На Сумщині триває тиждень боротьби з вірусними гепатитами
У цей період жителі області мають змогу дізнатися більше інформації про захворювання, як від нього уберегтися, а також, за бажанням, пройти тестування на вірусні гепатити.
Про основні характеристики, шляхи інфікування, симптоми, методи профілактики та лікування під час брифінгу в офіційному медіацентрі Сумської ОВА розповіла завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) і профілактики інфекційних хвороб Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Галушко.
За її інформацією, статистика ВООЗ говорить, що вірусні гепатити займають друге місце за поширеністю в світі після грипу. Наразі відомо про 9 типів вірусів, які викликають вірусні гепатити. Всі ці віруси дуже стійкі в навколишньому середовищі. Вони мають багато спільних клінічних ознак, перш за все викликаючи руйнування клітин печінки, передаються переважно від людини до людини, проходять часто безсимптомно. Найбільш поширеними є віруси гепатитів А, В і С.
Шляхи передавання вірусних гепатитів – різні і залежать від його типу. Зокрема, механізм зараження вірусним гепатитом А – фекально-оральний, він реалізується при вживанні забрудненої води та їжі, а також через брудні руки. На відміну від вірусного гепатиту А, механізм зараження на вірусні гепатити В і С – гемоконтактний, тобто через кров та біологічні рідини (вагінальний слиз, сперма). Він реалізується під час незахищених статевих контактів, від матері до дитини внутрішньоутробно або під час пологів, через неякісно оброблені медичні інструменти та немедичні інструменти під час процедур манікюру, педикюру, татуювання, пірсингу тощо. Крім того, гемоконтактний механізм може реалізуватися при використанні спільних засобів гігієни (зубних щіток, приборів для гоління тощо).
Внаслідок схожих симптомів у різних вірусних гепатитів, їх діагностика лише на підставі клінічної картини практично не можлива. Тому для встановлення типу вірусного гепатиту широко використовують специфічні лабораторні методи, серед яких є і швидкі методи, наприклад експрес-тести для діагностування вірусних гепатитів В і С.
Раз на рік необхідно проходити тестування на вірусні гепатити В і С. Це не важко і безоплатно. Скринінгова діагностика вірусних гепатитів передбачена програмою медичних гарантій. Лікарні забезпечені експрес-тестами і кожний пацієнт має таку можливість.
Фахівець Центру також зупинилася на основних методах профілактики вірусних гепатитів. Серед головних способів – імунізація. Існують вакцини проти гепатиту А і В. Проти гепатиту С вакцини не існує, але в медичну практику впроваджені ефективні методи його лікування. Вакцинація проти гепатиту В входить у перелік обов’язкових щеплень згідно до Національного календаря щеплень. Перша доза вакцини проти гепатиту В вводиться дитині вже у першу добу життя, потім до 6-ти місячного віку дитина повинна отримати ще 2 дози вакцини проти гепатиту В. Це створює потужний і тривалий імунітет у 99% щеплених. Також щеплення проти гепатиту В показані особам із груп ризику, наприклад, медичним працівникам, військовим тощо.
Як наголосила Наталія Галушко, на жаль Сумщина знаходиться на перших позиціях в Україні за показниками захворюваності на вірусні гепатити. Так, за перше півріччя поточного року зареєстровано 2 випадки вірусного гепатиту А. Починаючи з 2022 року, в Сумській області зареєстровано 8 випадків вірусного гепатиту А. За перше півріччя 2024 року в області зареєстровано 68 випадків вірусного гепатиту В і 310 випадків гепатиту С. За аналогічний період 2023 року – 73 випадки вірусного гепатиту В і 278 випадків вірусного гепатиту С.
У рамках тижня боротьби з вірусними гепатитами дізнатися більше інформації про захворювання, та як себе максимально убезпечити, можна у медичних закладах, а також проконсультуватися у свого сімейного лікаря, котрий допоможе, за потреби, порадить пройти діагностування. Тестів у закладах первинки достатньо, вони безкоштовні, тому кожен може звернутися до свого лікаря і за показами пройти скринінг.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ