На Сумщині бюджетникам на зарплату не вистачає понад 7 мільйонів
Директор Сумського обласного департаменту фінансів Олена Батраченко на нараді в Сумській ОДА розповіла про те, що на сьогодні дефіцит в коштах на оплату праці працівників бюджетної сфери становить 7,2 млн грн. За її словами, поки існує ризик, що на 1 січня 2019 року окремі місцеві бюджети, якщо не придумають шляхи вирішення цього проблемного питання, матимуть заборгованість по оплаті праці працівників бюджетної сфери в сумі близько 5,5 млн. гривень.
Особливо турбують бюджети, в яких дефіцит коштів перевищує один місячний фонд.
«Зокрема, за інформацією Путивльського районного фінансового управління, дефіцит коштів і, відповідно, очікувана заборгованість на кінець року складе 1,2 млн грн, з яких 615,4 тис. (1 місячний фонд) – оплата праці обслуговуючого персоналу загальноосвітніх навчальних закладів, – розповіла директор обласного департаменту фінансів. – Виникає питання, як район, який регулярно отримував фінансову підтримку з державного та обласного бюджетів на загальну суму понад 10,5 млн грн, який має більш ніж задовільний стан виконання дохідної частини і протягом II півріччя збільшив обсяг райбюджету більш ніж на 2 млн грн, не забезпечив виплату зарплати працівникам бюджетної сфери і при цьому направив додатково 0,5 мільйона на оплату праці органів місцевого самоврядування?»
А керівництву Груньскої ОТГ слід звернути увагу на нераціональне використання коштів, передбачених на оплату праці. Так, при наявності незабезпеченості в засобах протягом року працівникам бюджетної сфери регулярно виплачувалися премії і компенсувалися невикористані відпустки. Прогнозується заборгованість по оплаті праці і в Тростянецькому та Недригайлівському районах.
Тому керівникам на місцях необхідно невідкладно провести аудит залишків невикористаних асигнувань та вжити заходів щодо їх направлення на оплату праці працівників бюджетної сфери; ініціювати термінове проведення сесій і направити всі наявні фінансові ресурси на виплату зарплати; в разі наявності заборгованості з оплати праці – гарантувати першочергове направлення всіх надходжень до місцевих бюджетів на погашення такої заборгованості.