“Намагався допомогти тільки громадянам”. Адвокат прокоментував вирок Олександру Курпілю
>Депутата Охтирської районної ради від політичної партії “Наш Край” Олександра Курпіля3 засуджено до 15 років позбавлення волі за державну зраду. Депутат вину не визнав. Адвокат Павло Собина у коментарі Суспільному сказав, що суд поставився упереджено до його підзахисного.
“Ми сподівалися, що буде виправдальний вирок, були доставлені до суду усі свідки, які спростували обвинувачення. Воно ґрунтувалося на тому, що Курпіль допомагав російським військовим. Але всі свідки, які були допитані з боку сторони захисту, які перебували в момент окупації в Тростянці, підтвердили, що Курпіль намагався допомогти тільки громадянам”, — так прокоментував вирок депутату Олександру Курпілю Павло Собина.
За його словами, Курпіль не намагався створити окупаційну владу: “Відповідно до розмови телефоном із колишнім головою Сумської ОВА Дмитром Живицьким, він попросив зняти ролик стосовно, щоб влада повернулася в Тростянець. І щоб в ролику вказали певний строк, в який вона повинна повернутися. Якщо вона не повернеться, то буде створена військова адміністрація. Це з позиції саме Дмитра Живицького. І в судовому засіданні ми заявляли клопотання, щоб допитати його. Нам відмовили, посилаючись на те, що він за кордоном”.
Також Охтирський міськрайонний суд кілька разів відмовив у призначенні фоноскопічної експертизи аудіозапису розмови між Курпілем і Живицьким, уточнив адвокат.
“Простий приклад, коли забирали ліки з окупованої території до аптеки, то Курпіль якраз допомагав вивезенню ліків. Він був заручником у російських військових в той час, коли інші на автомобілі поїхали за ліками. Чомусь за ці події була представлена до державної нагороди власниця аптеки, а Курпіль перебуває за ґратами. Суд стовідсотково відноситься упереджено”, — сказав Павло Собина.
Також адвокат вважає, що слідчий неправомірно розблокував телефон Курпіля для огляду: “Телефон не був визнаний речовим доказом по справі, але чомусь йдеться, що мовби через цей мобільний пристрій Курпіль спілкувався стосовно якихось подій”.
Олександра Курпіля затримали 9 травня. За словами адвоката, зробили це без ухвали слідчого суді: “Відповідно до обвинувального акту, його дії закінчилися з моменту виходу російських військових з Тростянця. Це 26 березня 2022 року. У зв’язку з чим, станом на 9 травня не було жодних законних підстав для затримання Курпіля без ухвали слідчого суді. Надалі він був звільнений, тому що закінчився строк тримання під вартою. Його затримали і помістили в СІЗО, щоб створити нові докази. А саме було доповнено обвинувачення за статтею 436. Сторона обвинувачення розуміла, що недостатньо доказів за статтею 111”.
За версією обвинувачення, під час окупації Тростянецької громади Курпіль співпрацював з військовослужбовцями збройних сил РФ. Зокрема, забезпечував їх продуктами, надавав інформацію про оптимальні шляхи пересування територією. Також, за даними правоохоронців, чоловік закликав місцеве населення до перемовин та поширював у соцмережах заклики до зміни меж території України.
26 травня 2022 року у помешканні батьків Мирослава Шила з Тростянця СБУ провела обшук. Він був свідком у справі. “Все, що я міг вичитати в ухвалі, що по справі Курпіля приїхали з обшуком до мене. Більше там не написано нічого. Підписано слідчим суддею. Я не розумію, чому так. Я проходжу по цій справі, як свідок захисту, а вони приїхали до мене з обшуком”, – сказав тоді Мирослав Шило.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ