Роменській школі присвоїли ім’я Героя України Тетяни Маркус
Роменській школі №4 присвоїли ім’я Героя України Тетяни Маркус. Таке рішення на останній сесії Роменської міської ради підтримали депутати, передає romny24.info.
Відтепер Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 Роменської міської ради Сумської області матиме ім’я Героя України Тетяни Маркус (Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 Роменської міської ради Сумської області імені Героя України Тетяни Маркус).
Довідково
Маркус Тетяна Йосипівна (21 вересня 1921, Ромни — 29 січня 1943, Київ) — Герой України, учасниця антинацистського підпілля у місті Києві у 1941–1943 роках. 21 вересня 2006 Президент України Віктор Ющенко підписав указ[1] про присвоєння Тетяні Маркус посмертно звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
Тетяна Маркус народилася в місті Ромни Полтавської губернії (тепер — Сумська область) у єврейській родині. Через кілька років сім’я Маркус переїхала до Києва. Таня Маркус закінчила 9 класів школи № 44. З 1938 року працювала секретарем відділу кадрів пасажирської служби Південно-Західної залізниці. Влітку 1940 року її було відряджено в Кишинів, де працювала в трамвайно-тролейбусному парку.
Із захопленням Кишинева румунами повернулася до Києва, де з перших днів окупації міста стала брати активну участь у підпільній діяльності. Вона була зв’язковою підпільного міськкому і членом диверсійно-винищувальної групи. Неодноразово брала участь в диверсійних актах проти гітлерівців, зокрема, під час параду окупантів кинула гранату, замасковану в букеті айстр, в колону солдатів. За підробленими документами її прописали в приватному будинку під прізвищем Маркусідзе: була придумана легенда, що вона дочка грузинського князя, розстріляного більшовиками. Під цим прізвищем вона влаштувалася працювати в офіцерську їдальню. Там вона успішно продовжувала диверсійну діяльність: підсипала отруту в їжу. Кілька офіцерів загинуло, але Таня залишилася поза підозрою. Крім того, вона власноруч застрелила цінного гестапівському інформатора, а також передала у підпіллі відомості про зрадників, які працювали на гестапо. Багатьох офіцерів німецької армії приваблювала її краса і вони залицялися до неї. Не зміг встояти і високопоставлений чин з Берліна, який прибув для боротьби з партизанами та підпільниками. На своїй квартирі він був застрелений Танею Маркус. За час своєї діяльності Таня Маркус знищила кілька десятків німецьких солдатів і офіцерів.
За нею почалося полювання. Одного разу вона застрелила гітлерівського офіцера і залишила записку: Усіх вас, фашистських гадів чекає така ж доля. Тетяна Маркусідзе. Керівництво радянського підпілля вирішило вивести Таню Маркус із міста до партизанів, однак не зуміло цього зробити. 22 серпня 1942 року вона була схоплена гестапівцями при спробі переправитися через Десну. Протягом 5 місяців її піддавали в гестапо жорстоким тортурам, але вона нікого не видала. 29 січня 1943 вона була розстріляна.