У Глухові влада відмовляється виплачувати гемодіалізним хворим щомісячну допомогу, яку затвердили депутати
Хворі на ниркову недостатність, які живуть тільки завдяки гемодіалізу, прийшли у вівторок у Глухівську міську раду, щоб добитись чіткої відповіді: чому їм не виплачують допомогу? Обурені люди вимагали негайно погасили заборгованість, адже їм дорога кожна копійка.
Справа в тому, що у Глухові до кінця 2018 року діяла програма допомоги гемодіалізним хворим. Їм щомісяця виділяли по 500 гривень. Секретар міської ради Олена Демішева зібрала їх та вмовила написати заяви на участь в іншій програмі, за якою вони мали б отримати по 5 тисяч одноразово. Люди вже втрачали по тисячі гривень, але і ці копійки не виплачували довгих дев’ять місяців, поки у місті не був прийнятий бюджет.
27 вересня на сесії під час затвердження бюджету на 2019 рік депутат від «Волі народу» Лариса Громак запропонувала збільшити щомісячні виплати до 1 тис. грн. Тобто кожному планувалось 12 тисяч у рік. Але чомусь люди отримали у жовтні незрозумілі 5 тисяч. Стали оббивати пороги міської ради.
– Демішева нам пояснила, що щомісячну допомогу по тисячі гривень ми будемо отримувати лише з жовтня, тобто три тисячі до кінця року. Однак ми стали сперечатися: виходить, якби бюджет і програму прийняли б у грудні, то що, взагалі не потрібно нічого нам перераховувати? Зрештою, Демішева ніби з цим погодилася, але грошей у нас від цього більше не стало, – розповідає Світлана Левинцова.
Глухівчани звернулися до начальника УСЗН Руслана Павленка. Він запевнив, що гроші є, і усю суму всі 11 чоловік отримають у повному обсязі. Вони зібрали необхідні документи та подали до соцзахисту. Минув ще місяць, а гроші на картки так і не впали. Несподівано під час звіту начальника УСЗН на минулому тижні хворі почули про те, що… ніяких коштів вони не отримають.
26 листопада хворі прийшли на зустріч з в.о. мера Оленою Демішевою, начальником УСЗН Русланом Павленком та заступником міського голови Маріанною Васильєвою, щоб конкретно прояснити ситуацію. Пан Павленко озвучив геніальну відмазку, мовляв, оскільки правку під час голосування подали з голосу, то не встигли внести зміни в паспорт програми. Тому зараз його управління не знає, чи можна виплачувати кошти хворим та чекає на роз’яснення з області. До того ж він звинуватив… опозицію у тому, що вони влаштували цю зустріч «тільки для картинки газеті «Неделя».
– Я з такою постановкою питання не погоджуюся. Програма прийнята законно. За це проголосували усі депутати без винятку не залежно від політичної сили. Ніякого порушення немає. Люди повинні отримати кошти. Для 11 чоловік – це 132 тисячі гривень. Цього року на програму виділялося 800 тисяч, хоча потрібно було більше мільйона. На даний момент лишилося 138,8 тисяч, ми можемо виплатити ці кошти, – пояснила Маріанна Васильєва.
Більше того, в ході розборок вияснилось, що у 12 тисяч в рік не входять ті 5 тисяч, які були виплачені як одноразова допомога. Це різні статті програми!
Депутат Лариса Громак, яка ініціювала збільшення виплат, проблему вбачає перш за все в дикому непрофесіоналізмі начальника УСЗН.
– Мені соромно, що влада так принижує цих людей. Правка з голосу дає можливість вносити будь-які зміни. Схоже, Павленко не здогадується, що саме він повинен був детально все вичитати, щоб усе за текстом програми йшло, як повинно бути. На сесії він запевнив, що йому все зрозуміло. То чому ж виникли питання зараз? Знаєте, якщо людина хоче допомогти, то знайде вихід з даної ситуації. Але, як бачимо, Демішева і Павленко шукають, як загальмувати процес, щоб тільки не виплатити ці кошти. Чому? Очевидно, що бюджет порожній, гроші розтринькані, ось, певно, і хочуть притримати їх, – прокоментувала ситуацію Лариса Громак.
Після вибухових перепалок представники влади дійшли до висновку, що вирішення проблеми може бути два: або просто дочекатися благословення з обласного департаменту фінансів, або збирати позачергову сесію, щоб внести правки.
Виходить, добровільно влада відмовилась виконувати рішення депутатів. Хворі назвали все це фантастичним цинізмом.