В ОТГ на Сумщині запровадили безкоштовне шкільне харчування (відео)
Протягом місяця учні восьми шкіл Дубов’язівської об’єднаної громади Конотопського району харчуються за кошти місцевого бюджету, передає suspilne.media.
Дубов’язівська спеціалізована школа – одна з восьми, що є у громаді. Тут навчаються 220 дітей. Їжу готують три кухарі. “Сьогодні у нас у меню – куліш пшоняний, картопля тушена, нагетси, салат з буряка з яблуками запеченими і компот із сухофруктів. Їли сьогодні вже в нас – плов фруктовий, я його запікала в духовці, чай і бутерброди їли”, – розповідає кухар Світлана Дяченко.
Дошкільнят годують тричі на день, решту – один раз на день. З вересня до меню включили також рецепти автора проєкту “Нове шкільне харчування” Євгена Клопотенка. “Найбільше подобається дітям – це бігос з гречкою, ячневі роли, фруктовий плов. Дуже діти полюбляють лимонад з імбирем. Ми запрошуємо батьків, щоб вони теж дегустували страви, вносили пропозиції. Поки що до нас звертаються тільки за рецептами”, – розповідає директорка дубов’язівської школи Алла Савченко.
“Раніше мені харчування за одну дитину обходилося десь в районі 260-270 гривень. Якщо за двох, то це – близько 600 гривень. Дуже любить з нового меню фруктовий плов і нагетси. Тому мама удосконалює свої кулінарні здібності вдома”, – розповідає мама однієї з учениць школи, Юлія Бадіон.
Минулого, 2019 року, на харчування дітей у всіх восьми закладах витратили 880 тис. грн, з них – 210 тис. заплатили батьки. З лютого 2020 року батьки у цій громаді за обіди не платять. Дубов’язівська селищна голова Тамара Марусиченко пояснила, чому так зробили: “Не всі діти стопроцентно харчувалися у зв’язку з тим, що батьки фінансово неспроможні були оплатити все харчування. Батьки платили 60% – це батьківські кошти в смт Дубов’язівка, бо це в нас міська місцевість, у селах батьки платили 40%, а решта – із бюджету селищної ради”.
У громаді – півтисячі школярів. На їх сніданки та обіди у бюджет громади заклали понад півтора мільйона гривень. Зараз у дубов’язівській школі харчування на одну дитину дошкільного віку на день становить 31 гривню, шкільного віку – 21 грн. У минулому році було 22 та 15 гривень відповідно. Усі продукти закуповують у місцевого постачальника.
Меню, за яким харчуються діти у цьому навчальному році, погодили з першого разу, говорить начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Валентина Тищенко. За її словами, так – не у всіх закладах області: “За минулий рік у нас середній показник відхилень меню від погодження з першого разу, зважаючи на те, що не були передбачені виконання норм харчування і не була передбачена збалансованість харчування так, як це потрібно, 13% у закладах загальноосвітніх та закладах дошкільних”.
Що відомо:
- Проєкт “Нове шкільне харчування” від українського кулінара Євгена Клопотенка покликаний урізноманітнити і осучаснити меню у шкільних їдальнях України. Посібник із рецептурами та технічними картками на 110 страв є у вільному доступі.