Без світла, води та опалення: в яких умовах живуть мешканці будинку на Баранівці у Сумах після атаки РФ
11 жовтня російська армія завдала ракетного удару по Сумах, внаслідок якого був пошкоджений багатоквартирний будинок на Баранівці. Нині там немає електрики, води та опалення. Жителька будинку, біля якого вибухнула російська ракета, скаржиться на відсутність умов для проживання. Додає: місцева влада не реагує на заяви та звернення щодо відновлення житла. У ситуації розбиралося Суспільне.
Каструля із гарячою водою посеред кімнати, газова горілка — у таких умовах нині вимушена жити мешканка пошкодженого російським обстрілом будинку, що в урочищі Баранівка, Оксана Столяр.
“Балон газу коштує десь півтори тисячі ще, до бензину ще треба (заплатити – прим. ред.). Газу витрачається багато. Уже цього балону майже немає. І це ж ми працюємо. Вранці, вночі і ввечері лише тут знаходимося”, – пояснює Оксана Столяр.
Вночі 11 жовтня російська армія поцілила в будинок ракетою, де мешкає жінка. Боєприпас вибухнув в кількох метрах від бокової стіни. Сам дім вистояв, а от електрики в будинку з того моменту немає, говорить Оксана. Додає, нині відсутність в помешканні світла – найбільша проблема.
“Треба електрику. Вона б вирішила всі побутові проблеми: опалення приготування їжі, прання, все що можна. Була б електрика – були б люди”, — говорить жінка.
Родичі дали родині у тимчасове користування генератор. Оксана Столяр каже: на паливо в тиждень витрачають близько двох тисяч гривень.
“Це для того, щоб трошки скористатися електроприладами. Не встигаємо каністри з бензином привозити”, — каже мешканка.
Додає: генератор не вирішує проблему відсутності електрики: опалення у будинку також залежить від наявності електропостачання. За словами жінки, 27 жовтня, аби не замерзли труби, з них злили воду: в будинку тепер немає й води.
“Мій чоловік каже: “Нам йти нікуди. Я буду воду возити, я буду воду носити”. Я питаю: “Наскільки ж тебе хвате?”, — розповідає Оксана.
Без електрики, опалення та води залишаються 39 квартир будинку. Нині люди живуть в трьох із них, розповідає Оксана. Інші мешканці з’їхали. 18 жовтня до Департаменту інфраструктури Сумської міськради надійшли результати попередньої технічної експертизи щодо стану будинку. Висновки – перебувати в будівлі небезпечно. Рекомендовано припинити експлуатацію будинку та відселити мешканців.
“Ми з цим не згодні, тому що хіба що квартири крайні непридатні для проживання. Нам нікуди йти, ми тут живемо”, — говорить мешканка.
У квартирі Оксани Столяр, що на другому поверсі, вибухом пошкодило вікна, балконні двері. Жити там можна, вважає жінка – аби відновили б електрику. Мешканка говорить, що 12 жовтня вона разом з іншими мешканцями будинку, написала заяву на обстеження квартири та відновлення умов проживання.
“Обіцяли, що в тижневий термін вона буде розглянута, потім я шукала свою заяву, ледве знайшла. На Площі Незалежності, як там було вказано, її не було, заяву знайшла в кабінеті №8 на вулиці Британській, 21. Ледве-ледве знайшла співробітників цього кабінету, знайшли десь у куточку на підвіконні наші заяви, коли вони будуть розглянуті, сказали, не знають”, — пояснює Оксана.
23 жовтня жінка додатково написала звернення на ім’я секретаря Сумської міськради Артема Кобзаря з проханням розібратися у цій ситуації. 25 жовтня пані Оксана вирішила дізнатися – чи на нього зреагувала міська влада.
“А зараз ми поїдемо в Сумську міську адміністрацію до Артема Миколайовича Кобзаря або до нього в приймальню і дізнаємося долю мого звернення, яка повинна була сьогодні після 13-ї години вирішитися”, — каже жінка.
У Сумській міськраді відповіли: звернення направили на Британську, 21, у відділ з питань відновлення майна. За цією адресою, у кабінеті №8, де розташований відділ, розмовляти зі знімальною групою Суспільного відмовились.
“На цьому мої митарства не закінчилися, я поїхала туди, куди мене послали на Площі Незалежності, у восьмий кабінет на Британську, 21, звернулася до фахівця, вона була дуже невдоволена. Мені сказала, що вона не володіє інформацією, написала номер телефону керівника Анатолія Геннадійовича Занченка, це керівник відділу, він вам усе розповість. І це лише доля звернення, це не дійшло до конкретних дій”, — каже Оксана.
У телефонній розмові голова Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені та пошкоджені об’єкти нерухомого майна громадян Анатолій Занченко пояснив: заяв та звернень громадян в нього більше сотні, чоловік має місяць на їх розгляд.
Стосовно відновлення умов проживання у квартирі сказав наступне: “Моя компетенція – це зробити обстеження і дати можливість, аби люди отримували компенсацію. Я роботи не проводжу. Якщо будинок визнаний аварійним, то направити туди людей, аби склали акти про пошкоджене майно, я не маю права”.
На запитання Оксани, що робити мешканцям, чоловік відповів: “Давайте будемо відселяти вас”.
Виїжджати з оселі Оксана Столяр не планує. Каже, що сподівається на позитивний висновок поквартирної експертизи та відновлення електропостачання в оселі. Анатолій Занченко порадив їй звернутися у Департамент інфраструктури.
Суспільне надіслало запит директору Департаменту інфраструктури Сумської міськради Євгену Бровенку із запитаннями: які строки замовлення та проведення поквартирної експертизи будинку, а також чи планують усувати аварійні наслідки обстрілу. Чекаємо на відповідь.
Відновити подачу електропостачання у будинок готові, як тільки ОСББ або управитель будинку полагодить пошкоджене обстрілом обладнання та внутрішньобудинкові мережі, говорить прессекретарка АТ “Сумиобленерго” Світлана Калиш. Додає, що так прописано у договорі.
“До умов згаданого договору, саме споживач несе відповідальність за технічний стан виносної шафи обліку, а також лічильника електроенергії, який в ній розташований, і за технічний стан самого ввідного автоматичного вимикача. Це саме те обладнання, яке, на жаль, було пошкоджено під час удару. При цьому мережі самого АТ “Сумиобленерго” пошкоджені не були. Тому фахівці “Сумиобленерго” готові відновити розподіл електроенергії, як тільки це обладнання буде приведене до ладу”, — зазначає Світлана Калиш.
Голова ОСББ будинку Анна Шуляк від відеокоментаря стосовно відновлення внутрішньобудинкових електромереж відмовилася. У телефонній розмові зазначила: цим питанням нині займається. Додала: на цей час закупили матеріали, аби відновити пошкоджений електрощит. Конкретних строків і вартості повного відновлення внутрішньобудинкових мереж поки не має. Говорить, що для цього потрібні висновки спеціалістів – на їхній візит наразі очікує.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ