Горіло стихійне сміттєзвалище: комісія, що вивчала задимлення Сум, зробила висновки
Тимчасова міська комісія, яка вивчала задимлення декількох мікрорайонів Сум, закінчила свою роботу. Йдеться про задимлення, яке тривало протягом декількох літніх місяців й спостерігалось ввечері. Комісія дійшла висновку, що горіло стихійне сміттєзвалище поблизу 12-го мікрорайону, на ліквідацію якого треба пів мільйона гривень. Докладніше – у цьому матеріалі.
Оксана Суворова живе у Сумах в районі вулиці Прокоф’єва.
“Оскільки літо було дуже жарким, вдень неможливо було вікна відкривати. Ми відкривали їх вночі, щоб якась прохолода заходила, але вже звечора відчувався неприємний запах і він мені хімічним здавався. Одного разу я прокинулась близько 4-ії ранку і задихалася, просто задихалася. І почала вже зранку дзвонити в усі служби, куди тільки могла додзвонитися”, – розповідає жінка.
З її слів, це була субота 28 серпня, вихідний і ніхто з контролюючих служб не відповів. У понеділок вона звернулася письмово.
“Через місяць я отримала 3 листи: міська рада мені відповіла, відповіла екологічна інспекція і відділ екологічної інспекції нашої міської ради про те, що вони створили комісію, яка працює”, – говорить Оксана Суворова.
За словами речниці державної екоінспекції області, вони не мають приладів, які б вимірювали якість повітря в житлових кварталах.
“Нашим положенням передбачено, що ми маємо право відбирати проби атмосферного повітря для лабораторного контролю лише зі стаціонарних та пересувних джерел викидів. Тобто це має бути або певний цех, або виробництво. На жаль, ніхто із громадян не зміг надати назву суб’єкта господарювання, яке б могло забруднювати атмосферне повітря у м. Суми”, – говорить речниця держекоінспекції Сумської області Наталія Ступич.
З екоінспекції переадресовують до Держпродспоживслужби, а звідти, посилаючись на статтю 28 Закону “Про охорону атмосферного повітря” знову до Державної екологічної інспекції.
“Відповідно до положення про Головне управління Держпродспоживслужби, в нас прописаний контроль за факторами безпеки середовища життєдіяльності, проте, санітарні правила охорони атмосферного повітря припинені ще з 31 липня 2014 року”, – начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Валентина Тищенко.
Віктор Пархоменко працює у київській недержавній екологічній організації, проживає у 12-му мікрорайоні, сам страждав від вечірнього смороду.
“Щодо того, хто має доглядати, за законом про атмосферне повітря вказано, що це мала бути санепідемстанція й інші станції, які контролюють забруднення атмосферного повітря. Дописано, що це можуть бути й лабораторії різні, які мають різні узгодження за держстандартом України. Зокрема, наша сумська санепідемстанція й інші установи, в яких є обладнання”, – говорить еколог ГО “Українська природоохоронна група” Віктор Пархоменко.
У відповідях з міськради, які отримала Оксана Суворова, йдеться, що джерело задимлення знаходиться в районі вулиці Інтернаціоналістів. За вказаним місцем кореспонденти Суспільного знайшли згарище.
Це смітник, який розташований між будівництвом будинків та новим дитсадком у 12-му мікрорайоні.
Місцева мешканка Наталія, яка проживає у будинку, звідки видно пустир, що горів на думку комісії каже, що це радше багаття безхатьків, аніж справжня причина смороду.
“Димний запах з Токарів, а дуже часто викиди “Хімпрому” відчуваються. А тут маленьке багаття безхатьки запалили, нічого такого не було, це малозначуще. Я живу на 16-му поверсі, там видно було задимленість більше в Токарях”, – говорить жінка.
Голова тимчасової комісії з розслідування погіршення якості повітря на території Сумської громади Михайло Бондаренко говорить про висновки.
“Поблизу 12-го мікрорайону, де зараз будується дитячий садок, виявили стихійне сміттєзвалище, де є рештки й органічних залишків, і залишків хімічного походження. Було випалювання кабелів та покришок автомобілів. Тому подані відповідні документи на додаткове фінансування заходів зі знешкодження стихійного сміттєзвалища. Будівельна компанія до цього сміттєзвалища ніякого відношення не має”, – говорить перший заступник міського голови Михайло Бондаренко.
За словами Михайла Бондаренка, аби прибрати сміттєзвалище, необхідно близько півмільйона гривень. Точну суму розраховують у департаменті інфраструктури.