Голова громади про ситуацію в Хотінській громаді
До тисячі людей наразі залишаються у Хотінській громаді. Як триває евакуація, хто залишається в громаді та як пошкоджена інфраструктура — розповів голова громади Микола Торяник в ефірі Українського радіо.
Яка ситуація на сьогодні в Хотінській громаді?
Напружена в зв’язку з тим, що йдуть постійні обстріли, в зв’язку з тим, що є ще люди, яких треба вивозити, але вони або не бажають виїжджати, або вже ми не можемо туди доїхати. В Біловодах залишилося сім чоловік, в Олексіївці шість. В Водолагах, в Новій Миколаївці двоє.
Костянтинівка — 20 чоловік. І Степне 10. Усі решта ще можна виїхати. Хотінь, Писарівка тут, в принципі, є певна небезпека, але ще тут контрольовано. От на сьогодні ми не можемо знайти ніякі служби, які можуть поїхати у Степне. Усі відмовляються. Та і люди не хочуть їхати. Ми ведемо перемовини з ними по телефону, але там в основному, люди похилого віку залишилися.
У самій Хотіні скільки людей залишилось? І взагалі в громаді в цілому?
Я думаю, до тисячі.
Яка ситуація з руйнуваннями?
Руйнування безперечно є, руйнування постійно, але в такому процентному відношенні до жилого фонду, процентів десь 10-15. Ну, навіть 15-20 от так зруйновано в Хотіні, я маю на увазі.
А з адміністративних будівель, що зруйновано?
Школа розбита повністю, є пошкодження у центрі дозвілля, є пошкодження і сільської ради. Влучило у двір дитячого садочку.
Що працює ще в громаді, саме в Хотіні. Магазини, аптеки, пошта?
Так, є магазини. Чотири магазини ще працює. Продуктові. Та там і промислова група є. Аптеки також є. Пошти тимчасово закриті. Сільська рада. Беремо старостат Біловодів і Олексіївський. Якщо там залишилося в одному сім людей, а в іншому шість людей – всі решта виїхали в місто Суми. Тоді для чого там сидіти представникам сільської ради? А тому всі виїхали, ми вивезли старосту і старостат в Суми. І Олексіївський старостат вивезли також в Суми. Зняли офіс, вони працюють. Виїхала бухгалтерія, виїхав відділ освіти, тому що, зрозуміло, що заклади закриті, школи зруйновані. Інтернету немає. Тож вони виїхали. А голова, секретар селищної ради, начальник служби по наданню допомоги, ну, по обслуговуванню цих 27 людей, які там ще у Хотіні залишилися. Ми на місці. Всі працівники ЖКГ, комунальне підприємство всі на місці в Хотіні.
А до речі, з цими людьми, які залишаються у віддалених селах, до яких навіть уже ніхто не хоче їхати, як там в них з пенсіями, за що там люди живуть, і що там можна купити?
Купити вони там нічого не куплять, тому що там і світла немає вже півроку. Ми дали їм по мішку борошна, відвезли. Так би мовити провели спецоперацію, завезли в кожний двір по мішку борошна, по ящику олії, цукру також по пів мішка.
Яка ситуація з газом, світлом? Є з цим проблеми?
Та є. У Біловодах зокрема багато перекрито, тому що там КАБами порозбивало. А тому все просто закривали, перекривали. Ну там шестеро чоловік проживає. Там залишалося небагато дворів. Ми їм дали генератори і давали бензин. Але ж тепер хтось виїхав, хтось залишився, ми доїхати не можемо.
А куди виїздять, куди евакуюються люди взагалі?
Ті, що можуть, виїжджають, ті, що можуть знайти самі житло, знаходять самі житло, виїжджають, підбирають для себе, яке краще. Військова адміністрація дає нам орієнтири і по місту Суми, і по місту Лебедин, і по місту Ромни. Тобто це заклади освіти, їхні гуртожитки.
Діти ще є в громаді?
Ні, дітей нема вже давно у нас. Виїхали всі. Це була перша вимога керівництва вивести дітей з 5-кілометрової зони. Вивезли.
А у вас була у Хотіні пекарня?
Да, була і працювала до останнього, прилетів “шахед”, але слава Богу, ніхто не постраждав, але вони і потім працювали. Без даху працювали — він згорів. Але ми відновили їм кришу, допомогли їм відновити, але знову ситуація така була, що дрони сильно накривали, що просто навіть люди не могли дійти до роботи. І тимчасово він припинив на сьогодні роботу пекарні. Обладнання не вивозив, просто тимчасово припинив.
А хліб де берете? Звідки тепер возите?
Із Сум.
А люди повертаються? Є такі?
Якщо погода хороша і не стріляють — їдуть на городи.
Автобус тричі ходить в день до Хотіні. А з Хотіні потім на Кіндратівку забирає місцевий депутат на нашому автомобілі.
Можливо, бачили в інтернеті всілякі чутки щодо Хотіні?
Дивіться, я кожному хто з міста Суми телефонує мені і запитує і каже: “Що там, все?” Я кажу: “Брат, для того, щоб у вас було все, треба ще нас пройти. А в нас там грандіозні плани. Ми працюємо сьогодні, хлопці перекривають повністю 16-поверховий будинок. Розпочали ремонтувати той, що розбили “шахедами”. Сьогодні-завтра все зробимо. Ліквідовуємо всі наслідки, всі працюють. Два чоловіки ходять постійно з рушницями наші ДФТГ, де б наші люди не працювали, завжди є прикриття з повітря від дронів. Працюємо.
А яка у вас ситуація з дорогами?
Розпочали робити дорогу Софіївка-Хотінь. От, це як така резервна дорога, по якій ми проводимо локацію, виїжджаємо, тому що та дорога Юнаківка-Писарівка-Суми, вона, ну, розумієте, да? Дуже часто прострілюється. А так у крайньому випадку у нас є запасний варіант. Підсипаємо дороги, ну, не асфальтом робимо, а підсипаємо. Ну, тим не менше, її на півроку, на рік вистачить нам. А дальше будемо асфальтом робити. Війна закінчиться – приступимо до капітального будівництва.
Окрім війни, яка на сьогодні найбільша проблема у громаді, для громади?
Ну, найбільша проблема – це стурбованість людей. Люди не знають, що робити. Ви розумієте, як це людям виїжджати. Там таких багато ж людей, які дійсно все життя прожили, їм по 60, по 70 років. І куда їхати? Вони розуміють, що життя дорожче, і всі ми розуміємо. Безперечно. Мені кажуть там: “Поясніть, що життя дорожче, це все набувне”. Та воно то да, але на душі то…
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ