8 лікарів на Сумщині довели своє інфікування COVID-19 від хворого
Своє інфікування коронавірусом від хворого змогли довести лише 8 медиків Сумської області . Це означає, що тепер вони мають право на 100% оплату свого лікарняного. Загалом же медиків в області, які заразились на COVID-19 з початку епідемії, понад 1200. Чому медики не подають документи на компенсаційні виплати, та які вони можуть бути у різних випадках – дізнавалися журналісти Суспільного.
Лариса Сергеєва 20 років працює педіатром. У жовтні вона підхопила коронавірус. Де з ним «зустрілась», не знає. «Захворіла різко, йшла після роботи, почувала себе якось не те. Невелике підвищення температури вже було звечора, на ранок більша і більша, до 39. Два тижні пробула на самоізоляції», — розповідає лікарка. Говорить, що хворобу перенесла у легкій формі.
Окрім неї у поліклініці (центрі медико-санітарної допомоги №2) захворіли ще 37 працівників із 286-ти. Тобто це 13% від усього медперсоналу, розповіла заступниця директора Людмила Цюкало. «13 лікарів, 11 медичних сестер, 13 осіб – це інший медперсонал. Захворіти потенційно медичні працівники можуть і в громадських місцях, і в транспорті, так як перебувають в закладі не цілодобово і контактують з пацієнтами не більше 15-ти хвилин. Не виключаються зараження також і на робочому місці», — розповіла заступниця директора центру.
У цьому центрі жоден із працівників не подавав документи на компенсацію, сказала Людмила Цюкало.
На Сумщині з початку пандемії на коронавірус захворіли понад 1200 медпрацівників, 7 з них померли. До обласного управління Держпраці, станом на 30-те листопада, надійшло 968 повідомлень щодо хвороби медиків, розслідування завершили по 119 випадках. У 8-ми з них довели, що люди інфікувалися на роботі.
647 випадків захворювань на стадії розгляду, бо у цих справах відсутні висновки профпатолога-інфекціоніста та висновки епідрозслідування, розповіла начальниця відділу з питань гігієни праці управління Держпраців в Сумській області Олена Влісько. «На сьогоднішній день це є основною проблематикою, чому розслідування не завершується у строк, який визначений порядком. Тобто вони тривають більше 5 днів, якщо це спеціальне розслідування — більше 15 днів. На сьогоднішній день випадки призначення спеціальних розслідувань із смертельним наслідком продовжені. Причини на сьогоднішній день комісії з’ясовують», — розповіла Влісько.
За законом, медпрацівники, які захворіли на коронавірус, можуть розраховувати на 100% виплату лікарняного. Якщо хвороба призвела до інвалідності, то залежно від групи, це може бути від 600 до 900 тисяч гривень одноразово. Якщо лікар помер, то родичі мають право отримати 1,5 млн грн.
«По тих випадках, де хвороба пов’язана з професійною діяльністю, оплачено порядка 16-ти тисяч – це лікарняні листки, це 100% втрати середньої заробітної плати. По випадках смертельних розслідування триває, і як тільки воно буде завершене, буде прийматися рішення про виплату», — розповіла заступниця начальника управління Фонду соціального страхування у Сумській області Світлана Мороз.
Дуже складно довести, чи людина захворіла в побуті, чи виконуючи свої професійні обов’язки, говорить начальник обласного управління охорони здоров’я Сергій Бутенко. «На сьогодні більше ніж на місяць, в деяких закладах на два місяці, є резерв засобів індивідуального захисту, є якісні костюми як одноразові, так і багаторазові. Відповідно, щітки, маски, рукавиці. На сьогодні кожен керівник закладу, які надають допомогу з коронавірусом, дбає про цю роботу, вона на контролі в управління. Але знову ж тут питання, чи буде керівник тут відповідати? Тут треба довести, а може працівник нехтував правилами безпеки і заходив без маски, можливо, в палату», — говорить Бутенко.