“Сумиобленерго” пояснило ситуацію з масовим відключенням багатоповерхівок

Зважаючи на занепокоєння, яке виникло у зв’язку із загрозою знеструмлення багатоповерхових безгоспних будинків, ПАТ “Сумиобленерго” детально роз’яснив ситуацію.

“Постачання електроенергії на багатоквартирні будинки має свої особливості. Електроустановка багатоквартирного будинку спочатку проектується і монтується таким чином, що перш ніж поступити в окрему квартиру, електроенергія поставляється з мереж обленерго у внутрішньобудинкові комунальні мережі. Ці мережі призначаються як для живлення струмоприймачів загального призначення (освітлення сходових майданчиків, підвалів і горищ, насосів підкачування води, ліфтів), так і для транзиту електроенергії безпосередньо для потреб мешканців.

Електроустановки квартир є лише частиною електроустановки будинку й без використання комунальних мереж постачання електроенергії до квартир технічно неможливе. Відповідно, комунальна складова присутня в загальному споживанні будинку, навіть у тих випадках, коли відключені струмоприймачі комунального призначення (хоча в таких випадках вона може бути близькою до нуля).

Відповідно до чинного законодавства, обслуговуванням комунальних мереж повинні займатися або створена мешканцями ОСББ, або так званий Управитель (ЖЕК), тобто організація, з якою ОСББ або мешканцями укладено договір на обслуговування будинку або призначена відповідним органом місцевого самоврядування.

Саме ця організація повинна забезпечувати належний стан внутрішньобудинкових мереж, нормальну і безаварійну роботу всього устаткування (в тому числі – розрахункових лічильників). Ця ж організація повинна укласти з обленерго договір про постачання електроенергії та розраховуватися за спожиту будинком комунальну електроенергію. Оскільки стягувати гроші за користування комунальною електроенергії з мешканців будинків обленерго не має права, вартість цієї електроенергії включається Управителем у вартість комунальних послуг.

Відповідно до Закону України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” вирішення питання обслуговування безгосподарних будинків повинно було відбутися ще у вересні 2016 року. З того часу ПАТ “Сумиобленерго” марно намагається домогтися від органів місцевого самоврядування хоча б взяти участь у його врегулюванні та наданні допомоги мешканцям будинків у створенні ОСББ. На жаль, станом на сьогоднішній день, питання забезпечення нормальної роботи внутрішньобудинкових мереж не вирішене більш ніж по 500 будинках у Сумській області, а їх стан створює загрозу виникнення аварійних ситуацій і, головне, здоров’ю та життю людей.

З огляду на те, що бездоговірне і безоблікове постачання електроенергії є прямим порушенням законодавства, ПАТ “Сумиобленерго” було змушене вдатися до вимушених крайніх заходів, передбачених законодавством, тобто –до знеструмлення безгоспних електроустановок. Наголошуємо, що ПАТ “Сумиобленерго” неодноразово попереджало органи місцевого самоврядування про можливість вимушеного відключення будинків. Повідомлення про фактичне відключенні також були спрямовані як відповідним органам влади, так і мешканцям безгоспних багатоповерхових будинків.

Практично, майже у всіх випадках здійснення цих заходів обмежилося тільки відправкою попереджень про відключення, однак це змусило і органи місцевого самоврядування, і мешканців зробити хоча б перші кроки для забезпечення безгоспних будинків електроенергією.

ПАТ “Сумиобленерго” з розумінням ставиться до об’єктивних складнощів, які виникають при вирішенні цієї проблеми й готове йти назустріч і надавати допомогу споживачам і місцевим органам влади, які займаються її вирішенням. Однак, в будь-якому випадку, потрібно враховувати, що відповідальність за забезпечення нормальної роботи і стан будь-якого майна покладається на його власників або співвласників. Відповідно, на них же покладаються всі витрати, пов’язані з виконанням необхідних для цього робіт”, – повідомляє прес-служба ПАТ “Сумиобленерго”.

Нагадаємо, сумчани плачуть через новину від “Сумиобленерго” про можливе відключення їхніх будинків від електроенергії.

Поділитися в соціальних мережах