Фермери з Краснопільщини почали вирощувати прянощі
Україна здавна постачає до різних країн соняшникову олію, кукурудзу, пшеницю. Саме ці культури
вирощували і аграрії Краснопільщини. Що змусило наших землеробів вирощувати таку корисну пряність як коріандр, батьківщиною якого є східне Середземномор’я?
Цього року вже другий урожай цієї ароматної культури збирає фермерське господарство «Колос». Про урожай, досвід та особливості культивації коріандру та кропу розповів головний агроном господарства Борис Лупир:
-У зв’язку з війною стало неможливо зробити чіткий прогноз щодо майбутнього експорту звичних для нас зернових культур. Мали знайти вихід для стабільного фінансового забезпечення нашого господарства. Необхідно своєчасно сплачувати орендну плату за землю, закуповувати пальне, запчастини, міндобрива, тощо. Ми вирішиливирощувати ті культури, на які збільшення вартості логістики впливає найменше.
Розглянувши різні варіанти, прийнявши участь у кількох тематичних семінарах, зупинились на так званих нішевих культурах. Їх вирощуванням займались невеликі фірми в Україні, які самі їх переробляли на ефірні масла і реалізували. Коріандр вирощуємо вже другий рік. Минулого року зібрали до 2-х тонн з одного гектара. Цьогорічний посів цієї культури становить 103 гектари, але урожай очікуємо менший – близько 1,2-1,3 тонни з гектара. Зважаючи на посушливу погоду, то
це непогані показники.
Серед іншого коріандр – чудовий медонос. Щодо кропу, то цей рік він у нас є експериментальним і під нього виділено лише 11 гектарів. Ароматні парасольки ще достигають, висихають. Будемо ще доопрацьовувати технологію вирощування цієї культури. Сподіваюсь, що і ця рослина для нашого господарства буде рентабельною.
–Пане Борисе, від посіву яких культур відмовилось господарство задля посіву цих пряних рослин? Чи потребувало їх вирощування придбання спеціалізованої техніки та обладнання?
-Ми просто зменшили посівні площі кукурудзи, озимої пшениці та соняшника для засіву новими для
господарства культурами. Сільгосптехніка та обладнання нашого господарства цілком здатні обробляти та збирати урожай цих культур, тож ніяких додаткових затрат у цьому плані ми не понесли.
–Де планується реалізація зібраного урожаю?
-Ми співпрацюємо з підприємством «Натур Світ». Згідно контракту вони закуповують у нас зерна гірчиці, коріандру та укропу, по узгодженій ціні. Це є гарантією збуту продукції. Вони пропонують нам вирощувати для них ще деякі нішові культури, але ми не поспішаємо охопити більшу кількість різновидів рослин, вивчаємо технологію вже засіяних задля здобутку максимального урожаю.
І. ЗАГОРУЛЬКО, газета “ПЕРЕМОГА”
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ