Як у Сумському кардіоцентрі за допомогою кардіостимулятора повертають пацієнтів до звичного життя
Порушення серцевого ритму – проблема, яка стосується не тільки літніх людей. За статистикою, близько 300 тисяч українців потребують хірургічного лікування аритмії. Постійні перебої у злагодженій роботі нашого серця украй негативно впливають на увесь організм, а іноді – представляють смертельну загрозу.
Проте подібний діагноз – не вирок, впевнені кардіохірурги Сумського обласного кардіологічного центру. Допомогти таким хворим насолоджуватися усією повнотою життя може імплантація електрокардіостимулятора.
Кому потрібен «штучний водій серцевого ритму»
Кардіостимулятор називають «штучним водієм сердечного ритму». Цей невеликий прилад (розміром менше сірникової коробки і вагою 20-30 г), як зазначає лікар-кардіохірург обласного кардіоцентру Антон Корж, стає порятунком для пацієнтів з критичними порушеннями серцевого ритму.
«Це люди, у яких пульс опускається нижче позначки 50 ударів за хвилину, а серце інколи робить паузи більше двох секунд, – розповідає фахівець. – У таких випадках хворому необхідно ставити кардіостимулятор. Варто при цьому звертати увагу на загальну слабкість, «метеликів» перед очима (навіть втрату свідомості!), що супроводжують зниження частоти серцевих скорочень. Якщо серце робить паузи вночі, то людині зазвичай сниться, що вона тоне або задихається.
Обов’язково при погіршенні стану необхідно виміряти пульс. Якщо показник менше 55 ударів за хвилину, то відразу звернутися до лікаря-кардіолога (аби потрапити на прийом до нашого поліклінічного відділення – потрібне направлення від сімейного лікаря), який порекомендує зробити холтер-моніторинг. Простіше – кардіограму, яка записується протягом дня. За результатами дослідження робиться висновок – потрібна людині імплантація кардіостимулятора чи ні».
Велика частина пацієнтів кардіоцентру, яким потрібний цей прилад – люди похилого віку. Також його за показами встановлюють і молодим людям, які перенесли інфаркт, запальні захворювання тощо.
Допомогти серцю працювати, як годинник!
Електрокардіостимулятор складається з елемента живлення (батареї), імпульсного генератора і електрода-провідника. По суті, це мікропроцесор, запрограмований допомагати нашому серцю працювати – як годинник! Якщо частота сердечних ударів знижується до небезпечного мінімуму – кардіостимулятор активізується, посилаючи імпульси в серце і викликаючи скорочення. Таким чином загроза для життя зникає. Якщо серце б”ється в нормальному ритмі – апарат поводиться спокійно й контролює роботу людського «мотору».
Оперативне втручання зі встановлення кардіостимулятора – малоінвазивне, при якому використовується ангіографічне обладнання, – продовжує Антон Корж. – Пристрій через невеличкий розріз імплантується під шкіру (на глибину 2 см). В процесі операції закріплюється під грудним м”язом, а електрод – підводиться до серця. Таким чином, кардіостимулятор з”єднується з «головним органом» нашого організму, сприймаючи біопотенціали і посилаючи до серця імпульси при необхідності. Втручання, яке виконується під місцевим знеболюванням, триває в середньому пів години. Больових відчуттів – мінімум! Імплантація та лікування в стаціонарі по часу займає близько тижня».
Термін дії електронного «помічника» нашого серця приблизно 8-10 років – саме настільки розрахована батарея пристрою. По закінченню цього терміну кардіостимулятор необхідно замінити.
Пристрій, який працює автономно
У Сумському обласному кардіоцентрі (за показами) імплантуються сучасні якісні одно-, двокамерні кардіостимулятори провідних світових виробників. Заклад їх отримує централізовано, по лінії МОЗ. «Пристрій в організмі працює абсолютно автономно, має чотири рівні захисту, – зазначає Антон Олександрович. – На нього не впливають ані магніт, ані мікрохвильовка чи будь-які інші побутові випромінювання. Після втручання встановлюється режим роботи апарату. Це виконується на спеціальному обладнанні – програматорі, де модель кардіостимулятора підлаштовується під конкретного хворого. Фахівець задає апарату ті параметри, які для пацієнта будуть оптимальними».
Цей електронний пристрій, наголошує лікар, необхідно контролювати. Для того, щоб переконатися в його ефективній роботі – обов’язково регулярно (раз на півроку) проходити перевірку кардіостимуляційних систем. У проміжках за пацієнтами спостерігають сімейні лікарі та лікарі-кардіологи за місцем проживання хворого.
Життя без ризику зупинки серця
Імплантація кардіостимулятора – єдиний порятунок для пацієнтів, що страждають порушеннями серцебиття, підсумовує фахівець. «Установка приладу дозволяє пацієнтові жити повноцінним життям без ризику зупинки серця. Звичайно ж, кардіостимулятор не вирішує проблеми гіпертонії, діабету або атеросклерозу судин (якщо такі є) – ними також треба займатися. Проте людина повертається до своїх повсякденних справ, не переживаючи, що у будь-який момент у роботі серця може статися черговий збій.
Піклуватися про судини та серце необхідно! Життя з кардіостимулятором зобов”язує пацієнта до того, що серце треба берегти: не можна допускати сплесків емоцій, стресів, фізичних перенавантажень тощо. Уважність до свого здоров”я, самодисципліна, правильне харчування допоможуть вам значно підвищити якість життя», – зазначив Антон Корж.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ