьох “впроваджених осіб” – такий сценарій, за його словами, був “зовсім не малоймовірним”.
Він також висловив думку, що правда ніколи не буде розкрита на найвищому рівні – урядом і збройними силами Ірану.
За словами Заріфа, “є причини, з яких вони ніколи не будуть розкриті”: нібито керівництво Ірану може зберігати це в таємниці в інтересах нації, щоб не розкривати особливості системи оборони країни.
8 січня 2020 року Корпус вартових ісламської революції Ірану збиву небі над Тегераном рейс 752 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” двома ракетами класу “земля-повітря”, в результаті чого загинули всі 176 осіб на борту, включаючи 138 осіб, пов’язаних із Канадою.
“CBC News” прослухала запис приватної розмови, яка відбулася в найближчі місяці після знищення рейсу PS752. Редакція попросила трьох людей перекласти запис із фарсі на англійську, щоб вловити нюанси мови.
Деталі розмови й особи інших учасників не розголошуються через побоювання за безпеку людей. CBC не розкриває джерело записи, щоб захистити його.
Спеціальний радник прем’єр-міністра Канади у справі про рейс PS752 Ральф Гудейл сказав, що канадському уряду відомо про запис. За його словами, канадська група судової експертизи та оцінки отримала копію в листопаді.
Гудейл сказав, що аудіофайл містить конфіденційну інформацію, і публічне коментування його деталей може поставити під загрозу життя людей.
За словами Гудейла, канадські спецслужби оцінюють достовірність запису.
Заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов у листопаді заявляв, що “є всі підстави сумніватися”, що іранські військові збили Boeing МАУ помилково, але “для повноти картини нам необхідне документальне підтвердження”.
Він також говорив, що Іран цілеспрямовано замовчує дані про підозрюваних, про їхні повноваження і обов’язки, про ступінь причетності й рівень відповідальності кожного.
Оскільки розслідування ведеться за статтями 291 і 616 Кримінального кодексу Ірану про ненавмисне вбивство або вбивство з необережності, то максимальна санкція – до 3 років в’язниці і виплата грошової компенсації родинам загиблих.
Передісторія:
- 8 січня 2020 року літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран – Київ авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) розбився в Ірані. У літаку було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули.
- 11 січня 2020 року Іран офіційно визнав, що збив український пасажирський літак авіакомпанії МАУ.
- У липні в Ірані заявили, що катастрофа Boeing компанії “Міжнародні авіалінії України” була викликана неправильним налаштуванням системи протиповітряної оборони.
- Іран зволікав із наданням інформації та рішенням про компенсації родинам загиблих. Іран передав Франції “чорні скриньки” літака МАУ лише влітку. Заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін розповів, що розшифровані дані підтверджують, що було “незаконне втручання в літак“.
- 30 грудня стало відомо, що Іран виділить $150 000 родинам кожної із жертв катастрофи рейсу PS752 (літака МАУ). Канаду не задовільняє така пропозиція Ірану.
- Держдеп США звинуватив Іран у покриванні винних у катастрофі літака МАУ.