Вчора
У лікарні помер чоловік, який був поранений у Ворожбі внаслідок удару КАБ
В Охтирці попрощались з військовослужбовцем Олександром Злобіним
Олександр Качура: «Розмови про мир мають сенс лише тоді, коли припиняється вогонь»
У Сумах затримали п’яного водія-рецидивіста: алкоголь зашкалював у 13 разів
Жителів Сум правильно називати “сумчани” – Інститут української мови НАН України
Сумські спортсмени здобули медалі на чемпіонаті світу з пара-карате
На Сумщині значно поменшало ФОПів
На Глухівщині затримали жінку, яка пішки намагалася пройти в Росію до свого цивільного чоловіка
Сумчани відзначилися на чемпіонаті України з кікбоксингу
На Конотопщині пропонують житло переселенцям з прикордоння
Рятувальники ліквідували пожежу, яка через ворожий обстріл виникла на об’єкті критичної інфраструктуриФОТО
У Ворожбянській громаді відсутній зв’язок та електропостачання
У Шостці зіткнулися Ford та ВАЗФОТО
В обленерго розповіли про свого інженера, який захищає Україну
Уродженець Сумщини торгував російською символікою та старовиноюФОТО
У Сумах попрощались із захисником Олександром Майбородою
Оператори РУБпАК «Прайм» нищать ворога на Сумському напрямкуВІДЕО
У Сумській громаді внаслідок удару БпЛА пошкоджено авто, приватне домоволодіння та СТО
Deepstate: Росіяни наростили кількість штурмів під час “перемир’я”
У директора сумського водоканалу зменшилася зарплатня
У Сумській громаді відбулося влучання БпЛА
Як відбувається евакуація з Ворожбянської та Білопільської громади
У ДПСУ розповіли про загиблого на Сумщині воїна-прикордонника Віталія Лушпу
У Сумах перевірять молодіжне управління
Подробиці обстрілів на Конотопщині за минулу добу
Сумські баскетболісти не пробились у фінал
Удар Сил оборони України вивів з ладу російський радіотехнічний завод в 10 км від кордону СумщиниВІДЕО
З обстрілюваного прикордоння Сумщини триває евакуаціяВІДЕО
На Сумщині бійці 5 прикордонного загону знищили ворожі безпілотники
ОК “Північ” – про обстріли Сумщини за 10 травня

Як у Сумах піти на безплатний прийом до лікаря: інструкція для тих, хто відкладає

Вже давно відкладаєте візит до лікаря, бо не знаєте, де знайти хорошого спеціаліста й скільки це коштує? Насправді ж, уклавши декларацію із сімейним лікарем в Сумах, можна зробити більшість обстежень здоров’я безплатно. Що для цього потрібно та які є нюанси — запитали у медичної директорки Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 в Сумах Анни Пилипенко. Пояснюємо, як нарешті записатися на прийом до сімейного лікаря, які послуги будуть безплатними, чи можна дзвонити своєму спеціалісту та що робити, коли вам погано, а вільних віконець у нього немає.

Для чого потрібна декларація і де її взяти

Щоб проходити безплатні консультації, огляди й здавати аналізи в Сумах, треба укласти декларацію із лікарями установ первинної ланки. Там, зазвичай, працюють сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Знайти їх та профільних лікарів можна, наприклад, за пошуком за прізвищем чи спеціальністю на платформі Helsi.

Декларацію укладають від народження людини, коли її виписали із пологового. Діє документ до дня смерті. Проте укласти декларацію можна в будь-якому іншому віці, якщо не мали її раніше. До 18 років вас консультуватиме педіатр, а після — терапевт, натомість сімейний лікар працює із людьми будь-якого віку, пояснює Анна Пилипенко.

Спершу ви маєте обрати заклад, з яким хочете співпрацювати, і лікаря чи лікарку в ньому. Зазвичай, люди зупиняються на тих місцях, що розташовані поруч із їхнім місцем проживання. Після можна прийти в заклад і укласти декларацію на рецепції, або ж подзвонити до їхнього колцентру. Після треба сконтактувати з вашим лікарем і підписати необхідні документи, це займе близько десяти хвилин.

photo 2025 03 21 14 04 31

Анна Пилипенко

Лікарка

Дорослим із собою треба мати паспорт чи ID-картку, ідентифікаційний код, а дитині замість першого — свідоцтво про народження. Також важливо вказувати свій дійсний номер телефону й не змінювати його.

— Саме за номером людину приєднують до електронної системи, якщо ж із ним станеться щось, то цей доступ може втратитися: ви не отримаєте спеціальні пін-коди для підтвердження особи й не зможете отримати направлення на безплатні послуги, — пояснює лікарка.

Які послуги можна отримати безплатно

Якщо укладете декларацію, то за спеціальним електронним направленням зможете безплатно:

  • Прийти на огляд до сімейного лікаря і проконсультуватися;
  • Пройти швидкі тести на гепатит, ВІЛ, COVID-19, грип;
  • Зробити щеплення відповідно до віку;
  • Пройти базові обстеження: клінічний аналіз крові та сечі, аналіз на цукор, холестерин;
  • Зробити інструментальне обстеження: УЗД, рентген, КТ, МРТ й інші послуги.

— Може статися так, що до лікарів, які роблять УЗД, МРТ чи рентген на найближчі кілька днів не буде вільних місць. Якщо вам треба зробити таке дослідження терміново, то можна звернутися до іншої клініки платно. Також може бути, що і приватна лікарня матиме договір із Національною службою здоров’я України, яка й компенсує всім закладам вартість послуг. У такому разі можна зробити безплатне дослідження, отримавши направлення від свого лікаря, — пояснює Анна.

сіневоАналіз крові на цукор чи холестерин можна здати безплатно за направленням лікаря. Фото: лабораторія «Сінево» в Сумах

Щоб отримати розширене обстеження безплатно, наприклад в ендокринолога чи невролога, спершу сімейний лікар направить вас до них. Ці ж лікарі зможуть написати направлення на безплатне обстеження, адже зараз лише профільні спеціалісти можуть це зробити. Це стосується і гормональних досліджень, і КТ, МРТ, УЗД. Крім того, зробити це за направленням можна у будь-якого лікаря на ваш вибір, навіть в іншому регіоні, пояснює лікарка.

Сум’яни віком від 18 до 40 років, які не мають скарг на здоров’я чи хронічних захворювань, мають обов’язково проходити профілактичний огляд у сімейного лікаря щороку. Також робити щеплення кожні десять років. Якщо лікар перегляне результати профілактичного огляду і помітить відхилення від норми, захворюваність, то повідомить людину і скаже, до якого спеціаліста йти далі. Крім того, ви можете прийти до лікаря, якщо у вас будь-що болить, чи ви захворіли на застуду тощо.

Якщо людині різко погіршало рано вранці чи пізно ввечері, коли лікар ще не на роботі, або ж у неї стався епілептичний напад, гіпертонічна криза, інсульт, травма — варто не чекати прийому, а викликати швидку.

Як записатися на огляд і скільки він триває

За словами лікарки, кожен сімейний лікар має до 1800 пацієнтів. Зазвичай прийом триває від 15 до 20 хвилин. Записатися можна через онлайн-сервіси Helsi чи Health24. Також можна зробити це телефоном.

Якщо раптом захворіли, а на найближчі дні у лікаря вже немає вільних місць, можна подзвонити йому або медсестрі — вони зазвичай знаходять час прийняти вас поза графіком, пояснює Анна.

— Зараз ми працюємо за правилом «одного стільця»: одна людина знаходиться в кабінет із лікарем, одна — чекає в коридорі на свій прийом. Люди записуються на зручний для себе час, і тих колосальних черг, що були раніше, вже немає.

Під час прийому лікар проводить огляд, вислуховує ваші скарги та занотовує інформацію в електронній системі. З собою варто взяти амбулаторну картку, це допоможе лікарю зорієнтуватися у ваших хронічних захворюваннях та результатах попередніх аналізів. Хоч всю інформацію вносять в електронну систему, бувають технічні збої, тож паперова картка може стати в пригоді.

Про які нюанси ви можете не знати?

Чи можна зі своїм лікарем консультуватися телефоном? Це варто узгодити на початку вашої співпраці, говорить Анна Пилипенко. Для когось попросити лікаря про певну довідку, зателефонувавши його медсестрі, буде нормою. Проте не варто дзвонити пізно ввечері, коли спеціаліст вже знаходиться вдома. Якщо стан не критичний, може почекати до ранку й піти на прийом, якщо ж вам погано — викликати швидку, каже Анна.

Чи варто йти під час застуди, якщо є ризик заразити інших у закладі? У перші два дні можна консультуватися телефоном, якщо після цього стан ускладнюється — треба йти на огляд. Крім того, якщо хвора ваша дитина або ви вагітна жінка чи людина похилого віку, краще звертатися до сімейного лікаря одразу, адже ви в групі ризику, розповідає Анна.

А якщо я не маю декларації? Без укладеної декларації ви не отримаєте безплатний доступ до більшості медичних послуг. Тож обстеження та аналізи доведеться оплачувати самостійно. Проте сімейний лікар надасть допомогу, якщо ви матимете гострий стану, що загрожує життю, і звернетеся за допомогою, пояснює Анна.

covid recovery center female doctor checking elder patient s heartbeat
Сімейна лікарка оглядає пацієнтку. Фото: Freepik

Що робити, якщо вам відмовляють у наданні послуг, які мають бути безплатними, пояснює благодійний фонд «Пацієнти України»:

  • Зверніться до адміністрації лікарні. Попросіть пояснити, чому вам відмовляють;
  • Подзвоніть на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77. Вкажіть назву медичного закладу та розкажіть про ситуацію;
  • За консультацією про свої права при лікуванні звертайтеся на гарячу лінію «Номер здоровʼя» з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00 за телефонами: + 38 (096) 288-80-03, + 38 (095) 288-80-05.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу