На Сумщині третина позовів у цивільних справах стосується сімейних правовідносин
Днями Сумський апеляційний суд підбив підсумки роботи загальних місцевих судів Сумської області у 2019 році. Про ситуацію із здійсненням правосуддя у цивільних справах доповів суддя-секретар цивільної палати апеляційного суду Сергій Хвостик.
У минулому році порівняно з попереднім звітним періодом суди першої інстанції розглянули значно більше цивільних справ та матеріалів. Так, протягом минулого року місцевими судами було розглянуто 31162 справи та матеріали цивільного судочинства.
Переважна більшість з них, а саме 17885 справ або 57%, розглядалася в рамках позовного провадження. Прикметно, що тут превалювали позови, які виникали із сімейних правовідносин. Їхня частка становить 31,1% або 5556 справ. Дещо менше жителі Сумщини сперечалися з фінансовими установами. Суди розглянули 3947 справ, що стосувалися позики, кредиту чи банківського вкладу. Третьою за питомою вагою є категорія справ, що зачіпали трудові правовідносини (14,5%), четвертою – спори про спадкове право (11,9%), п’ятою – житлові правовідносини (5,7%). Найменше у минулому році жителі області зверталися до суду з приводу визначення права власності та інших речових прав – 4,4%.
Щодо окремого провадження, то місцеві суди розглянули 2818 таких справ. Найчастіше заявники прохали судову гілку влади встановити факти, що мають юридичне значення – 2073 справи, вирішити питання надання особам психіатричної допомоги у примусовому порядку – 135, обмеження або поновлення цивільної дієздатності – 134, визнання фізичної особи безвісти відсутньою чи оголошення її померлою – 89. Крім того, у 75 справах суд вирішував питання усиновлення і ще в 55 – визнання спадщини відумерлою.
У наказному провадженні розглянуто 5558 заяв про видачу судових наказів та 232 заяви про їхнє скасування. Загалом же, суди першої інстанції в минулому році видали 4987 наказів, з яких 3802 – на стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних, телекомунікаційних послуг та послуг телебачення й радіомовлення, 728 – на вимогу про стягнення аліментів на дитину та 236 – про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникам заробітної плати.