Які пам’ятки Сум пошкоджені російськими ракетними ударами 13 квітня?
«Над місцями влучань ще стоять хмари пилюки — рятувальники продовжують розбирати завали», — такий вигляд мало місце влучання в Сумах наступного дня після російської атаки 13 квітня, розповідає журналістка «УП.Культура» Дар’я Лобанок у своєму репортажі. Тоді загинуло 35 людей. Внаслідок удару було пошкоджено щонайменше вісім пам’яток і закладів культури в історичному центрі міста.
Пошкоджені культурні пам’ятки
Вона зустрілася з Євгеном Мурзою, істориком, сумським екскурсоводом та автором подкасту «комік+історик», який розказав їй, які архітектурні пам’ятки міста не переживуть цю війну. Найбільше від російського обстрілу 13 квітня руйнувань зазнав один із корпусів Сумського державного університету та Інститут фізики. Обидва будинки розташовані один навпроти одного та є пам’ятками архітектури.
Одна з цих історичних садиб зазнала великих руйнувань. Це будинок Суханових-Сумовських. Його побудував меценат і підприємець Микола Суханов у 1895 році. Нині у ньому розташований Інститут прикладної фізики Національної академії наук.

Євген рефлексує, що в нас не завжди вміють реставрувати та відновлювати будинки — можуть просто частину знести й сказати, що не підлягає реставрації. Він вважає, що такі автентичні частини треба зберігати, зокрема огорожу, яка є унікальною. За його словами, її потрібно поставити, навіть якщо вона вигнута, бо це свідчення війни.
З іншої сторони, напроти корпусу СумДУ, уже по провулку Академічному, удар на себе прийняла будівля Української академії банківської справи Національного банку України. Нині вона теж належить сумському університету. Уламками тут пошкоджено башту та вибито вікна.
Недалеко також розташована Сумська обласна філармонія. Останній концерт тут відбувся на початку квітня. Вибуховою хвилею в закладі вибило вікна.
У цьому ж кварталі розташований ресторан «Вінегрет», кав’ярня CoffeeMan та супермаркет «Дари моря». Звідси вихід до Театральної площі, на якій стоїть театр Щепкіна та два музеї — краєзнавчий та художній. Тут усюди вибито вікна.

Поруч з краєзнавчим музеєм розташувався Театр для дітей та юнацтва. У ньому вибито кілька вікон. Він закритий. Колектив театру проводив вистави у Конгрес-центрі СумДУ в укритті. Ця будівля, в якій замість стін були великі скляні вікна, розбита повністю. Всередині приміщення вигоріло.


На провулку Академічному сум’яни створили стихійний меморіал. Сюди зносили квіти та іграшки в пам’ять про загиблих від ракетного удару на цьому місці.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ