Суб’єктів господарювання сумської громади просять знизити навантаження на енергосистему
Сумчанин став другим у довгому спринті
На Сумщині завершується термін заборони любительського рибальства на річках
На Сумщині у 67 населених пунктах відсутнє електропостачання
У Сумах на перехресті сталася ДТП за участі маршрутки і трьох автівокФОТО
Шосткинець – “срібний” призер чемпіонату Житомирської області з плавання
У Сумах перевірили курсування маршруток у 10-му мікрорайоні у вечірній час
У Кролевці в ДТП постраждав мотоцикліст та його пасажирФОТО
Сумські каратисти відзначилися в Полтаві
На Сумщині за тиждень зареєстровано 91 небезпечну подію
Православні лебединці відправили допомогу ЗСУ
Шосткинські хокеїсти завоювали “бронзу” на Чемпіонаті України
На Сумщині за тиждень знешкодили 90 вибухонебезпечних предметів
Правоохоронці Сумщини документують наслідки обстрілів військами РФФОТО
Як сьогодні працюють держустанови Білопілля та Ворожби: за якими телефонами до них можна звернутись
У Шостці горіли тимчасові споруди
Сумські хокеїстки не вийшли у півфінал єврокубку
У боях поблизу Вугледара загинув воїн із Глухівської громади Віталій Рогоза
На Сумщині за ніч і ранок зафіксовано 49 вибухів
Вчора
На Сумщині протягом дня зафіксовано 236 вибухів
В Укренерго повідомили про погодинні відключення світла завтра після 18:00
150 домогосподарств Шосткинської громади отримали перший транш в рамках реалізації Програми підтримки
У Шостці працюватиме мобільний ЦНАП
Сумчанка – найшвидша на стометрівці
У в.о. мера Сум буде ще один заступник
Сумських велосипедистів запрошують на перший з івентів 2024
У СумДУ відбулися вибори лідерів студентського самоврядування
Сумчани відзначилися на Кубку України з кінного спорту
У Хотінській громаді внаслідок мінометного обстрілу поранено 64-річного чоловіка
Сумчанка виграла турнір з боксу в Угорщині

Ми живемо, рахуючи секунди до чергового прильоту, — мер Білопілля

За 10 кілометрів від державного кордону України з російською федерацією розташовано стародавнє місто Білопілля, що постійно потерпає від обстрілів російських загарбників.

Що пережили від початку широкомасштабної агресії росії мешканці мальовничого містечка та чим живуть білопільці, перебуваючи у постійній небезпеці, кореспондент АрміяInform дізнався від міського голови Юрія Зарка.

Міський голова Юрій Зарко

— Юрію Васильовичу, Білопільська громада має понад 40 кілометрів спільного кордону з російською федерацією, власне саме місто за 10 кілометрів від росії постійно потерпає від ворожих обстрілів. Розкажіть, будь ласка, як часто росіяни обстрілюють місто та інші населені пункти громади?

— Обстріли розпочалися практично з першого дня широкомасштабної агресії. Перше руйнування на території міста було дещо символічним: 7 березня 2022 року ракетами ворог атакував наш телеретранслятор. Внаслідок обстрілу зник сигнал телебачення та радіомовлення, було пошкоджено інтернет та зв’язок. Білопільщина на той час перебувала в частковому оточенні. Вочевидь, таким чином ворог намагався інформаційно «відрізати» нас від центру країни, посіяти паніку і змусити повірити в байки про «Київ за три дні». Зазначу, що відтоді наш ретранслятор обстрілювався неодноразово. Від ворожих ударів потерпає більшість населених пунктів нашої територіальної громади. Про деякі села, такі як Волфине, Атинське, можна сказати, що вони повністю знищені.

Білопільська телевежа

Для завдання ударів по нашій території ворог використовує практично весь спектр наявного у нього озброєння, починаючи від стрілецької зброї, танків, артилерії, авіації і закінчуючи керованими авіабомбами. Також росіяни застосовують і нові зразки озброєння.

Щодо інтенсивності обстрілів, то їхня кількість лише збільшується. Якщо рік тому могло бути кілька обстрілів на місяць, то сьогодні ми маємо кілька обстрілів на добу. Під час одного обстрілу може бути від одного і до декількох десятків «прильотів». Тобто це тисячі одиниць снарядів, ракет, авіабомб тощо.

Інколи обстріли бувають такими інтенсивними, що просто збиваєшся з ліку. Мешканці громади давно навчилися розрізняти за звуком, з чого по нас гатять з того боку. Ми живемо, рахуючи секунди до чергового прильоту.

Церква Варвари Великомучениці, збудована у 1886 році в селі Іскрисківщина

— Скільки об’єктів інфраструктури громади зазнали пошкоджень?

— Наразі маємо майже тисячу пошкоджених об’єктів. Деякі з них зазнали незначних пошкоджень, деякі знищені повністю або не підлягають відновленню. Від ворожих обстрілів потерпають заклади освіти, культури, лікарні, об’єкти критичної інфраструктури, пам’ятки історії та архітектури.

До прикладу, село Іскрисківщина — це той класичний приклад, коли в населеному пункті не залишилося нічого живого. Увесь історичний центр села практично знищено. Школа, дитячий садочок, майстерня, пошта, магазин, вище професійне училище, гуртожиток, старостат, фельдшерсько-акушерський пункт, дерев’яна церква, збудована меценатами Терещенками, та інші об’єкти. Постійно обстрілюються житлові будинки. Нещодавно зруйновано некрополь родини Терещенків, у якому поховано не лише одного з найвідоміших та найбагатших людей тогочасної російської імперії Івана Терещенка, а й його родича генерала російської армії Саранчева та його родину. Поруч розтрощено Меморіал загиблим у 1941-1945 роках. Це про так зване збереження спільної пам’яті, про яке так «турбувався» ворог і яку хотів «зберегти», напавши на нас.

Їдальня 5-ї Білопільської гімназії

У селі Павлівка зруйновано одну з найновіших шкіл громади, будинок культури, аграрні підприємства. Село Волфине вщент зруйноване, там не залишилося жодної людини й уцілілої будівлі. Знищено пам’ятку архітектури залізничний вокзал Волфине, збудований у 1912 році.

Що стосується власне Білопілля, то в самому місті знищено будівлю Національної поліції, один із корпусів 4-ї гімназії, їдальню 5-ї Білопільської гімназії, сервісний центр пенсійного фонду, пошкоджено міську лікарню, магазини. Кілька разів ворог завдавав ударів по ретранслятору, вимикався зв’язок, телесигнал, інтернет. Так само страждають житлові будинки, водогони та інші об’єкти інфраструктури. Проте будь-які руйнування не сумісні з найбільшими втратами — загибеллю людей. З початку агресії росії через ворожі обстріли у громаді загинули 10 мирних жителів, з них двоє дітей.

Сервісний центр пенсійного фонду

Усі знищені чи пошкоджені будівлі не були військовими об’єктами, і жодного військового там не було, хоча ворожа пропаганда поширювала інформацію про «знищений склад НАТО». Якщо в початковій школі і був склад, то лише з дровами, які заготовили на зиму. Ворог усіма доступними йому засобами намагається змусити нас залишити нашу землю, залякати, викликати паніку. Класична поведінка терористів…

— Як будете відбудовувати Білопільщину?

— До початку широкомасштабної агресії ми розробили стратегію розвитку громади на 50 сторінках. Мали багато пропозицій як від вітчизняних інвесторів, так і від іноземних. Були зроблені вже перші кроки щодо програми енергозбереження, розвитку агробіснесу та соціальних програм. Утім 24 лютого 2022 року було зруйновано всі плани, які зараз повністю перероблюємо. Взимку цього року ми розробили стратегію відновлення, яка міститься на 80 сторінках. Проте з огляду на постійні зміни в обстановці вона вже втратила свою актуальність. Отже, нам доведеться писати нову стратегію відновлення, але вже після перемоги. Проте вже зараз заручаємось підтримкою іноземних партнерів, різних фондів, а головне — підтримуємо віру людей в нашу перемогу і можливість відновити наші території.

Руїни одного з корпусів 4-ї гімназії

Усе залежить від результатів, яких ми досягнемо і на фронті, і в політичному житті, і в безпековій ситуації. На сьогоднішній день ми змушені констатувати, що в нас є значні демографічні втрати. Велика кількість людей були змушені покинути свої оселі, і не факт, що всі повернуться до рідних домівок.

Найбільшою проблемою є військово-політичні процеси у наших «заклятих сусідів». Якщо росія продовжить рухатися по своєму теперішньому вектору розвитку — вектору загарбницьких війн, геноциду щодо сусідніх народів, то нам доведеться забути про всі наші амбітні плани. Якщо раніше ми планували побудувати на нашій території об’єкти так званої зеленої енергетики, то зараз жоден серйозний інвестор не вкладе гроші в такі коштовні проєкти. Прикро, проте сьогодні нам залишається тільки розвиток аграрного комплексу. Утім ми максимально намагаємося зберегти всю існуючу інфраструктуру, ремонтуємо укриття, адже головним завданням залишається збереження життя наших людей.

Фото автора та з фотоархіву газети «Білопільщина»

Володимир Загребельний

АрміяInform

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника
ЄС офіційно визнає Україну кандидатом на вступ: проєкт рішення