На громаду Глухова чекає важкий фінансовий рік
На останній сесії депутатами Глухівської міської ради одноголосно було підтримано проєкт бюджету громади на 2022 рік. Останніх кілька років навколо цього питання розгорталася справжня епопея. Пам’ятається, як Глухів майже рік жив без затвердженого бюджету. Однак цього разу всі неточності депутати зуміли владнати на комісіях, тож незвично тихо та спокійно, без зайвого популізму та галасу, проєкт підтримали.
Отже, доходи бюджету Глухівської міської територіальної громади складатимуть 293 млн 947 тис. грн, зокрема доходи загального (283, 4 млн грн) та спеціального (10, 5 млн грн) фондів бюджету.
Основним джерелом надходжень до загального фонду бюджету Глухівської ОТГ є податок та збір на доходи фізичних осіб. Ці надходження в 2022 році складуть 66,3 %. Місцеві податки та збори (плата за землю, єдиний податок, податок на нерухоме майно) займають 25,3% надходжень.
Основними доходами спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ, екологічний податок, кошти від продажу землі та майна комунальної власності, надходження до цільових фондів, утворених органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади.
Резервний фонд громади запланований у розмірі 500 тис. грн, що становить 0,2% видатків загального фонду бюджету.
Видатки становитимуть 293 млн 948 тис. грн, зокрема видатки загального фонду (279,7 млн грн) та спеціального (14,3 млн грн). Це можна прослідкувати на діаграмі.
Як зазначила начальник фінансового управління Глухівської міської ради Алла Онищенко, у першу чергу в бюджеті планувались захищені статті видатків: заробітна плата, комунальні послуги, харчування. Видатки на заробітну плату передбачені в повному обсязі. Але, на жаль, ми прораховуємо 8,6 млн незабезпеченості з оплати за комунальні послуги: в освіті – 4 млн 485 тис., в охороні здоров’я – 4 млн 160 тис. грн. Як ви знаєте, тарифи на тепло виросли у 2,3 рази, газ – майже в чотири, також зросла вартість й на інші послуги порівняно з минулим роком», – прозвітувала А. Онищенко.
Міський голова Надія Вайло зазначила, що проблеми з платою за комунальні платежі виникли ще у 2021 році, але за рахунок економії ситуацію вдалося стабілізувати.
«Нам дали дотацію на оплату комунальних послуг – 722 тис. грн, а потрібно 3,5 млн. Це тільки за 2,5 місяці. Тому завдяки резерву, а це 2,7 млн грн зекономлених коштів у міському бюджеті, ми входимо нормально в 2022 рік», – пояснила Н. Вайло.
Однак очільниця підтвердила, що новий фінансовий рік теж не видасться легким. І знову-таки кошти перетягує на себе комуналка.
«Сьогодні це розрахункові цифри. Але ми повинні розуміти, що бюджет дуже напружений. Нас чекає важкий фінансовий 2022 рік. Наше основне завдання – покрити захищені статті бюджету: виплата заробітної плати та комунальних платежів. Яким чином будемо ще виконувати якісь розвиткові проєкти? Це вже проблематично. Але ми плануємо залучати додаткові кошти з ДФРР. Якщо нам затвердять проєкт реконструкції дитячого садка на 30 млн, з яких 27 дасть держава, то 3 млн грн ми знайдемо. Це був би сучасний садочок з басейном, термоізоляцією, комфортними групами, спортивним майданчиком. Тому плани є, але є і розуміння тих проблем, які виникають», – резюмувала міський голова.