Чому на Сумщині дорожчають яйця і чого очікувати
Курячі яйця у Сумах коштують від 61 до 68 грн за десяток. З літнього періоду їхня вартість зросла майже вдвічі. Чому дорожчають яйця і чи буде знижуватись ціна, дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Сум`янка Наталія Ткач прийшла на ринок, аби серед інших продуктів придбати і яйця. Попри їхнє здорожчання, говорить жінка, в її родині не планують менше їсти цього продукту: “Часто беру, в мене внуки люблять, донька, зять. Так що беремо яйця, купуємо, це ходовий товар. Я готую гості на порозі, Олів’є, окрошку, млинці”.
“Колись купував часто, а зараз не до яєць. Ціна від літака. Знаєте, як говорили в давні часи? Напій божественний, а ціна безбожна”, — сказав Юрій Рибалко.
25 років торгує на базарі Оксана Чипульська. Продавчиня каже, попри підвищення ціни, попит на продукт суттєво не зменшився: “Як брали, так і беруть. Ну, хіба трохи менше, бо трохи ціни ж піднялись на яйця. Були 35-30 гривень, а зараз 70-60-65. Середня ціна 65 гривень за десяток. На базарі мало людей, тому що багато магазинів, супермаркетів, люди там скуповуються. Ринок виживає із-за постійних клієнтів”.
“Людей менше, ніж було до війни і коронавірусу. Ходять ті, що свої, що знають, що яйце свіже. Ціна не впливає. 2 яйця — 12 гривень, можна наїстися? Що ви на 12 гривень купите, щоб поїсти і наїстися? Ціна хоч і піднялась трохи, але не суттєво піднялась. Яйце все одно, як було одним з найдешевших продуктів, так і залишається”, — говорить продавчиня Наталія Возіян.
Руслан Лаврик — директор однієї з птахофабрик Сумщини. Тут утримують до півмільйона поголів’я курей. На підвищення цін вплинула низка чинників, пояснює чоловік: “Підвищення цін на електроенергію — це майже на 26 %. Також на скраплений газ, у нас є розвозка готової продукції, майже на 20% стрибнула ціна на скраплений газ. На природний газ також, майже на 15 % зросла ціна. По сировинним показникам ціна на деякі зросла вдвічі. На зернову групу, на масляні продукти — шрот, жмих. Також є медична група сировини, яка завозиться, імпортована, вона також здорожчала”.
Директор птахофабрики додає, через часті знеструмлення, щоб не втратити поголів’я і для стабільної роботи підприємства, довелось закупити генератори. У теплі місяці, каже, працювали собі у збиток: “Коли ми запускаємо генератор — це витрата додаткова. Минулої весни оптова ціна доходила до 15-16 гривень і ми працювали нижче своєї собівартості”.
Ціни на яйця почали зростати через підвищення собівартості виробництва, зокрема через подорожчання кормів та енергоресурсів, розповідає заступниця начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Галина Черняк: “За місяць вони істотно подорожчали, майже на 10 гривень за десяток, але, якщо порівнювати з літніми цінами на яйце, то це майже вдвічі. На початку зими в минулому році середня ціна на яйце куряче становила 57 гривень за десяток. Таким чином, яйця здорожчали приблизно на 12%”.
Загалом, мешканці області у власних господарствах та на птахофабриках Сумщини утримують 3,5 мільйона поголів’я птиці, говорить директор обласного департаменту агропромислового розвитку Олександр Маслак: “Із загальної кількості поголів’я у господарствах населення знаходиться основна частина і становить близько 2,2 млн голів птиці, решта — птахофабрики області. У Сумській області 6 великих птахофабрик. В останній тиждень ціни є стабільними, вони не зростають і очікуємо, що така тенденція у нас буде зберігатися ще впродовж грудня, а далі буде поступове зниження на яйце”.