Ігор Перепека: «Хіба люди винуваті, що реформатори дурнуваті?»
Днями у Сумах відбулося засідання членів робочої групи з питань удосконалення діяльності та функціонування комунальних некомерційних підприємств – закладів охорони здоров’я міста Суми, що надають спеціалізовану медичну допомогу, в умовах реформування. Депутат Сумської міської ради Ігор Перепека, який входить до складу цієї групи, за підсумками наради зробив такий висновок: ця медична реформа направлена тільки на одне – зменшення кількості лікувальних закладів і зниження навантажень на бюджет, а як насправді будуть лікуватися люди, яку якість медичної допомоги вони будуть отримувати – нікого не хвилює.
«Якщо вже взялися впроваджувати медичну реформу, треба робити обов’язкове медичне страхування. Коли прийом у приватного лікаря коштує від 250 гривень, а консультацію державного лікаря оцінюють у 40, то про який розвиток державної медицини може йти мова?», – зазначає депутат.
Вже відомі розцінки НСЗУ на лікування тих чи інших хвороб, однак самі медики визнають, що тарифи занижені. Наприклад, по інсультам та інфарктам реальна вартість лікування може становити до 50-80 тисяч гривень і вище – залежно від складності кожного конкретного випадку.
Ігор Перепека також звертає увагу на те, що зводиться нанівець діагностика ранніх захворювань, незважаючи на жахливі показники по онкології і серцево-судинним хворобам. За офіційною статисткою серед причин смерті населення Сумщини на першому місці – хвороби системи кровообігу, на другому – новоутворення.
Для порівняння, як держава має піклуватися про громадян, депутат наводить приклад Європи, де неможливо влаштуватися на роботу без повного медичного обстеження, і профілактика здоров’я ведеться на системному рівні.
Проте наші реалії вкрай далекі до європейських, і чим далі продовжують медреформу, тим більше люди переймаються, що на них чекає. Уже з 1 квітня через брак фінансування планується «оптимізація» туберкульозних і психіатричних диспансерів, і пацієнти з соціально небезпечними діагнозами опиняться фактично на вулиці.
«Усі зараз говорять про коронавірус, але вже скоро ми будемо їздити поруч із туберкульозними хворими, а від туберкульозу смертність у рази вища, ніж від коронавірусу. Хіба люди винуваті, що реформатори дурнуваті?», – наголошує Ігор Перепека.