Екснардеп від Сумщини Деркач увійшов до оборонного комітету російської Ради Федерації
На Чернігівщині спіймали рибалок-браконьєрів із Сумщини
Молоді вчені СНАУ отримали стипендії Кабміну
У Сумах на крафтовому ярмарку зібрали понад 9 тис. грн для захисників
У Курській області загинув захисник із Охтирки Олександр Галкін
“Ростив, соціалізував, привчав”. Як на Сумщині тренують собак-детекторівФОТО
Кохання попри все: на Сумщині за 10 місяців цього року побралися понад 3170 пар
На Глухівщині внаслідок зіткнення з ворожою ДРГ загинув воїн із Житомирщини
Юні конотопські танцюристи відзначилися на “Кубку Карпат”
Керівництву Сумської облради заднім числом у півтора рази підвищили посадові оклади
Жителя Конотопського району викрили у незаконному зберіганні зброї
Жителі Сумщини у петиції просять посилити захист області від ворожих безпілотників та ракетних атак
На фронті загинув захисник із Охтирщини Михайло Саливін
ФЦ “Барса” очолив новий керівник
У Сумах відзначили переможців конкурсу «Всесвіт очима дитини – 2024»
У Шостці попрощалися з 26-річним захисником України Артемом Баранчуком
На Сумщині СБУ викрила засновників благодійного фонду у схемі для виїзду ухилянтів
Викрав службове авто з лікарні та зник: у Сумах поліцейські затримали зловмисникаФОТО
У Сумах сп’янілий водій рухався зустрічною смугою із пробитими колесамиВІДЕО
Імена для новонароджених: як називали дітей у Сумах у жовтні
У Ромнах вогнеборці ліквідували загоряння магазинуВІДЕО
В Охтирці поховали військовослужбовців Ігоря Троня і Романа Велигорського, які загинули на Курщині
На Херсонщині загинув захисник із Конотопського району Віталій Полюхович
Сумське товариство захисту тварин запрошує на толоку
В Охтирці розшукали підлітків-розбишак, які пошкодили фігури динозаврів в міському паркуФОТО
Шосткинський ансамбль сучасного танцю “Let’s go” відзначився на всеукраїнському фестивалі
У Степанівці попрощалися із захисником Олександром Левенцем
В Охтирці жінка побила палицею співмешканця і заробила штраф
Чому тільки фракція “Європейської Солідарності” у міськраді підтримала родини українських полонених захисників?
На Сумщині виявили незаконний поруб лісу на понад мільйон гривень збитків

Дослідження публічності: за що розкритикували мера Сум

Упродовж червня-серпня 2019 року в усіх обласних центрах України проводилося шосте вимірювання Індекс публічності місцевого самоврядування. Вимірювання здійснювала мережа партнерів за ініціативи Громадянської мережі ОПОРА. Результати вимірювання рівня публічності Сумської міської ради презентував координатор вимірювання у Сумах Мишко Чопов 10 жовтня у Сумському прес-клубі.

За підсумками проведення вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування 2018 року Сумська міська рада посіла 11-ту сходинку у загальнонаціональному рейтингу з-поміж 24 муніципалітетів України. Отриманий результат становить 69,2 % зі 100 % максимально можливих, що згідно методології відповідає задовільному рівню публічності. У 2017 році муніципалітет посідав 14-те місце з показником у 64%, у 2016-му – 10-те місце в рейтингу із показником 59%.

З-поміж трьох суб’єктів владних повноважень Сумської міської ради: міський голова, депутатський корпус та виконавчі органи – найбільший внесок до загального рейтингу індексу публічності зробили депутати міської ради. У 2018 році вони продемонстрували показник публічності у 79,9 % (77 % у 2017 році), що класифікується як задовільний. Від статусу “публічний” депутатський корпус Сум відділяє менше 2%.

Виконавчі органи Сумської міської ради та міський голова мають нижчі показники публічності: 60 % та 67,5 % відповідно, утім швидшу динаміку зростання – по 6 %. Водночас, як і протягом останніх трьох років проведення вимірювання, діяльність виконавчих органів залишається найбільш закритою для громадськості, та класифікується як така, що має низький рівень публічності. Міський голова Сум, як і минулого року, демонструє задовільний рівень публічності.

Міський голова

У порівнянні з 2017 роком показник публічності міського голови Сум у 2018 році збільшився із 61% до 67,5 %. Таким чином він посів 12-те місце у загальному рейтингу 24 мерів, у 2017 році займав 16-ту сходинку. Серед факторів підвищення показника публічності – збільшення кількості інформації про службу міського голови на сайті міськради, зростання кількості повідомлень про діяльність головної посадової особи місцевого самоврядування, активізація персональної сторінки міського голови Сум у соціальних мережах, попри переважно односторонній характер взаємодії. Так, на сторінці очільника міста у мережі Facebook часто з’являються публікації робочого характеру, проте відповіді на коментарі та запитання жителів міста – переважно відсутні. Тому сторінка більше виконує функцію промоції, аніж майданчика для спілкування і обміну інформацією.

На офіційному порталі Сумської міської ради, порівняно з попереднім роком, розміщується більше інформації про помічників та радників міського голови. Щодо ведення особистих прийомів громадян, то Олександр Лисенко регулярно проводить такі зустрічі, утім процедура запису досі залишається незручною. Для того, щоб записатися необхідно особисто прийти в Сумську міську раду. Також вхід в адміністративну будівлю недостатньо інклюзивний, можливість безперешкодного доступу до приміщення Сумської міської ради для людей з інвалідністю не забезпечена. На веб-порталі міської ради у розділі з біографічною довідкою Олександра Лисенка відсутні декларації за 2016, 2017 та 2018 роки чи принаймні прямі посилання на них на сайті НАЗК. Міський голова раз на рік проводить публічний звіт щодо діяльності виконавчих органів Сумської міської ради. Такий захід відбувається в форматі презентації та концерту. Захід є відкритим для усіх бажаючих.

Виконавчі органи

За результатами моніторингу 2018 року показник публічність виконавчих органів міста Суми зріс з 54% до 60%, що в цілому покращило позицію в рейтингу, перемістивши з 18 на 16 позицію. Утім рівень прозорості, відкритості та підзвітності діяльності саме виконавчих органів досі залишається найнижчим з-поміж трьох об’єктів дослідження. Одним із позитивних моментів роботи є можливість громадян бути присутніми на засіданнях виконавчого комітету, вільно висловлювати свою думку. Утім анонси про час і місце таких засідань не завжди публікуються на муніципальному порталі. Також на сайті відсутня інформація про діяльність департаментів, відділів, управлінь та комунальних підприємств Сумської міської ради. Кілька років поспіль критично низькими залишаються показники, що стосуються сфери відкритих даних. У Сумах досі не створено окремого розділу чи порталу для публікації даних у форматі RDF, XML, JSON чи CSV.

Зауважимо, що такі сайти вже кілька років функціонують у Львові, Вінниці, Чернівцях, Дніпрі, Харкові, Полтаві, Запоріжжі. Окремі набори даних структурних підрозділів Сумської міської ради публікуються на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. ОМС не використовують систему PROZORRO для продажів комунальної власності. Утім закупівлі, в межах встановлених законодавством порогів, відбуваються саме через PROZORRO.

На сайті сумського ЦНАП можна отримати 27 послуг он-лайн. В самому приміщенні функціонує електронна черга, а також передбачена процедура попереднього запису. Крім того на сайті ЦНАП розміщена повна інформація про послуги, які надають місцеві виконавчі органи. Практика системного звітування виконавчих органів Сумської міської ради перед територіальною громадою про свою роботу залишається на низькому рівні. Публічних звітів для громади комунальні підприємства не проводять. Лише на вимогу депутатського корпусу, керівники деяких комунальних установ звітують перед радою. Більшість комунальних підприємств міста також публікують квартальні звіти на сайті Сумської міської ради. За звітній період було проведено декілька громадських слухань, утім вони носили, швидше, формальний характер з метою дотримання процедури.

Депутати міської ради

Попри те, що у 2018 році показник публічності депутатського корпусу Сумської міської ради зріс з 77% до 79,9%, його позиція у загальноукраїнському рейтингу знизилася з другого на третє місце. Цьогоріч вищі позиції займають депутати Львівської (83,2 %) та Івано-Франківської (81,3 %) міських рад. З позитивних тенденцій варто відзначити вільний доступ громадян на сесію міськради, а також те, що проекти рішень та власне рішення публікуються на сайті, хоча іноді без дотримання відповідних строків оприлюднення. Також ведуться он-лайн трансляції засідань ради та постійних депутатських комісій.

На сайті Сумської міської ради є біографічні дані усіх депутатів, контактна інформація, включно із адресами електронної пошти. На порталі можна ознайомитись із регламентом міської ради, інформацією про персональний склад постійних депутатських комісій тощо. Наявна електронна система голосування, а мешканці мають можливість безперешкодно потрапити на особистий прийом до того чи іншого депутата.

Що стосується дотримання принципу підзвітності, то не всі депутати відзвітували про свою діяльність за 2018 рік, відповідно – не всі звіти опубліковані на сайті міської ради. На сторінці кожного депутата, що на офіційному порталі Сумської міської ради, зазначено інформацію, якщо депутат не інформував раду та виконавчі органи про результати звітування. Окрім цього з’явились посилання на актуальні декларації про майновий стан депутатів.

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника