Сумський суд відновив розгляд кримінальних справ, хоча суддів не додалося
Майже місяць у Сумському апеляційному суді не розглядали кримінальних справ, бо у кримінальній палаті лишилося двоє суддів, а розгляд таких справ можливий лише у трійках. За цей час до них надійшло ще близько 200 справ, які додалися до півтисячі, що були до цього. З понеділка розгляд відновили, але суддів там не додалося, передає suspilne.media.
5 березня у суді, згідно зі списком призначеним до розгляду, – лише кримінальні справи. На одно з судових засідань адвокат з обвинувачуваним оскаржували запобіжний захід – тримання під вартою. Скаргу до суду подали наприкінці січня.
“Саме ця справа затягувалась у зв’язку з відсутність складу суду, але не ватро говорити про те, що це сталося з чиєїсь вини, це система працює і трішки затягнувся розгляд. У мене наразі дві справи, які розглядаються в апеляційному суді, тому особливих якихось труднощів із затягуванням немає”, – розповідає адвокат Олексій Баулін.
Наразі у Сумському апеляційному суді близько 700 кримінальних справ, які чекають свого розгляду. Щоб суд зміг поновити розгляд кримінальних справ, розповідає голова суду, залучили усіх суддів цивільної палати.
“Погодили певний порядок, внесли зміни до засад використання автоматизованої системи. Визначили, що ті судді, які залишилися з розгляду кримінальних проваджень, вони будуть суддями доповідачами. Інших суддів вже буде визначати автоматизована система, хто буде у складі колегії. Але бажано, щоб ще з’явився хоч один суддя з розгляду кримінальних справ”, – говорить голова Сумського апеляційного суду Володимир Рунов.
Відтак, два дні на тиждень у суді розглядають кримінальні справи, три – цивільні. “Така виникає проблема, там же і цивільні справи призначені, виходить і кримінальні призначені ще раніше. Ну, розглядаємо в першу чергу ті справи, які підлягають негайному розгляду, де особи перебувають під вартою, закінчуються строки тримання під вартою, або ж людина під вартою і в нього закінчується строк покарання. Тобто такі нагальні, і заодно виробляємо механізм так, щоб цивільні справи не відкладали, і кримінальні”, – пояснює Володимир Рунов.
За статистикою, яку опублікувала Рада суддів України – Сумський апеляційний суд на третьому місці в державі за недобором кадрів. За 2020 рік, коли у суді ще працювали 9 суддів, вони за кількістю розглянутих справ зробили роботу за 27.
За штатним розписом тут має працювати 25 суддів. Наразі у суді залишилось семеро. Двоє у кримінальній палаті, п’ятеро – у цивільний. За минулий рік у суді розглянули майже 9 392 справи. Середня кількість розглянутих на одного суддю – майже вісім сотень. Така ситуація у суді, бо два роки тому припинив роботу попередній склад Вищої кваліфікаційної комісії, яка рекомендує до призначення суддів.
Два дні тому, 3 березня, Верховна рада ухвалила за основу доопрацьований законопроєкт, який відновлює роботу комісії. Після ж остаточного прийняття його депутатами, закон має підписати президент.