Антимонопольний комітет заборонив “Сумитеплоенерго” пломбувати регулювальну арматуру вузлів обліку
Сумським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України проаналізовано дії теплопостачальних організацій м.Суми на ринку послуг з централізованого опалення які направлені на стримування або запобігання ініціативам споживачів по зменшенню споживання теплової енергії у сприятливі погодні періоди.
Теплопостачальні організації, через опломбування запірно-регулювальної арматури вузлів обліку або надсилання листів-попереджень, запобігають та забороняють мешканцям регулювати власне споживання послуг централізованого опалення, незважаючи на те, що у більшості випадків таке регулювання обсягу споживання тепла технічно передбачено самою конструкцією вузла обліку.
Спостерігається ігнорування теплопостачальними організаціями як виробниками послуг, вимог діючого законодавства та рішень органів державної влади.
Зокрема: згідно Закону України «Про енергозбереження» основним із принципів державної політики у сфері енергозбереження є поступовий перехід до масового застосування приладів обліку та регулювання споживання паливно-енергетичних ресурсів.
Таким чином діяльність державних органів та виконавців послуг має бути направлена на підтримку ініціативи споживачів щодо економного споживання послуг, в тому числі теплової енергії.
«Проектом Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки», схваленим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.06.2017 №411-р, передбачено, що одним із пріоритетних напрямів на зазначений період є підвищення енергоефективності, забезпечення економного використання енергетичних ресурсів населенням, стимулювання його до здійснення енергозберігаючих заходів.
У той же час положеннями чинних нормативно-правових актів не передбачено право теплопостачальних організацій здійснювати заходи з опломбування запірних вентилів, арматури, засувок вузлів обліку теплової енергії.
ТОВ «Сумитеплоенерго» стверджує, що використання споживачами запірно-регулювальної арматури призводить до розбалансування внутрішньо-будинкових систем теплопостачання.
Разом з тим на запит територіального відділення ТОВ «Сумитеплоенерго» щодо надання доказів розбалансування системи опалення та зниження якості послуг у окремих помешканнях споживачів внаслідок самостійного регулювання витрат теплової енергії у будинку запірно-регулювальною арматурою вузла обліку, останнє так і не надало жодного такого доказу.
Документи, які надало товариство, свідчили про зниження якості послуг лише внаслідок: наявності повітряних пробок у системі та самовільного переобладнання мешканцями системи опалення у окремих квартирах.
Необхідно зауважити, що ТОВ «Сумитеплоенерго» надає послуги з централізованого опалення по 876 багатоквартирним будинкам м.Суми.
Кількість встановлених загальнобудинкових вузлів обліку теплової енергії, за якими здійснюються розрахунки (з урахуванням випадків, коли у будинку встановлено кілька вузлів обліку) станом на 01.02.2018 становить 938 шт., із них 256 вузлів обліку теплової енергії опломбовано ТОВ «Сумитеплоенерго», а в решті таке опломбування відсутнє.
Теплопостачальні організації як суб’єкти господарювання, зацікавлені у отриманні додаткових коштів при неекономному збільшеному споживанні мешканцями будинків теплової енергії і використовуючи при цьому монопольне становище на ринку централізованого опалення вчиняють дії направлені на позбавлення можливості споживачів регулювати обсяги власного споживання тепла.
За результатами розгляду заяви гр. Ф. на дії ТОВ «Сумитеплоенерго», яке на звернення мешканців будинку по вул..Заливна, 33 в м.Суми, заборонило їм використовувати запірно-регулювальну арматуру на вузлі обліку для зменшення витрат тепла та опломбувало її, відділенням були надані ТОВ «Сумитеплоенерго» рекомендації щодо припинення дій, які можуть мати ознаки зловживання монопольним становищем, шляхом розпломбування запірно-регулювальної арматури вузлів обліку теплової енергії у багатоквартирних житлових будинках м.Суми.