Що мають знати сумчанки, щоб запобігти раку шийки матки – поради лікаря
Січень традиційно є місяцем обізнаності про рак шийки матки – аби нагадати жінкам про важливість профілактики та діагностики хвороби.
На цю тему ми вирішили поспілкуватися з профільним фахівцем – завідувачем онкогінекологічного відділення, лікарем онкологом-гінекологом вищої категорії Сумського обласного онкоцентру Дмитром Сумцовим. Адже поінформованість – перший крок до захисту здоров’я!
Згідно з даними Національного канцер-реєстру, в Україні реєструється близько трьох тисяч злоякісних новоутворень шийки матки щорічно. «Це доволі серйозна проблема – патологія входить в трійку злоякісних новоутворень жіночої статевої системи, – зазначає Дмитро Георгійович. – Головне: ми знаємо причину виникнення онкопатології і можемо на неї впливати. Свого часу професор Гаральд цур Гаузен продемонстрував зв”язок між вірусом папіломи людини (ВПЛ) і раком шийки матки. За свою роботу у 2008 році він отримав Нобелівську премію. Ці дослідження мали революційні наслідки – була створена перша протиракова вакцина.
Науково доведено, що найефективнішим профілактичним заходом, який дає змогу суттєво зменшити ризики інфікування вірусом папіломи людини і ризики розвитку раку шийки матки, є вакцинація. Взагалі – за допомогою профілактики можна уникнути цього захворювання».
Жіноче здоров’я – під особистий контроль!
ВПЛ, як зазначив Дмитро Сумцов, передається переважно статевим шляхом. І може викликати не тільки рак шийки матки. Для передачі вірусу не обов”язковий секс з проникненням. Це може бути тілесний генітальний контакт. І те, що рак шийки матки молодшає, пов’язано, в першу чергу, з тим, що жінки досить рано починають статеве життя – до 18 років. Різні штами вірусу папіломи людини відіграють певну роль у спричиненні більшості випадків раку шийки матки. «Особливо – це чотири типи, – продовжує фахівець. – Виходячи з цього, є два види профілактики. Первинна – це, як я зазначав, вакцинація від вірусу папіломи людини. У багатьох країнах вона внесена в обов’язковий календар щеплень для підлітків – ще до того періоду, поки вони не живуть статевим життям (9, 11-15 років). Щеплення, до речі, захищає не тільки від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса.
У нас вакцинація також проводиться, але поки що не на рівні держави. Хоча в деяких регіонах на це передбачаються кошти місцевими чи обласними бюджетами, або ж – вакцинація здійснюється за рахунок спонсорської підтримки. На Сумщині щепитися від ВПЛ можна в спеціалізованих кабінетах у сімейних лікарів, придбавши вакцину за власний кошт. В Україні є два сертифікованих препарати – «Церварикс» (бівалентна проти двох типів) та «Гардасил» (проти чотирьох типів).
Вторинна профілактика полягає у систематичному проходженні жінкою профоглядів у гінеколога – раз на рік. Це має стати для усіх правилом, не зважаючи на обставини. Під час візиту проводиться огляд та цитологічне дослідження. Це дає можливість виявити передпухлинні стани (дисплазії). Вони є зворотними: якщо проблема у жінки виявляється на цьому етапі – її можна пролікувати. Враховуючи те, що ВПЛ є внутрішньоклітинним паразитом, то видаляючи змінену ділянку епітелію шийки матки, ми також видаляємо наслідки життєдіяльності інфекційного агента. Тим самим – робимо жінку повністю здоровою!».
На жаль, жінки в більшості випадків звертаються до лікаря вже в занедбаних випадках. У 2023 році кількість таких випадків по області склала 24,5%, а в 2023-му – 15,9%. На думку Дмитра Сумцова, варто ще на первинці посилити інформаційний та скринінговий напрямки, аби протистояти проблемі. «Жінок слід залучати до оглядів, скеровувати до профільного фахівця, – наголошує завідувач онкогінекологічного відділення. – Враховуючи те, що наразі медицина є пацієнтоорієнтованою, можна звернутися й до нашого закладу, де багато років працює кабінет патології шийки матки. Єдине – мати направлення на консультацію від сімейного лікаря. В рамках візиту – цитологічний скринінг, кольпоскопія, за потреби – зробимо біопсію шийки матки (найбільш поглиблений метод заключної діагностики). При виявленні проблеми – пролікуємо в нашому закладі. Жінка має себе любити й піклуватися про своє здоров’я!».
В арсеналі онкоцентру – лапараскопічні та відкриті втручання, комплексне лікування (хіміотерапевтичне, променеве тощо). Заклад оснащений сучасним обладнанням для проведення надточної діагностики та операцій.
Всього на обліку з цією патологією в Сумському онкоцентрі стоїть 1815 жінок. За 2024 на рак шийки матки захворіло 97 жінок, померло – 14.
Основні прояви інфекції
Наявність папіломовірусної інфекції може тривалий час не мати клінічних проявів. Тільки після впливу провокуючих факторів (імунодефіцит, переохолодження, стресові ситуації тощо) можна спостерігати ознаки ВПЛ-інфекції. Зазвичай під час контакту з ВПЛ імунна система запобігає вірусу. Однак у невеликого відсотка людей він виживає роками, сприяючи процесу, який змушує клітини шийки матки перетворюватися на ракові.
«Рак шийки матки – злоякісне новоутворення, що виникає в епітеліальних клітинах, – продовжує Дмитро Сумцов. – Цей тип раку розвивається поступово, проходячи через стадії передракових змін, які можуть тривати кілька років. Захворювання може проявлятися генітальними бородавками, плоскими кондиломами. За даними ВООЗ, рак шийки матки у жінок з нормальною імунною системою може розвиватися від 15 до 20 років. Ось чому я наголошую на профілактиці! Ця хвороба – візуальна форма раку. Тобто її можна виявити на передраковій та ранній стадії і радикально пролікувати, щоб до цього більше не повертатися!».
МОЗ планує включити вакцинацію від ВПЛ до Календаря щеплень
На початку січня Міністерство охорони здоров’я винесло на громадське обговорення зміни до Національного календаря щеплень. Одне з нововведень – додання до календаря вакцини проти вірусу папіломи людини.
«Вакцинація має бути проведена до початку статевого життя, – повідомив УНІАН Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санлікар України. – Ми хочемо охопити таким щепленням дівчат віком 12–13 років, застосовуючи одноразове введення вакцини. У запропонованій до громадського обговорення редакції наказу йдеться про те, що якщо, умовно, на 1 січня 2026 року (із цієї дати пропонується зробити чинним оновлений Національний календар щеплень) дівчинці вже виповнилося 12–13 років або 13 років, 11 місяців і до 30 дня, тоді вона буде підпадати під однократне безоплатне щеплення від ВПЛ.
Поки що фінансово держава навряд чи буде готова розширити цей віковий контингент. Якщо на 1 січня 2026 року дівчинці вже виповнилося 14 років, то, на жаль, вона не буде включена в програму щеплення від ВПЛ. Якщо батьки і дівчинка бажають провести таке щеплення – вони можуть це зробити у закладах охорони здоровʼя, вакцина також доступна в аптечній мережі.
Сподіваємося, що впродовж 2025 року буде ухвалено рішення не лише стосовно календаря щеплень, але й визначено тип вакцини на підставі фармако-економічних результатів оцінювання, а також будуть проведені й відповідні перемовини, і закупівля. Тому що в нашій пропозиції запровадження вакцинації від ВПЛ передбачається з 1 січня 2026 року».
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ