Театральний фестиваль “Чехов-фест” у Сумах: що цікавого цього року
Протягом двох тижнів поціновувачі театрального мистецтва зможуть відвідати вистави від найвідоміших в Україні театрів в рамках “Чехов-фесту”, який стартує у Сумах 13 березня. Цього року вперше на фестиваль завітають також іноземні театри з трьома постановками. Родзинка фестивалю – лялькові вистави, одна із яких – для дітей. Ми зібрали цікаві факти про всі вистави, які будуть представлені на цьогорічному “Чехов-фесті”, пише UA:СУМИ.
Чотири різнопланові комедії
13 березня виставу “Ліс”, за п’єсою О.Островського, представить Національний академічний театр ім. І.Франка (м. Івано-Франківськ). Дія п‘єси відбувається в маєтку вдови Раїси Гурмижської, для якої повсякденні турботи переростають у любовну історію. У головних ролях – народні артисти України Наталія Сумська та Анатолій Хостікоєв. Режисер-постановник Дмитро Богомазов.
Інтригуючу комедію “Убити чи любити” представить 16 березня Київський національний академічний Молодий театр. Режисерка Марія Лук’янова та вісім акторок театру, серед яких Ірма Вітовська та Лілія Ребрик, покажуть свою інтерпретацію відомої п’єси Р.Тома “Вісім жінок”.
24 березня актори драматично-лялькового театру з міста Враца (Болгарія) покажуть виставу “Красуня та принц”, яку можна віднести до жанру комедії. Постановку здійснив режисер Микола Поляков за повістю Федора Достоєвського «Дядечків сон». Режисер прагнув продемонструвати гумористичні грані таланту Достоєвського, які, на його думку, проявляються навіть у найбільших серйозних романах.
Виставу “Корсиканка” представить 28 березня Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра. У театрі жанр цієї постановки назвали історичним анектодом. Режисер – Олексій Лісовець. В основі сюжету – історія Наполеона, що перебуває у засланні, принижений і переможений. Абсолютно несподівано в життя колишнього імператора вторгається корсиканка Жозефіна.
Лялькові вистави для дорослих та дітей
Сумський родинний театр “Нянькіни” 18 березня покаже прем’єру лялькової вистави для дітей “Нові Телесики: китайський челендж”. Дія відбувається через 15 років після пригод, розказаних у народній казці. Зміючка Оленка, яку Івасик Телесик тоді укинув в піч, насправді ж втекла з ним від своєї страшної матері Зміївни. Дізнавшись правду, Зміївна викрадає Оленку та вивозить до Китаю, де хоче видати заміж за страшного дракона Сяу.
19 березня лялькову виставу для дорослих “Ось та Ась” представить Львівський театр естрадних мініатюр “І люди, і ляльки”, який вже втретє завітає на фестиваль. Цю історію автор розповів ще 100 років тому, але вона досі актуальна. Козак Ось та москаль Ась – два персонажі – два символи двох систем. Вистава про те, як, попри шаблони, символи та штампи, вберегти свою самобутність, захистити свою незалежність та гідність.
Драми про різні історичні періоди
20 березня Івано-Франківський академічний музично-драматичний театр ім. І. Франка представить виставу “Три сестри”( режисер Р. Держипільський) – драму на дві дії за мотивами однойменної п’єси А.Чехова.
21 березня на свою сцену запрошує Сумський обласний театр для дітей та юнацтва, який представить прем’єрну виставу “Мина Мазайло” за одноіменною п’єсою М.Куліша. Режисер-постановник – Валерій Микитенко.
26 березня театр міста Враца (Болгарія) та Малий драматичний театр міста Бітола (Македонія) покажуть постановку «Стільці». Режисер вистави — Люпчо Георгієвський, колишній прем’єр-міністр Республіки Македонія. З п’єси Ежена Йонеско він створив пронизливу історію про Старого та Стареньку на межі небуття. Вони уособлюють наш світ, дві половини людства, які намагаються злитися в одному.
27 березня сумський театр імені М.Щепкіна представить драму режисера Романа Козака “Пер Ґюнт” за п’єсою норвезького письменника Генріка Ібсена. Пер Ґюнт – юнак, сповнений дикого й нестримного духу, наче руйнівна стихія, що змітає все навкруги, подорожує у пам’яті свого життя, жадібно хапається за кожен факт, який міг би визначити – добро це, чи гріх. Там – на розпутті, на сповіді, він отримає відповіді на питання свого життя.
Моновистава з Катажиною Ямруз
22 березня Муніципальний театр польського міста Лешно покаже виставу “7 секунд вічності” з відомою польською акторкою Катажиною Ямруз. Вона грає роль Геді Ламар – легендарної зірки Голівуду, яка вперше в історії кінематографу у 1933 році знялася оголеною в фільмі «Екстаз», а ще – завдяки її винаходам ми маємо технології Wi-Fi та Bluetooth. Життя жінки не склалося щасливо, тож п’єса Пітера Турріні – це казка про прагнення до слави та втечі від травматичного минулого. Режисер вистави – Збігнєв Рибка.
Вистава з атмосферою занурення
23 березня сумський театр “Нянькіни” покаже виставу-привид “Брати Чехови”, яка створена у жанрі імерсивного театру, коли глядачі занурюються у атмосферу дійства. Разом з акторами вони вирушать у подорож «коридорами родини» Антона Чехова, побачать привидів минулого, зіграють у популярну гру ХІХ сторіччя, скуштують міцного алкоголю та дізнаються родинні таємниці. Театральна складова проекту створена на основі творів Антона Чехова та п’єси північноафриканського драматурга Рези де Вет «Brothers».
Що відомо:
- “Чехов фест” – всеукраїнський театральний фестиваль, який з 2013 року проходить в Сумах. За цей час відомі українські театри представили на ньому більше 30 вистав. Серед найвизначніших театрів-учасників фестивалю були: академічний театр імені Леся Курбаса (м.Львів), Київська театральна майстерня «Сузір’я» з Адою Роговцевою, Київський академічний Молодий театр, Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка, «Золоті Ворота» (м.Київ).
- У Сумах діє меморіальний будинок-музей А.Чехова, у приміщенні старовинного флігеля, де письменник відпочивав з родиною у 80-х роках ХІХ століття. Враження Чехова від Сум та місцевих мешканців, на думку мистецтвознавців, могли сприяти створенню п’єс “Три сестри” та “Вишневий Сад”.