Інвестор із венчурної студії Pawa розповів, яке місце штучний інтелект посідає в економіці України
Сергій Токарєв: Експертизою українських AI-розробників цікавляться інвестори з усього світу
Сфера штучного інтелекту за останні десятиліття пережила справжню революцію. Інноваційні розробки тепер застосовуються у різних галузях і вважаються цілком звичайним явищем. Тим часом бізнеси, які займаються створенням продуктів на базі AI, вважаються одними з найбільш перспективних у всьому IT-сегменті.
Інвестор та засновник венчурної студії Pawa Сергій Токарєв розповів, яке місце машинний інтелект посідає у світовій економіці та які перспективи в цьому напрямі має Україна.
Драйвер зростання
На думку експерта, причинами прогресу у сфері AI стали кілька факторів. Насамперед у людей з’явилися технічні можливості обробки великих масивів даних. Потужне обладнання та сервери дозволили швидко аналізувати інформацію та на її основі розробляти ще більш складні та точні алгоритми.
Також далася взнаки зацікавленість представників бізнес-сфери в штучному інтелекті. На ринку почали з’являтися стартапи та пропонувати споживачам інноваційні рішення. Це привернуло увагу інвесторів, які почали спрямовувати свої капітали на подальшу розробку таких продуктів.
“У 2015 році світовий обсяг інвестицій в AI/ML оцінювався в $12,7 млрд. У 2020 році ця цифра зросла в п’ять разів до $67,9 млрд. Згідно з прогнозами, до 2028 року середньорічний темп зростання становитиме 40,2%”, — повідомляє Сергій Токарєв, посилаючись на дані американського дослідницького університету Стенфорда.
Третя причина випливає із другої: розробки в сегменті машинного інтелекту перетворилися на перегони світового масштабу. Багато країн, а особливо розвинені, почали розглядати інновації як драйвер економічного зростання та впроваджувати їх повсюди: у сферу фінансів, охорони здоров’я, торгівлі, логістики та ін.
AI в Україні
В українському бізнесі штучний інтелект та машинне навчання також вважаються трендовими IT-напрямками, стверджує інвестор. Фаундери захопилися ідеєю створення високотехнологічних продуктів, почали запускати власні стартапи та привертати увагу іноземних інвесторів.
На сьогоднішній день у країні існує 28 компаній, що використовують AI та ML. Серед них розробник мобільного додатка для заміни осіб у відеороликах Reface, інвестором якого виступив Сергій Токарєв. Компанія зуміла залучити п’ять мільйонів доларів у раунді, який очолив венчурний фонд із США – Andreessen Horowitz.
Також експерт згадав онлайн-сервіс Grammarly для виявлення граматичних та стилістичних стекол у текстах. Компанія досягла величезного успіху, а в 2019 році була оцінена в $2,3 млрд. Через два роки після цього її оцінка перевищила 10 мільярдів.
Задіяння таких специфічних і маловивчених технологій у бізнесі породило попит на айтішників, що спеціалізуються на AI. Сьогодні у цьому напрямі працює понад дві тисячі розробників — удвічі більше, ніж п’ять років тому. Що важливо, в їхній експертизі зацікавлений не лише внутрішній ринок, а й зовнішній.
Проблеми та варіанти їх вирішення
За словами Сергія Токарєва, є низка перешкод, які заважають Україні стати лідером сфери AI та ML.
По-перше, багато фаундерів, які займаються інноваційними проектами, прагнуть реєструвати свої бізнеси на іноземних ринках. Таким чином вони сподіваються отримати більше інвестицій від зарубіжних венчурних фондів та ангелів.
По-друге, в Україні умови організації IT-бізнесу поки що недостатні. Є проблеми у правовій системі, існує ризик тиску з боку влади.
Зрештою, третя перешкода – слаборозвинена культура підприємництва. Українські бізнесмени поки що програють західним колегам досвідом, стратегічним мисленням, управлінськими якостями та вмінням залучати капітал.
Варіанти вирішення цих проблем є, переконаний Сергій Токарєв. Почати треба зі змін у системі освіти, і представники українського бізнесу вже взялися за це. Тепер усім охочим доступні якісні навчальні курси та програми з вивчення AI, а у вузах почали з’являтися профільні факультети.
«Роботодавці високо цінують випускників спеціальності Data Science Українського Католицького Університету. Ще одна сильна програма аналізу даних є в Київській Школі Економіки», — прокоментував інвестор.
Також він згадав про важливість підтримки сприятливого професійного середовища — ком’юніті, де експерти можуть обмінюватися своїми знаннями та напрацюваннями у сфері машинного інтелекту, підвищувати рівень експертизи та підтримувати один одного у процесі запуску стартапів.
«У венчурній студії Pawa ми дуже чекаємо на розробників та підприємців з ідеями. Ми готові вкладати кошти, час та свою експертизу у розвиток українських AI-компаній та їх вихід на міжнародні ринки», — сказав Сергій Токарєв.