У Глухові пацієнти по кілька днів не можуть потрапити до сімейного лікаря
До журналістів звернулася мешканка Глухова та поскаржилася, що протягом двох днів так і не змогла потрапити на прийом до свого сімейного лікаря.
«Що це у нас у Глухові робиться? – написала жінка. – З ранку (7 лютого) пішла до реєстратури амбулаторії, щоб записатися на прийом до сімейного лікаря. Вона працювала по обіді, і місць уже не було (я була о 9.00). Мені сказали: “Приходьте в порядку живої черги!” Приходжу о 15.00 – черги немає, людей теж. Мені від сімейного лікаря потрібен був напрямок до кардіолога та лора. Проте вона мені відповіла: «Якщо тебе нема в електронній черзі, то я нічого тобі й не дам!» Я знову пішла у реєстратуру. А там заявили, що по обіді не записують – приходьте завтра. Сидять удвох, чаї ганяють, але не записують… Наступного дня, 8 лютого, я зранку зателефонувала до реєстратури, щоб записатися на прийом, але з’ясувалося, що місць до мого лікаря вже немає! Зателефонувала лікареві і все це їй розповіла. Вона мені відповіла, щоб я записувалася на завтра – 9 лютого. Це жах! Я попросила, щоб вона мені скинула електронний напрямок, але вона відповіла, що приходити треба в амбулаторію! В порядку живої черги! Коротше, замкнене коло! Як бути?”
Це звернення попросили прокоментувати директора глухівського Центру первинної медико-санітарної допомоги Ларису Федоряко. Керівник запевняє, що Центр підключений до центральної електронної системи та пацієнт-декларант може записатися на прийом до свого сімейного лікаря через Інтернет. Єдина причина, з якої записатися не можна, це відсутність вільного часу прийому. На переконання Лариси Володимирівни, пацієнтка має з розумінням ставитися до завантаженості лікаря, яка приймає по 30 осіб на день.
Що ж до варіанту, щоб глухівчанка в телефонному режимі домовилася з лікарем про отримання направлення до лора і кардіолога і просто позачергово прийшла їх забрати, то він відкидається одразу. Рішення про видачу направлення приймає не пацієнт, а лікар. І без огляду хворого лікар не може направити декларанта до вузького фахівця – адже для цього мають бути підстави. «Якби пацієнтці була потрібна термінова медична допомога, то вона в будь-якому разі отримала б її, – зазначає директор Центру. – Наприклад, у приймальному відділенні стаціонару – якщо йдеться про пізню пору доби (після 20.00), коли прийом в амбулаторії вже закінчено. Або ж у вихідні та святкові дні. У разі критичного стану хворого – йому надають допомогу. Якщо ситуація може почекати до початку робочого дня, то хворого відправляють додому, і вже у години прийому він записується до сімейного лікаря, який видає направлення до вузького спеціаліста».