Ігор Молоток: Державний бюджет України потребує підвищення якості бюджетного планування
Підкомітет з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати, Бюджетний комітет детально опрацьовують звіт Кабміну та висновки Рахункової палати щодо виконання Державного бюджету України за 2020 рік задля напрацювання практичних пропозицій, які сприятимуть більш ефективному формуванню Бюджету на наступні періоди.
Про це у своєму відеозверненні повідомив народний депутат України Ігор МОЛОТОК.
– Наразі маємо ряд зауважень до Кабінету Міністрів України щодо прогнозованих макропоказників економічного і соціального розвитку України. Вони значно відрізняються від фактичних, що призвело до недонадходження 74,6 млрд гривень доходів державного бюджету, – зазначив парламентар.
За його словами, щодо інших показників, то статистика також невтішна: у 2020 році відбулось скорочення реального ВВП на 4,0%, зменшення імпорту товарів на 14,2 %, тоді як прогнозувалося на 9,1 %.
Майже на 3 % зменшено видатки місцевим бюджетам, а це спричинило ненадання субвенцій на місцях на суму 2,9 млрд грн.
Порівняно з 2019 роком дефіцит державного бюджету зріс у 2,7 рази і був найбільшим за всі роки.
– Безумовно, суттєві корективи до виконання Державного бюджету у 2020 році внесла пандемія. Вперше в історії України Закон «Про Державний бюджет на 2020 рік» було прийнято за півтора місяці до початку планового бюджетного періоду, але протягом року прийнято 17 законів про внесення змін до Закону. Значна кількість таких змін в основному спричинена об’єктивними факторами, пов’язаними з COVID-19, – зауважив Ігор МОЛОТОК.
Проте, на думку парламентаря, попри створення спеціального фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою (Фонд боротьби з COVID-19), на який було передбачено видатки в обсязі 80,9 млрд гривень, наявні суттєві прорахунки, неодноразовий перерозподіл виділених коштів на різні статті та неналежне їх використання або залишковість.
– Очевидно, що Державний бюджет України потребує підвищення якості бюджетного планування та запровадження системного підходу в управлінні бюджетними коштами. Тому вважаю слушною ініціативу Рахункової палати: доручити Мінекономіки розробити і внести на розгляд Кабінету Міністрів України проєкт закону про державне стратегічне бюджетне планування, – зазначив Ігор МОЛОТОК.
Такий підхід, впевнений парламентар, допоможе нашій державі максимально відійти від ручного управління і неефективного використання бюджетних коштів, що в свою чергу сприятиме розвитку національної економіки та підвищенню соціальних стандартів.