У жителів Сумщини почали масово виявляти цукровий діабет після коронавірусу
Лікар-ендокринолог Глухівської міської лікарні дала поради, як убезпечити себе від появи недуги та, у випадку виникнення, навчитися з нею жити.
ВООЗ визнала цукровий діабет епідемією неінфекційного походження, яка стрімко поширюється на нашій планеті та набуває катастрофічних масштабів. На жаль, Україна належить до країн із високим рівнем захворюваності на цукровий діабет. Кількість хворих перевищує 1 млн 226 тис. осіб. При цьому інсулінозалежних сьогодні близько 190 тис., з них понад 7,5 тис. – діти.
Галино Іванівно, скажіть, яка ситуація з цукровим діабетом у нас?
– Щороку на території Глухівщини додається близько 170 хворих, у яких діабет виявляємо вперше. За статистичними даними, у нас офіційно зареєстровано 2257 дорослих з діабетом. Але, як би це сумно не звучало, можу з впевненістю заявити, що ця цифра значно зростатиме, доки буде пандемія коронавірусу.
Що ви маєте на увазі?
– Як показала практика, ковід провокує цукровий діабет у тих, хто до цих пір про нього не знав. Вірус впливає на підшлункову залозу. Хворі з ожирінням отримують глюкокартикоїди у великих дозах, і практично у кожного другого, хто лікується в стаціонарі з ковідом, дуже підвищуються цукри. Ці люди раніше не звертались до лікаря, а вірус спровокував діабет.
Скажіть, діабет – хвороба здебільшого дорослих людей?
– Так, але серед моїх пацієнтів є і 12 діток (двоє занедужали в цьому році). Серед них і ті, що хворіють з двох років, і молодші школярі, і підлітки.
Галино Іванівно, на сьогодні відома основна причина появи цукрового діабету?
– Говорити про одну причину ніяк не можна, бо тут їх цілий ряд. Генетика, неправильне харчування грають свою роль. Часто у дітей цукровий діабет спровокований ляком, стресом, ну і вірусними інфекціями.
Наскільки впливає генетичний фактор?
– Зазвичай хвороба успадковується через покоління. Тобто вірогідність передати діабет дітям – мала, а от онукам – висока. Причому частіше це відбувається по чоловічій лінії.
Ви сказали, що від харчування також багато залежить. Які саме продукти провокують підвищення цукру?
– Це у надлишку багата вуглеводами їжа – хлібобулочні вироби, картопля, макарони, також різні солодощі, до того ж і напої. Ці продукти провокують високі цукри, і якщо не обмежувати їх вживання до мінімуму, то наслідки можуть бути негативні.
Хто входить до груп ризику?
– Це люди з ожирінням, гіпертонічною хворобою, атеросклерозом, панкреатитом. Також слід пам’ятати, що малорухливий спосіб життя з вживанням великої кількості вуглеводів також є ризиком. Тому після 40 років кожна людина має проходити обстеження на цукровий діабет.
Яким чином можна дослідити рівень цукру?
– По-перше, це визначення його кількості в крові натще. По-друге, глюкований гемоглобін (середній цукор за три місяці). Цей аналіз є платним – 180-220 грн. Також визначають цукор через дві години після їжі. Всі ці дослідження не виключають один одного, а є лише додатковими для встановлення точного діагнозу.
Чи має цукровий діабет якісь симптоми, щоб людині не проґавити хворобу?
– Перший тип діабету (це у тих, хто молодий) має класичні симптоми: спрага, поліурія, втрата ваги. Але хворих з діабетом першого типу всього до 10%. В основному діабет виявляється безсимптомно, випадково, коли пацієнт з якимось відхиленням звертається до вузьких спеціалістів, і там вже хтось його направить на вимірювання цукру, а він – 18-20 ммоль. Хворі на діабет першого типу лікуються тільки інсуліном. У цьому плані сьогодні медицина дуже підросла – є високоякісні аналоги коротких, базальних інсулінів. Другий тип лікується дієтою, фізичними навантаженнями і тільки таблетками.
Чи виникають ускладнення зі здоров’ям на фоні діабету?
– Так, тяжкими наслідками є сліпота, гангрена нижніх кінцівок, інфаркт та інсульт, рання втрата працездатності, інвалідність. Крім того майже 50% хворих на цукровий діабет І типу помирають від хронічної ниркової недостатності.
Ускладнення цукрового діабету фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу – у 100%. Ураження серця та судин спостерігаються у 50-80% хворих на діабет, ризик смерті від інфаркту міокарда у таких пацієнтів підвищується у 4-5 разів.
Метою лікування цукрового діабету є підтримання рівня цукру в крові.
Такі тяжкі наслідки з’являються через пізнє виявлення?
– Ви знаєте, це все індивідуально, як і при більшості хвороб. У мене є пацієнти, які 50-60 років хворіють діабетом, і він проходить без ускладнень. А у інших – рік-два – і вже маємо ускладнення.
Галино Іванівно, цукровий діабет – це назавжди?
– Якби когось вилікували від нього, то за це б дали Нобелівську премію. Але я хворим своїм завжди кажу: цукровий діабет – це не хвороба, це ваш спосіб життя. І як сам пацієнт управлятиме ним, так і протікатиме його діабет. Треба навчитись з цим жити, не нехтувати багатьма правилами.
Які рекомендації надасте людям, аби убезпечити себе?
– Для тих, хто вже хворіє, вкотре хочу наголосити: лікування діабету багато в чому залежить від дієти та фізичних навантажень, без яких говорити про покращення не доводиться. Також хворий має контролювати цукор постійно – 4-6 разів на день, ну і не нехтувати медикаментами.
Щоб попередити діабет, необхідно підтримувати нормальну масу тіла. Не уникати фізичної активності. Дотримуватись здорового та збалансованого харчування. Зменшити споживання цукру (зокрема, солодких газованих напоїв) та насичених жирів, їсти несолодкі фрукти та овочі, тобто вести здоровий спосіб життя. Важливо також за допомогою аналізів відстежувати рівень цукру в крові, щоб у разі необхідності почати лікування якнайшвидше.
Профілактиці захворюваності на цукровий діабет сприяє виявлення пацієнтів з переддіабетом (це поняття передбачає два стани: порушену толерантність до глюкози і порушену глікемію натщесерце) та початок лікування порушень вуглеводного обміну на ранніх етапах.