Частина Старих Вирків із прикордонної Білопільщини так і не дочекалася допомоги
Під час війни, мабуть, найважче виживати людям з прикордоння. Через постійні обстріли там у більшості своїй залишилися ті, хто міцно прикипів до рідної домівки – самотні, пенсіонери, люди похилого віку, інваліди. Діти, онуки – далеко, через це їм доводиться нелегко без постійної уваги та підтримки найрідніших. Тож коли на допомогу приходять небайдужі благодійники, для нужденних – неабияка радість. Однак люди не розуміють: чому такої допомоги інколи на всіх не вистачає? Як ось у цьому випадку, з приводу якого до журналістів звернулися мешканці Старих Вирків Білопільської громади – села, яке знаходиться в 5-кілометровій зоні від ворожого кордону.
Жінки-пенсіонерки приїхали шукати правду до Сум, адже не розуміють: як так трапилося, що десяток людей, серед яких інваліди, люди похилого віку, які подавалися на допомогу від міжнародних організацій, досі на неї чекають. Тоді як левова частка селян гроші вже давно отримала. Більш того – їм надходить чергова фінансова підтримка на осінньо-зимовий період.
– Ще влітку нам стало відомо, що збирають списки на отримання грошової допомоги для нужденних в Україні від JERU (міжнародні неурядові організації Welthungerhilfe, Concern Worldwide і CESVI – уточнення ВШ). Як нам тоді пояснили, матеріальна допомога надається в розмірі 2220 гривень на кожного з членів родини та розраховується на три місяці (загалом – 6660 грн). Наш соціальний працівник збирала списки – ми надавали необхідні документи (паспорти, ідентифікаційний код). Також їх складали й у сільській раді.
Люди почали отримувати гроші на банківські карти, а нам – немає. Час іде – майже все село отримало допомогу. Ми ж – все чекаємо.
Цікавимося у соцпрацівника: чому немає грошей? Тим, кого оформляла староста, надходять! Може, взагалі наш перелік не подавався?! Із Старих Вирків 11 чоловік тільки лишилися цієї допомоги. Стали телефонувати на «гарячу лінію» (як нам сказали, партнера цього фонду) – спочатку обіцяли, що треба почекати, а не так давно взагалі повідомили, що виплати припинилися. Як же так? Нам не вистачило, чи що?
Ось уже розпочалася чергова допомога з іншого фонду (по 5200 грн) – і знову гроші отримують ті ж самі, хто й від JERU. Зверталися за допомогою до нашої старости, керівництва Білопільської громади, соцзахисту, депутата. Нічого не змінилося. Виходить так: цьому дам, а цьому – не дам?! Ми розуміємо, що це не бюджетні гроші (як нам говорять в інстанціях), але ж хтось має попіклуватися про людей похилого віку. Нам дуже потрібні кошти – на дрова, вугілля, щоб перезимувати! Де добитися правди?!»
Як розповіла староста Нововирківського старостинського округу Олена Воліна, на Сумщині партнером JERU є громадська організація «Сумське громадське коло», представники якої на початку літа займалися на Білопільщині оформленням допомоги. «Спочатку нам говорили, що реєструватимуть усіх, хто мешкає на прикордонні, – згадує Олена Володимирівна. – По всій сільській громаді звернулося дуже багато людей – тоді повідомили, що начислятимуть допомогу за категоріями: багатодітні сім’ї, люди з інвалідністю, малозабезпечені та похилого віку. Людей реєстрували, проте допомогу, дійсно, отримали не всі.
Є такі й у Нових Вирках, де я також займалася формуванням списків. Усього було включено 63 сім’ї: 53 підлягали виплатам по категоріях, із яких три сім’ї – не отримали. Загалом списки передавалися до «Сумського громадського кола». Реєстратори вносили дані. Не зрозуміло, чому отримали не всі. Навіть ті, хто мав би підпадати під визначену категорію. Один із прикладів – чоловік, якому я надала номер «гарячої лінії» ГО, отримав відповідь, що його матері немає в реєстрі. Проте документи на цю жінку я подавала особисто. Я весь список звіряла, аби нікого не оминути. Як немає? Говорять, що може не пройшла за категорією. Хоча вона похилого віку.
Тепер тим, хто отримав кошти, почали автоматично надсилати по 5200 грн на сім’ю, передбачені на житлово-комунальні послуги. Звичайно, люди невдоволені й не розуміють, чому так? Я намагалася зв’язатися з реєстраторами ГО – то не беруть слухавку, то неможливо до них додзвонитися…».
За словами керівниці ГО «Сумське громадське коло» Ніни Чернявської, соціальний працівник особисто привозила до Сум документи, які збиралися по Нововирківському старостинському округу (в тому числі – й по Старих Вирках). «Ми всіх зареєстрували, – зазначила Ніна Василівна. – Проте ця допомога є не державною, а спонсорською. Отримувачі відбираються не на рівні області. Грошова підтримка надається найбільш уразливим категоріям. Після реєстрації та етапів перевірки команда JERU обирає тих, хто найбільше потребує підтримки. Є певні критерії. Відмова може бути з різних причин. Наприклад, людина за три місяці до цього вже отримувала допомогу. Чи то від держави, чи міжнародних організацій. Вона вже не проходить. Ми ніяк не впливаємо на рішення донорів. Всі, хто пройшов відбір, отримують СМС. До речі, ця допомога вже закінчилася у вересні. Всі, хто підходив за критеріями, її отримали. Загалом по Сумщині була визначена контрольна цифра – виплати для 3500 людей. Подавалося значно більше. Ми тільки реєструємо, а не займаємося відбором. У жовтні вони зробили перегляд тих, хто зареєструвався та отримав допомогу, і додатково додали кошти на житлово-комунальні послуги. Але ж це робила не ГО! Якщо ще буде транш – ми можемо знову зареєструвати цих людей. Пріоритетом будуть мешканці прикордоння».
Як пообіцяла очільниця ГО, список людей, які не отримали кошти, перевірять по центральній електронній базі. Для цього мешканці мають офіційно звернутися до ГО «Сумське громадське коло» (вул. Покровська, 6), вказавши свої дані (ПІП) та контактний номер телефону.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ