На Сумщині протягом дня зафіксовано 69 вибухів
У Сумах після вчорашнього удару безпілотників підтвердили пошкодження 88 будівель
У Сумах три автомобілі потрапили в ДТПФОТО
Завтра на Сумщині прогнозується відключення електрики лише двом чергам
НСЗУ промоніторила медзаклади Сумщини: що відомо
У Сумах водія Toyota Land Cruiser затримали напідпитку
Сьогодні у Сумах продовжили прийом громадян, чиє житло пошкодили російські безпілотники
СумДУ отримав відзнаки за наукові досягнення до Всесвітнього дня науки
Сумська школа замовила за 7 млн ремонт їдальні з обладнанням по завищених цінах
На Сумщині через негоду без світла майже 10 тисяч абонентів
Старі та нові назви вулиць Охтирки
“Чорна дошка” Сумщини: з 59 сіл області під час Голодомору 1932-1933 років вивезли усі продукти
На Сумщині минулої доби піротехніки ДСНС знищили 6 вибухівок
Нардеп Тетяна Скрипка продовжує працювати над розбудовою інституту наставництва в Україні
Норвежці привезли Конотопу три генератори на 2,3 млн грн
У Сумах внаслідок вчорашньої атаки є пошкодження у коледжі харчових технологійФОТО
У Бурині ліквідували загоряння в будинку
У Сумах вшановували пам’ять жертв голодоморів
На Сущині зібрали понад 28 тонн жолудя
«Білі Янголи» Сумщини евакуювали родину з прикордонняФОТО
У Сумах збирають допомогу для 3-річної Сашуні, яка постраждала внаслідок ракетного удару
Сумчани зіграли матчі чемпіонату України з гандболу
У Конотопі прощаються із захисником України Олексієм Єгоровим
У Сумах відкрилась виставка фотографій військовихФОТО
У Шостці рятувальники ліквідували загоряння житлового будинкуФОТО
У Сумах п’яний водій хотів відкупитися від поліції за 500 доларів
У Сумах викрили чоловіка, який пограбував квартиру пенсіонерки
Сумчанки стартували на чемпіонаті України U-17 з пляжного волейболу
У Сумах презентували фільм «1000 днів великої війни. Сумщина»ВІДЕО
Суд зобов’язав лісгосп відшкодувати збитки за незаконний поруб дерев на Сумщині

“Людям потрібно перепочити”: захисник Сумщини розповів про службу та ставлення до війни

Військовослужбовець Олександр майже два роки боронить кордони Сумщини. Він один із тих, хто відмовився від бронювання на роботі та став на захист Охтирки у перший день повномасштабної війни. За кілька днів був поранений та лікувався у Полтаві.

Уламок від снаряда досі залишається в тілі Олександра. Але це не стало на заваді його повернення на службу: “Якщо брати підрозділ, в якому я служу, то у мене близько 95% – це добровольці. Це люди, які не проходили медичних комісій. Це люди, які своє життя ніколи не пов’язували з армією і просто прийшли і почали захищати державу”.

Олександр – один із тих воїнів, хто став на захист держави у перший день повномасштабної війни. Він відмовився від бронювання в Охтирській районній раді, де працював головним спеціалістом в одному з відділів. Нині чоловік служить у підрозділі 117 бригади територіальної оборони, який боронить кордони Сумщини.

Найскладнішими тоді, згадує Олександр, для нього були перші дні наступу. “Нас відправили отримувати зброю в Суми, ми не доїхали, тому що вже колона танків йшла за Тростянцем, нас розвернули в Боромлі. І ми це був останній транспорт, який проїжджав перед тим як підірвали Климентівський міст – це основна була артерія транспортна з Охтиркою, тому ворог не зміг туди потрапити. І буквально через півтори години військову частину 91 полку, в якій ми знаходились, почали обстрілювати “Гради”.

Військову частину обстрілювали з артилерії, розповів Олександр. А 27 лютого російські військові нанесли авіаудар.

“Спочатку не було зброї, коли вже ворог фактично стояв під стінами 91 полку, коли ще не було згуртованості, коли ще військова частина наполовину була наповнена цивільними, які просто йшли. Люди просто йшли – молоді хлопці та й похилого віку були. зі мною прийшов чоловік, царство йому вже небесне, його немає, зі мною в роті він служив. Так він прийшов з тесаком, тому що люди брали, що могли принести”.

Олександр був поранений на другий день повномасштабної війни, його доправили до Полтавської лікарні. Після лікування — знову повернувся до побратимів. “Велика заслуга – це тероборона. Саме тероборона, саме тоді 91 полк – це перші люди, які зустрічали. Так, під’їхала потім 93 бригада з важким озброєнням, там були професіонали, але не дали колоні пройти саме тоді люди, які були в той момент. Саме добровольці Охтирки втримали оті лічені години”, – розповів боєць.

Уламок після поранення досі залишається в його тілі, розповів боєць. Його підрозділ нині несе службу на першому рубежі оборони, де бойова ситуація, говорить захисник, загострюється, а ставлення до війни змінюється.

"Людям потрібно перепочити": захисник Сумщини про службу та ставлення до війни

“Міста, які фактично 40-50 км від кордону, вже не живуть війною. Якщо раніше військовий у формі заїздив на заправку, то для нього машини роз’їздилися. Зараз, якщо спробує військовий заїхати заправитися в тому самому Тростянці чи Охтирці, то дай Боже, щоб йому в спину не плюнули. Дуже багато чого неприємного в плані: на військових заробляють. Бо була така масована пропаганда, що військові отримують сотки-тридцятки, ну насправді дивіться, я сотку не отримую. У нас в батальйоні є 200-ті, є 300-ті”.

Олександр вважає, що без армії не буде армії: “Дуже хотілося б, щоб тил був такий, як перші два місяці, щоб була згуртованість. У нас, якщо в ту саму Охтирку виїхати в центр подивитися, то дуже багато автомобілів повноприводних на асфальті. У мене в підрозділі хлопці скинулися коштами – купили Москвич, обрізали і зробили з нього пікап, встановили на нього озброєння, яке зараз нищить дрони. Ви самі розумієте – москвич. Так само на гуму скинулися, дістали, то чому б нам не передати ті пікапи, які їздять по Охтирці. В перші дні війни, коли вже ворог фактично стояв під містом, все віддавалося, все можна було взяти. Люди розуміли, що вони не знадобляться в окупованій країні. Зараз такого немає”.

"Людям потрібно перепочити": захисник Сумщини розповів про службу та ставлення до війни

Складною, додає боєць, є й адаптація до самої армії: “Ми ще далеко не армія НАТО, нам ще рости й рости. Слід розуміти, що армія – це не так, як подає наша пропаганда українська, що там усі лицарі світла”.

“Армія – це відображення суспільства, дзеркало. Так само в армію приходять люди, які колись в цивільному житті мали певні вади, певні недоліки. Цього всього не показується, але з цим доводиться примирятися, з цим доводиться працювати. Дуже багато в армії потрібно імпровізувати, це взагалі життєвий досвід, який залишиться в плані компромісу між тим, що написано і тим, що потрібно зробити, для того, щоб виконати завдання”.

Озброєння для захисту кордону є, говорить Олександр, та хотілося б більш сучасних його видів. “. Ми можемо повноцінно виконувати бойові задачі, але треба розуміти, що наш ворог вчиться. У ворога дуже прекрасний РЕБ, ворог дуже прекрасно застосовує дрони. Вони вчаться, вони далеко не дурні і прийшли сюди не за унітазами. Вони технологічно не поступаються нам і нам також треба вчитись і розвивати високотехнологічне озброєння”, – вважає чоловік.

"Людям потрібно перепочити": захисник Сумщини розповів про службу та ставлення до війни

Воїни цінують допомогу від волонтерів. Об’єднання суспільства, говорить Олександр – це те, що допоможе наблизити перемогу.

“Всі ми живемо в мирних, цивільних містах. Всі ми бачимо, що одні служать, а інші — ні. Військові втомлюються, скоро буде два роки і ми чудово розуміємо, що ніхто з нас не буде демобілізований. Дай Боже, щоб ще рік чи півтора і це все закінчилось, але мало хто в це вірить”, – вважає чоловік.

“Людям потрібно перепочити, людям потрібні відпустки. Для того, щоб були відпустки, нас потрібно щоб хтось підміняв. Люди стомлюються. Людина виходить із зони свого комфортного оточення, вона повністю перелаштовується на армію і їй важко буде повертатися назад, бо вона втрачає оці зв’язки. Це велика проблема. Тому що частина суспільства повернеться туди, а там вже зайнято тими, хто не пішов служити або хто не допомагає і не приймає в цьому участь”.

Новорічні свята, каже Олександр, зустріли на службі. Знайшли у бліндажі місце і для ялинки. Про те ж, додав, планів на майбутнє нині не будує: “Як тільки почалася війна, ми думали два-три місяці і буде перемога, будували якісь плани. Наразі всі чекають, коли це все закінчиться, наскільки все це складно. В багатьох зараз підводить здоров’я, хоча моральний дух і рівень готовності людей захищати на високому рівні, тому що це типові добровольці”.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника