На Сумщині встановлять 4 пости спостереження за станом повітря
Про це під час апаратної наради повідомила виконуюча обов’язки директора Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської облдержадміністрації Ірина КАШПУР.
За її словами, наразі в Україні тривають процеси реформування системи моніторингу та управління якістю повітря. Ще у серпні 2019 року постановою Кабміну затверджений Порядок здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря. Згідно з постановою для кожної зони та агломерації розробляється та затверджується програма державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря за формою, що встановлює Міндовкілля.
«Департаментом захисту довкілля та енергетики Сумської облдержадміністрації із залученням Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем розроблено проєкт програми державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря зони «Сумська» на 2022-2026 роки. 1 лютого 2022 року цей проєкт схвалено комісією з управління якості атмосферного повітря при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів. Наступний етап – затвердження сесією Сумської обласної ради, – повідомила Ірина Кашпур. – Головною метою програми є запровадження на території Сумської області нової системи державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря, його якості».
Відповідно до програми в області заплановано створення системи моніторингу атмосферного повітря з встановленням 3 індикативних постів спостереження за станом атмосферного повітря у містах Конотоп, Лебедин і Охтирка та 1 стаціонарного посту у м. Шостка.
Зокрема, на 2022 рік заплановано встановлення першого індикативного посту в м. Конотоп на базі метеостанції Сумського обласного центру з гідрометеорології. Орієнтована вартість одного індикативного автоматизованого посту становить 600 тис. грн. Передбачені кошти обласного та місцевого фондів охорони навколишнього природного середовища.
Також заплановано розроблення проектно-кошторисної документації на облаштування стаціонарного посту в м. Шостка та безпосередньо його створення. Орієнтовна вартість – 400 тис. грн на розробку ПКД за рахунок місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища та 8 млн грн на будівництво та створення посту спостереження за рахунок державного природоохоронного фонду
Встановлення чотирьох постів дасть змогу вести спостереження за показниками забруднення повітря у режимі поточного часу.