«Масової евакуації зараз немає, але ми всі напоготові»: координатор з евакуації БФ «Шлях України» про Сумщину
Детально про хід евакуації на Сумщині в ефірі Громадського радіо розповів координатор з евакуації БФ «Шлях України» Олексій Реуцький:
«Темпи евакуації зараз значно зменшилися, але все ж вона продовжується. Люди виїжджають як самостійно, так і через заявки на гуманітарні організації, «Білих янголів», ДСНС. Їдуть люди, які вже наважилися на евакуацію, або через щось критичне для них».
За словами координатора з евакуації БФ «Шлях України», масової евакуації зараз немає: «Але ми всі тут напоготові. У нас завтра якраз будуть додаткові заходи щодо оповіщення ще однієї громади — Річківської. Будуть 8 екіпажів гуманітарних організацій, працівники Нацполіції та представники старостатів. Будемо побудинково ходити та попереджати людей».
Більше про роботу зведених груп
«На Сумщині робота з правоохоронцями та представниками старостатів більш розвинута. Ми впровадили та вже 4 місяць так робимо. Це дуже ефективно.
Якщо людина зустрічає просто працівника поліції, який розповідає про евакуацію та щось запитує — людина сфокусована не на тому, що їй дійсно потрібно евакуюватися, а на стресі від ситуації — їй здається, що от саме до неї приїхали представники поліції і саме її заберуть», — розповів Олексій Реуцький.
Тому, додає Олексій Реуцький, прийняли рішення зробити зведені групи: «Іноді від гуманітарних організацій також працюють психологи». Він також розповів, що старостати при такі роботі можуть зафіксувати письмову відмову людини від евакуації: «Тобто, офіційний лист-відмову про те, що людина залишається та не буде виїжджати. Однак, відмов дуже мало, люди кажуть, що будуть евакуюватися при критичній ситуації».
«Тобто, на старостаті ця відповідальність, гуманітарний сектор пояснює як саме проходить евакуація, куди привозимо, яка є гуманітарна допомога, куди розселяємо, а представники Нацполіції для фіксації та на випадок, коли у родині є діти. Родини з дітьми зараз мають евакуйовуватися примусово із тих громад, де оголошена обовʼязкова евакуація», — розповів Олексій Реуцький.
Водночас він додав: «Відмови людей від евакуації — більше фактор підрахунку тих, хто залишився на місцевості. Якщо людина, яка написала відмову, потребуватиме в подальшому евакуації — вона зможе звернутися і ми за нею виїдемо.
Щодо родин із дітьми — якщо це зона, яка підлягає обовʼязковій евакуації, то такі відмови від родин не пишуться».
З яких громад на Сумщині люди виїздять найбільше
За даними очільника ОВА, наразі евакуації підпадають 213 населених пунктів у 18 громадах Сумщини: «Ми їх і рекомендуємо до евакуації, бо зараз ворог, на жаль, залітає навіть вже трохи далі, ніж ці громади…».
«Те, що дивимося по динаміці — люди виїжджають із Краснопільської, Білопільської, Ворожбянської, Миколаївської громад. Це ті громади, які останнім часом постраждали.
Також ворог не полишає надій десь прориватися через інші ділянки кордону. Тому є певні громади, наприклад, та ж Річківська, де ми проводимо заходи, щоб надати людям повну інформацію щодо евакуації», — розповів Олексій Реуцький.
Водночас, за словами координатора з евакуації БФ «Шлях України», офіційних транзитних пасажирських маршрутів немає у тих громадах, де оголошена евакуація: «Тому, люди, які повертаються, добираються туди на таксі. Таксисти наражають себе на небезпеку та беруть за такі послуги великі гроші. Нацполіція намагається на блокпостах розвертати таких людей…».
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ