На Сумщині за тиждень сапери знешкодили 34 вибухонебезпечних предмети
На Сумщині вибухотехніки поліції провели навчання для представників сил оборони
На Сумщині за тиждень зареєстровано 76 небезпечних подій
278 атак здійснили військові РФ на Сумський район протягом тижня
Сумські фігуристи відзначилися на різдвяному турнірі
Для дітей Охтирської громади організували святкові заходи
У Сумах для молоді проведуть новорічні майстер-класи
Сумщина: підсумки біатлонних вихідних
Сумські поліцейські розшукують безвісти зниклого неповнолітнього
У Сумах видали книгу про історію села на Лебединщині
Есманьську громаду обстріляли із міномета
Над Сумщиною збили 12 “Шахедів”
Вчора
Протягом дня на Сумщині зафіксовано 121 вибух
У Сумах нетверезий водій проїхав на заборонний сигнал світлофора
Кубок України з армспорту: шосткинець виборов «срібло»
Мощі Миколая Чудотворця оселилися на СумщиніФОТО
Сумчани виграли Кубок Незламності
У Сумах збили жінку на пішохідному переходіФОТО
У Сумах відкрилася польська виставкаФОТО
Сумські фігуристи здобули медалі на всеукраїнських змаганнях
Основні цифри бюджету Сумщини-2025
У Сумах тривають ветеранські турніри з футзалу
Музей війни сторили на прикордонні СумщиниВІДЕО
Нардеп Максим Гузенко відзначив енергетиків РоменщиниФОТО
Діти Тростянецької громади отримали статус дітей війни
“Укрпошта” випустила марку, присвячену 75-річчю конотопського трамваю
Як сумська художниця здобула успіх в Україні та Польщі
Рідні Владислава Карпця із Сумщини просять надати загиблому звання Героя УкраїниФОТО
“Не знаєш, коли прилетить”: енергетики Сумщини про свою роботу в умовах війниФОТО
У Сумах пройшов Різдвяний хокейний турнір

Лікар-невролог розповів про найстрашніші діагнози та наслідки ковіду для нервової системи

Щорічно 1 грудня відзначають Міжнародний день невролога. З цієї нагоди –  інтерв’ю  завідувача неврологічного відділення Білопільської міської лікарні Олександра Торопенка.

– Скільки років Ви працюєте неврологом? Скільки – завідувачем відділення? Чи працювали десь, окрім Білопільської лікарні?

– Лікарем-неврологом працюю з 1982 року, а завідувачем відділення став у лютому 1984. До Білопільської лікарні не працював ніде. Це моє єдине постійне місце роботи: як приїхав сюди, так і лишився.

– Скільки загалом існує неврологічних захворювань? Які з них, на Вашу думку, найбільш розповсюджені?

– На це питання точної відповіді немає, адже неврологічних захворювань і станів існує декілька тисяч. Найбільш розповсюджені – судинні захворювання головного мозку, на другому місці – захворювання периферичної нервової системи, далі у списку – ураження центральної периферичної нервової системи травмами та інфекціями. Також у неврології існує і відносно новий напрямок – соматоневрологія, коли соматичні захворювання печінки, легень, серця, які має людина, супроводжуються ураженням нервової системи.

Крім того, з огляду на наш спосіб життя та соціальну обстановку, в якій ми перебуваємо нині, частішими стали неврози. Чому? Бо часто ми не маємо чіткої та стійкої життєвої позиції й не знаємо, що з нами буде завтра чи післязавтра. Відбувається таке собі «накручування себе», яке впливає не лише на нервову систему, а й на інші внутрішні органи.

До речі, численними медичними дослідженнями доведено, що сама по собі негативна ситуація, що трапляється з людиною, завдає організму значно меншої шкоди, аніж очікування цієї ситуації, якої в результаті може й не трапитися.

Як кажуть, невротизують лише ті ситуації, які спрямовані у майбутнє. І чим неясніше майбутнє, тим більша ймовірність розвитку неврозу.

– Які діагнози у неврології, на Вашу думку, найважчі, «найстрашніші»?

– Звичайно – це судинне ураження головного мозку (інсульт) та судомні синдроми (епілепсія) після нейроінфекцій, травм тощо. Хоча в цьому плані нашим пацієнтам стало трохи легше, адже тепер у міській лікарні маємо комп’ютер для обстеження та корекції лікування. Це для нас – великий плюс, адже раніше таким хворим доводилося їздити до обласного центру, а зараз такі обстеження можна зробити на місці, з меншими затратами.

– Які неврологічні хвороби останніми роками «помолодшали»?

– Однозначно – це судинні захворювання головного мозку. Можливо, на це вплинуло те, що люди стали менше піклуватися про своє здоров’я, а можливо, – подорожчання медпрепаратів. Хоча, разом із тим, сьогодні в медицині використовується багато сучасного обладнання для обстеження нервової системи і попередження хвороб чи вчасного їх виявлення. Тим більше, за електронним направленням лікарів чимало обстежень у медзакладах області можна зробити безкоштовно.

– Пацієнтів якого віку в неврології переважна більшість?

– Від 45 до 60 років… А вже людей за 60 – значно менше.

– Не можу оминути актуальну на сьогодні тему – ковід. Чи є якісь неврологічні захворювання, які може спричинити цей вірус?

– Так. От і зараз у відділенні лікуються пацієнти з гострим порушенням мозкового кровообігу та гіпоксично-судинною енцефалопатією, що стали наслідками перенесеного ковіду. Бувають випадки, коли підступний вірус спричиняє непоправні наслідки для нервової системи і людина залишається інвалідом на все життя або ж, на жаль, помирає… Тому кожен обов’язково має дбати про своє здоров’я, дотримуватися заходів індивідуального захисту і звичайно ж – зробити щеплення, аби вірус не призвів до таких важких наслідків.

Я працюю лікарем майже сорок років, і стає дуже дивно, коли зустрічаєш на вулиці людину, далеку від медицини, яка намагається тебе переконати у шкідливості щеплення від ковіду і розповідає, що вакцинуватися не потрібно. Хоча, звісно, робити чи не робити щеплення – це особиста справа кожного, але потрібно чітко усвідомлювати всі подальші ризики у разі відмови від вакцинації.

– Чи є якісь протипокази до щеплення у плані неврології?

– Все це пацієнт вирішує разом зі своїм сімейним лікарем. У разі необхідності чи сумнівів, він направляє пацієнта на детальніше обстеження до вузького спеціаліста, який дає вичерпну відповідь щодо діагнозу за своїм профілем. Тому це – суто індивідуально.

– Кого зі старших колег Ви вважаєте своїм наставником, на кого рівнялися, рівняєтесь у своїй роботі?

– Першим моїм учителем у Білопіллі була завідувачка неврологічного відділення Світлана Іванівна Бурковська. Багато чому навчили мене і професор із Харкова Тамара Сергіївна Міщенко, академік Олександр Онисимович Скоромець, обласний невропатолог Анатолій Олексійович Кибець і старший науковий співробітник Харківського інституту неврології, психіатрії та наркології Марія Григорівна Орєхова.

– Чи маєте молоду зміну, яка переймає Ваш досвід?

– Перш за все, зазначу, що наше відділення є базою підготовки спеціалістів-неврологів по Сумській області. Наразі з молодих лікарів у нас працює Ігор Безверхий та лікар-інтерн Марина Стеблянко (на фото), котрі мають чудові перспективи.

– Ви видали власну книгу медичного спрямування. Де її зараз використовують і чи плануєте видавати літературу в подальшому?

– У 2018 році побачила світ книга «Алгоритми постановки діагнозів у неврології». Тоді в цьому мені допомогли фінансово Микола Слинько, Юрій Гедерим, Юрій Сорока, Сергій Дунь, за що їм велика вдячність. У посібнику я зібрав особистий багаторічний досвід роботи, яким прагнув поділитися з колегами. Зараз матеріали книги використовують студенти медичних вишів Сумщини, Полтавщини, Харківщини та інших областей України. Вже у 2020 році була готова до випуску ще одна книга, але видати її поки що не маю фінансової можливості. Залишається сподіватися, що колись з’являться меценати, готові допомогти у такій справі…

– Багато хто вважає Вас доволі специфічною людиною з неординарним почуттям гумору, яке розуміє далеко не кожен. Є навіть ті, хто Вас боїться, бо вважає дуже суворим лікарем. Яка Ви людина насправді?

– Це, знову ж таки, – індивідуально. Кожен має власні погляди чи симпатії до друзів, знайомих і, звісно, до лікарів. Суворим себе не вважаю абсолютно, хоча іноді цього вимагає ситуація.

Я довгі роки йшов до того, що маю зараз. Пам’ятаю, ще коли починав займатися неврологією, відповідної літератури в ті часи було дуже мало. Це зараз усе – в інтернеті, а тоді, щоб отримати потрібну інформацію, навіть доводилося їздити до Москви, в центральну медичну бібліотеку, записатися до якої було не так просто. Сідаєш у потяг «Суми – Москва», їдеш, сидиш у бібліотеці протягом дня, навчаєшся, шукаєш інформацію, робиш необхідні нотатки, виписки, повертаєшся додому, у свій гуртожиток… Тож, чому здаюся суворим? Бо дуже не люблю, коли самі ж пацієнти чи їхні родичі намагаються мене вчити, як треба лікувати радикуліт чи проводити елементи мануальної терапії. А трапляється в роботі й таке. В лікарні хтось має керувати, а хтось – слухатися, опозиції тут бути не повинно.

– Яка Ви людина за межами лікарні? Які маєте захоплення? Більше любите товариські зустрічі чи віддаєте перевагу усамітненню та читанню якоїсь цікавої книги?

– Коли випадає вільна хвилина, завжди згадую письменника Григора Тютюнника, який писав про тіні від дерев та будинків, які коротшають, коли піднімається сонце. «Тіні коротшають так само непомітно, як і людське життя», – пише автор. Ми маємо розуміти: якщо відкладаємо будь-яку справу на завтра, то це «завтра» може не настати. Тож неважливо, як саме ти проведеш свій вільний час: підеш у ліс по гриби, на полювання, риболовлю чи прочитаєш улюблену книгу на самоті. Головне – використовувати свій час із користю для себе.

– Кілька слів до свята – Вашим колегам, колективу неврології…

– Є один чудовий вислів: «Ми працюємо, щоб жити, а не живемо, щоб працювати». Перефразовуючи ці слова, хочу побажати своєму колективу, щоб робота була в їхньому житті, а не життя минало в суцільній роботі. Працюйте, щоб забезпечити гідне життя собі та своїм рідним, живіть у міру, не женіться за захмарними бажаннями і просто виконуйте свою місію – дбати про здоров’я людей і рятувати їм життя…

bilopillia.city

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника