Інвалід-візочник перевірив доступність виборчих дільниць
Конотопчанин Євген Величко втратив здатність ходити 30 років тому. Він керує громадською організацією інвалідів-візочників та людей з ураженням рухового апарату «Велес». Конотоп.City попросив його разом проінспектувати декілька виборчих дільниць на доступність для людей з інвалідністю у Конотопі.
Зустрілись у центрі міста. Євген приїхав з дружиною Маргаритою. Вона також пересувається на інвалідному візку. Перед нами — дільниця №590768, яка знаходиться у фойє «Кінотеатру «Мир». Біля входу — високий бордюр та сходи, пандусу немає. Сходи можна об’їхати, але всередину не потрапиш. Євген каже, що раніше відчиняли двері збоку, де немає перешкод, проте всередині все одно сходи.
«Якщо при підготовці до виборів обладнати хоча б одну дільницю з дотриманням вимог доступності для маломобільних груп, то згодом без перешкод зможуть голосувати люди з інвалідністю на всіх дільницях міста. Це можливо, варто місцевій владі лише захотіти», — зазначила Валентина Волік.
Заступник начальника відділу містобудування та архітектури Конотопської міської ради Василь Романів розповів, що з 36 виборчих дільниць доступ для людей з інвалідністю є лише у шести. За його словами, не у всіх спорудах цей доступ відповідає будівельним нормам (ДБН) — просто є можливість доїхати на візку. Така ситуація склалася у зв’язку з недостатнім фінансуванням. У майбутньому, під час ремонту та реставрації певних будівель, будуть враховувати потреби осіб з інвалідністю відповідно до нових ДБН.
На Facebook-сторінці Конотопської міської ради 25 березня з’явилось повідомлення про нові ДБН «Інклюзивність будівель и споруд». Пишуть, що сьогодні 90% всіх збудованих пандусів неправильно влаштовані, а більшість людей взагалі не знає, що таке тактильна плитка. У ДБН наведені всі технічні характеристики влаштування елементів безбар’єрності. Звертають увагу забудовників, власників та орендарів приміщень і будівель щодо необхідності їх облаштування відповідно до нових вимог.
Прямуємо з подружжям до дільниці №590769, що розташована у їдальні школи №5 — на вулиці Короленка, 6. Разом з автомобілістами об’їжджають ями. Євген каже, що тротуарами проїхали ще складніше, а автодороги хоча б латають.
Тут голосуватимуть на першому поверсі. На вході у будівлю є пандус, але у дверях високі пороги. Заїхати на інвалідному візку можна, проте треба щоб хтось підштовхнув.
На дільниці працює член комісії Людмила Неровня. Каже, що доступ для людей з інвалідністю є, проте у день голосування таких тут не буде — усі голосуватимуть вдома.
Євген підтверджує, що більшість його знайомих голосуватимуть вдома. З членів організації виявили бажання їхати на дільницю лише троє інвалідів-візочників, це разом з ним і дружиною. Каже, що вдома голосувати не зручно, бо ніхто не знає, коли точно до них прийдуть. Доведеться майже весь день сидіти і чекати. Вони хочуть бути ближче до суспільства, голосувати як всі звичайні люди.
Подружжя має голосувати у актовій залі музичної школи №1, яка знаходиться на вулиці Генерала Тхора. Там є пандус, але від нього немає дороги — грунт, а потім бордюр. Для візочників зробили спеціальний заїзд, бо знали про них заздалегідь. Якщо не буде дощу, каже Євген, то зможуть дістатись місця голосування, яке тут знаходиться на першому поверсі.
Заступник голови дільниці Олена Дехтяренко каже, що люди, які не можуть самостійно пересуватися, голосуватимуть вдома. Тут таких близько 15 осіб, але більшість — літні люди.
Євген отримав запрошення на вибори, у якому вказувалось, що він є у списку людей, які не здатні самостійно пересуватись, тому має право голосувати вдома. Нижче написано, що треба повідомити дільничну комісію до 30 березня, якщо він хоче голосувати у приміщенні дільниці.
Проте на місці чоловіку сказали, що про бажання приїхати він мав повідомити до 25 березня включно, а тепер доведеться голосувати вдома, якщо не вирішить звертатися до суду.
Начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Конотопської міської ради Володимир П’явка каже, що у запрошені все написано вірно, згідно з статтею №77 закону «Про вибори Президента України». Якщо людина з інвалідністю має бажання голосувати на дільниці, то вона може до 30 березня завітати туди і написати письмове звернення.
За словами посадовця, конкретної інформації, скільки у Конотопі людей з інвалідністю збираються голосувати, немає. Є статистика щодо людей, які не здатні самостійно пересуватися, але також у цьому списку — літні або хворі люди.
Маргарита, як переселенка, заздалегідь написала заяву про зміну місця голосування, тому точно зможе проголосувати на дільниці. Євген спробує ще раз звернутися до комісії, щоб голосувати разом з дружиною. У будь якому випадку зранку 31 березня вони поїдуть на вибори разом.