На Сумщині понад 5 тисяч пацієнтів отримали психологічну підтримку на первинці
24 липня відзначають Міжнародний день турботи про себе. Це стосується не лише фізичного, а також і ментального здоров’я: відчуттів та емоцій. Реагуючи на виклики війни, НСЗУ впровадила у Програмі медичних гарантій новий пакет послуг – «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Саме сімейні лікарі, терапевти та педіатри першими прийняли виклик і почали надавати психологічну допомогу пацієнтам. У Сумській області від початку 2024 року таку допомогу на первинній ланці допомогу отримав 5 151 пацієнт. Найчастіше пацієнти зверталися з таких причин: відчуття тривоги, нервування, порушення сну, пригнічений настрій, розлади поведінки у дітей.
«На Сумщині 45 закладів первинної медичної допомоги надають послугу із супроводу та лікування дорослих і дітей з психічними розладами, з них 9 – у Сумах, – розповіла директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна. – Щоб отримати допомогу щодо психічного здоровʼя на первинці, необхідно звернутися до сімейного лікаря, з яким пацієнт має декларацію, та надати згоду на скринінг на психічні розлади.
За згоди пацієнта лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу – для виявлення психічних і неврологічних розладів у дорослих, на виявлення емоційних, поведінкових розладів, ознак насильства – у дітей», – розповіла директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.
За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
· направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
· направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
· першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;
· складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
· моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
· забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
· за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта/пацієнтки – направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ