Хочеш працювати – готуй гроші на медогляд: як ВПО, батько трьох дітей із Сумщини влаштовувався на роботу
Під час прийняття на роботу роботодавець має право вимагати від працівника документ про проходження медогляду, а для деяких категорій професій оцінка стану здоров’я взагалі є обов’язковою. До того ж, незважаючи на воєнний стан, така норма залишається діючою. При цьому, хоча через війну ситуація в країні змінилася – багато хто не має доходу та живе скрутно, процедура проведення медогляду лишається платною. І тут можна втрапити в глухий кут: хочеш заробити на життя – спочатку виклади кошти на медогляд…
Олександр Л. разом зі своєю сім’єю – дружиною та трьома дітьми (двоє школярів та один дошкільник) стали вимушеними переселенцями. Через постійні обстріли прикордонної Юнаківської громади перебралися до Сум, де винаймають житло. Дружина Олександра не працює, бо разом із донькою-першокласницею опановує шкільну науку, та й домашніх клопотів у жінки вистачає. Тож забезпечення родини повністю лягло на плечі Олександра.
– Із роботою зараз не дуже, проте я постійно підшукував щось підходяще, аби заробити копійчину, – розповідає чоловік. – Адже майже всі гроші з сімейного бюджету йдуть на оплату орендованої квартири. А ще ж треба якось жити! У своєму селі я багато років пропрацював на приватній фермі – тож добре знаюся, як доглядати худобу. Там я тримався до останнього, а потім все ж переїхав до дітей та дружини в Суми.
І ось мені трапилася пристойна робота: сучасне тваринницьке підприємство, яке займається виробництвом молока, якраз шукало оператора тваринницьких комплексів. Я відразу «ухопився» за вакансію: гарна зарплатня, позмінний графік, зручний доїзд (ТОВ знаходиться недалеко від Сум, тож автобуси курсують регулярно). Після співбесіди мене направили на медогляд для працевлаштування на роботу, на обстеження в одну з міських лікарень. Наскільки я зрозумів, із цим медзакладом підприємство має договір.
Спочатку мені довелося пройти необхідне обстеження ВЛК (військово-лікарська комісія), бо я раніше був комісований, а нині та стаття вже не діяла. Коли в кінці квітня відповідна відмітка була поставлена (обмежено придатний) – почав займатися медоглядом.
Поїхав з направленням роботодавця до лікарні, там стали підраховувати, скільки буде коштувати мій медичний огляд. Коли назвали суму в 1448 грн тільки за спеціалістів (невропатолога, окуліста, лора, хірурга, дерматолога та ін.) та аналізи, я взявся за голову. Що це за така подвійна комісія? До цього я проходив ВЛК, зробив флюорографію, ЕКГ та пройшов обстеження в цих же спеціалістів. Не було в списку тільки ортопеда та направлення на психофізіологічну експертизу (ПФЕ).
Як виявилося, те, що було декілька днів тому, не підходить. Потрібно починати все спочатку, щоправда, тільки за гроші! До цієї суми необхідно було додати ще вартість сертифікатів психіатра й нарколога (десь 300 грн). Я пояснював, що ми переселенці – без роботи і грошей, тож за що я зможу пройти медкомісію?! Мені зауважили, що роботодавець згодом ці кошти поверне. Роботодавець також це підтвердив. А як бути нині, де їх узяти? Адже забрати ці гроші з сім’ї, значить – лишитися ні з чим! Виходить, роботу я знайшов, але через відсутність медкомісії не можу піти працювати».
Чи є вихід із такої ситуації? Можливо, як виключення ВПО може пройти медогляд безкоштовно в другій лікарні? Або ж є якісь інші прийнятні варіанти, щоб голова сім’ї не втратив шанс на заробіток?
Як пояснили нам у міському управлінні охорони здоров’я, постановою Кабміну №1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я», попередній медичний огляд (при прийнятті на роботу) та періодичні медогляди є платними послугами. А згідно зі ст. 17 ЗУ «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати їх проведення. Тому для працівника проходження медогляду має бути безкоштовним. При попередньому медогляді він у медзакладі пред’являє направлення, видане роботодавцем за встановленою формою, сплачує за проведені обстеження, а потім – надає роботодавцю чеки для оплати. Як варіант, коли у медзакладу і підприємства є угода про співпрацю, то лікарня могла би виписати рахунок за пройдений працівником медогляд відразу на підприємство (така практика також існує). Перелік фахівців та обстежень регламентується відповідним наказом МОЗ – у залежності від посади (професії), на яку працевлаштовується людина. Щоправда, як для оператора тваринного комплексу, то він здається завеликим, враховуючи ще й сертифікати. Від переліку залежить і кінцева вартість медогляду, яку працівник сплачує через касу по затвердженим тарифам. До речі, розцінки на цю послугу приблизно однакові в усіх лікарнях.
Проте у випадку з Олександром, зважаючи на те, що він нещодавно проходив ВЛК (результати обстежень та записи фахівців зберігаються в електронній медичній книжці), медичний заклад все ж пішов на поступки, виключивши огляди деяких фахівців, враховуючи попередній запис. «Дякую всім, хто допоміг мені пройти медогляд, – повідомив нам чоловік. – Мені зменшили фінансове навантаження, враховуючи пройдених спеціалістів. Такий перелік – це була вимога роботодавця, який поставив велику кількість допусків як для шкідливих та небезпечних умова праці. Та то вже й не суттєво! Я знайшов роботу без таких складних умов, і та медкомісія мені обійшлася лише в 450 грн!».
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ