На Сумщині вперше в Україні стартував проєкт «Vkursi Zemli Ukraine: Цифровізація земель України»
Сумщина – 16-та за розміром область України із загальною площею 23 834 кв. км. Половину цієї площі займають землі сільськогосподарського призначення: на кожного сільського жителя припадає по 3,7 га. 77,5% сільськогосподарських земель знаходяться в оренді.
Сумщина стала першою областю, з якої стартував проєкт «Vkursi Zemli Ukraine: Цифровізація земель України» від сервісу Vkursi Zemli, який націлений на збір інформації про сучасний стан землекористування та аналіз ринку. При проведенні аналітичної роботи компанія використовувала відомості державних реєстрів та кадастрів, супутникові знімки та накопичену впродовж останніх років експертизу проведення земельного аудиту.
Розораність Сумської області (51,4%) є нижчою, ніж загальноукраїнський показник (59%). Якщо не враховувати землі всередині населених пунктів, то найбільшу частку складають саме землі сільськогосподарського призначення – 73,5%, а вже за ними – землі лісогосподарського (18%) призначення, землі запасу і резервного фонду (6%) та інші (сумарно ще на 2,5%).
Найбільшу частку серед земель сільськогосподарського призначення складають ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва – 86,5% (понад 1 млн га). Десяту частину складають землі для ведення особистого господарства, ще 2% – для ведення фермерського господарства.
На сьогодні найбільша концентрація великих (20+ га) ділянок у громадах, центрами яких є великі населені пункти (Шосткинська, Роменська, Білопільська), де є філії науково-дослідних інститутів, а також великі масиви держземель.
Згідно з даними нормативної грошової оцінки (НГО), сумарна вартість усіх сільгоспугідь Сумщини складає 23,9 млрд грн. Найбільш дороговартісними землями з НГО понад 25 тис. грн є землі Білопільської, Миколаївської, Степанівської, Річківської та Ворожбянської громад, для яких характерні типові лісостепові височинні ландшафти з переважанням типових чорноземів. Відповідно найменш вартісні землі – ті ж північні поліські райони, де переважають долинні та заболочені дерново-підзолисті ґрунти. Їхня середня вартість не перевищує 10 тис. грн/га.
Більшу частину сільськогосподарських земель (84,4%) складають саме землі приватної власності, серед яких левова частка – фізичні особи, в той час як приватні компанії володіють тільки 2 тис. га (по 20 га на одну юридичну особу).
У середньому на 1 власника припадає 4,56 га сільгоспземлі. Якщо говорити про використання земель, то лише у 80% земель вказаний тип користування (в основному оренда – 77,5%), а для 20% земель дані або відсутні, або сам тип користування не вказаний.
За прогнозами, відкриття ринку землі повинно підігріти конкуренцію щодо оплати оренди, яка останні 2-3 роки сягнула в середньому позначки в 10% від НГО ділянки. Найвищі показники тут демонструють громади, розташовані поблизу кордону з Чернігівською областю, – Роменська, Попівська, Хмелівська, Дубов’язівська і Кролевецька.
Графік завершення терміну дії договорів оренди із піками у 2027 (96 тис. га) і 2030 (149 тис. га) роках свідчить про те, що компанії-орендарі намагались себе убезпечити перед відкриттям ринку, укладаючи в 2020 році договори на 7 і 10 років відповідно.
Не всі земельні ділянки державної та комунальної власності передані офіційно в оренду, а відомості про це – внесені до відповідних державних реєстрів. Зокрема, майже 100 тис. га земель не перебуває в оренді, що могло би приносити місцевим бюджетам майже 320 млн грн щорічно.
На додачу є ще 18,5 тис. га, які не тільки не перебувають в оренді, а й використовуються у виробництві. Офіційне використання таких земель – це ще 77 млн грн щорічно. Найбільше таких земель у Білопільській, Буринській, Роменській та Лебединській громадах – у кожній на понад 1 тис. га.
Нецільове використання земель (запасу, промисловості й транспорту, забудови та ін.) на 14 тис. га завдає збитків громадам на 4 млн грн, максимально – у Білопільській, Шосткинській, Попівській і Краснопільській громадах.
Землі, що потребують інвентаризації – земельні ділянки, які або відсутні на ПККУ, або в яких не зазначений власник, що свідчить про ризик несплати земельного податку. Для Сумщини це понад 38 тис. га, імовірна несплата оцінюється в 10 млн щорічно.
Повне дослідження «Vkursi Zemli Ukraine. Сумська область» та основні висновки завантажуйте за посиланням.
Довідково. Vkursi Zemli Ukraine – це проєкт з оцифрування та моніторингу земель України, мета якого надати громадянам, територіальним громадам, агробізнесу, державним органам максимум інформації та аналітики про ключові аспекти земельних відносин у кожній області та громадах.
Проєкт реалізується спільно командою експертів Vkursi Agro та SmartFarming за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group, юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери», компанії Carefield, FRENDT та за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.